İçeriğe geç

“Lozan’ı Güncelleştirmenin” Sonu Sevr’dir!..

Lozan Antlaşması’na kimler karşı?

En önce ABD… Açıkça Lozan’a savaş açmasa da BOP ile Sevr’i hortlatmayı hedeflediğini ortaya koydu. AKP iktidarı döneminde bir Türk kurumu olan Fener Rum Patrikhanesi Meclisi’ne Türk vatandaşı olmayan papazların atanmasını, “Bu, ülkenin 80 yıllık tarihinde bir ilk” coşkusuyla karşılamasının sebebi de buydu.

AB karşı… Açıkça, “Modası geçti” dediler. Müzakere Çerçeve Belgesine, üye olabilmek için AB’den önce imzalanan ve AB’nin taraf olmadığı uluslararası antlaşmalardan vazgeçmemiz şartını koydular. Açık ki, ilk hedef Lozan’dı.

Barzani ve teröristbaşı Öcalan karşı… Barzani, “Kürdistan”ı Lozan’ın engellediğini savundu. Teröristbaşı, “Kürt sorununun Lozan’la çözülemeyeceğini” söyledi.

Vakt-i zamanında “FETÖ”nün kalemşörleri de Ermeni soykırım iftirası başta olmak üzere “100 yıllık meselelere Lozan çerçevesinde bakılamayacağını” anlatıp, durdu.

Ve Yunanistan… Ne Ege’de, ne Patrikhane’nin ekümenliği meselesi ve Ruhban Okulu’nda, ne azınlık haklarında, ne Bozcaada-Gökçeada’da Lozan’ı tanıyor!..

Emperyalistlerin Ajandası

Bunları niye hatırlattım? Erdoğan Yunanistan’a gitti ve “Lozan güncelleştirilmeli” dedi ya, ondan. Sadece bu mu?

“Birkaç ada yüzünden hemen ortalığın karışıtırıldığını, medyasıyla vesaire halkını tahrik eden yapıdan kurtulmamız gerektiğini” söyledi…

“Yunanistan’ın da rahatsız olduğu bazı madde başlıkları” olduğunu, bunların oturulup, konuşulabileceğini açıkladı…

Kıta sahanlığındaki sıkıntıların aşılmasından söz etti…

Yunanistan’ın Ege’deki kara sularının mesafesini tek taraflı olarak 6 milden 12 mile çıkarmasını “savaş sebebi-casus belli” sayan Meclis kararı için, “Bırakalım teknik kadrolarımız bunları en iyi şekilde çalışsınlar. Bunları da aşalım” dedi…

Hava sahasındaki it dalaşlarını, “Zaman zaman maalesef oluyor. Pilotlar genç, heyecanlı. Komuta kademeleri, ‘Sakın bunlara tevessül etmeyin’ diyor. Bizim de söylediğimiz hep budur” diye izah etti…

Açın bakın, okuyun; Bunların tamamı ABD ve AB’nin yıllardır Türkiye’ye dayattığı başlıklar!..

Ege Yunan gölüne çevrilmiş, Yunan parlamentosu, “Ermeni, Rum, Pontus soykırım” kararları almış, Yunanistan’ın her tarafına sözde “soykırım anıtları” dikilmiş, daha geçen Mayıs’ta Yunan Savunma Bakanı Atatürk’ü “soykırımcı” ilân etmiş, Kıbrıs’taki Türk askeri için “işgâlci” denmiş, ABD, İsrail, Fransa, İtalya vs ile Doğu Akdeniz’i parsellemiş, Batı Trakya’daki soydaşlarımız en temel insan haklarından mahrum edilmiş, kendilerine “Türk” demeleri bile yasaklanmışken, Erdoğan şunu da söyledi:

“Türkiye ile Yunanistan arasındaki olumsuz ilişkiler tarih oldu.”

Görünen, Erdoğan sadece Türk-Yunan ilişkilerinde emperyalizmin diğer ana gündem maddelerinden “Kıbrıs ve AB Ordusu” meselesine değinmedi. Ama Kıbrıs’ı Çipras, AB Ordusunu da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dillendirdi zaten.

Yunanistan’ın Kıbrıs tezleri malûm… “AB Ordusu ne?” derseniz; Yıllar önce NATO-AB arasında güvenlik işbirliği kararı alındı. Kurulacak ortak ordunun kritik bölgelerde görev yapması planlandı. Türkiye AB üyesi olmadığı için karar mekanizmasına alınmadı. Türkiye’de NATO üyesi olan Rum kesiminin mekanizmaya sokulmasını veto etti. O tarihten beri ABD ve AB, Rum kesiminin NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin vetosunu kaldırmasını istiyor.

Tesadüf bu ya; İki gün önce NATO Dışişleri Bakanları toplantısı vardı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Amacımız NATO-AB arasında yeni işbirliği alanları için bir paket kabul etmek” dedi. Dşişleri Bakanımız Çavuşoğlu da, NATO-AB işbirliğini destekleyeceğimizi belirtip, “AB’nin NATO’yla ilgili meselelerinde AB üyesi olmayan NATO müttefiklerinin de işin içine katılması gerektiğini” söyledi. Yani bir anlamda Rum kesiminin NATO üyeliğinin konuşulabileceği mesajını verdi.

Bu Kadarını da Beklemiyordum

Altı gün önce ABD’deki Zarrab davasının adının “ABD Atilla’ya karşı” olması ile Erdoğan’ın Yunanistan ziyareti arasındaki ilişkiye dikkat çektiğim yazıda; “Türkiye’den yeni tavizler koparılabileceği” endişemi dile getirmiş ve 15 yıl önce Erdoğan’ın daha AKP Genel Başkanı iken ilk ziyaretini bu ülkeye yaptığında olanları hatırlatmıştım.

Yunanistan bugün adım adım ulaştığı hedeflerini masaya koyarken, Erdoğan öyle bir konuşmuştu ki, dönemin Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, “Yıllardır ilk kez Attila ile görüşmedik” diye sevinmişti.

15 yılın sonunda, “Emperyalizmin gerçek yüzü” görüldüğüne, “Önümüze Sevr’in konduğu” anlaşıldığına ve “Milli mücadele” verildiği söylendiğine göre, Yunanistan’la, “İlk kez Atilla olarak görüşmenin” zamanı değil miydi?

Tabii ki, “Atilla olmasını” beklemiyor; Sadece Kıbrıs ve Ruhban Okulu’nda “açılım” yapar sanıyordum…

Ama maalesef görüldüğü üzere, “Lozan’ın güncelleştirilmesine” kadar gitti. Ne yalan söyleyeyim, bu kadarını tahmin etmemiştim!..

“Lozan’ın güncelleştirilmesi” ne demektir?

Yunan tarafının, Erdoğan’ın bu sözlerini “kaygı verici” bulmasına, “Lozan müzakereye açık olmayan bir temel taşı” diye timsahın gözyaşları dökmesine bakmayın.

Erdoğan geçen yıl da bundan söz ettiğinde Yunan Savunma Panos Kammenos, “Lozan’ı istemiyorsanız, Sevr’e geri dönelim” demişti.

İşte tam bu demektir!..

Müyesser YILDIZ
7 Aralık 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/lozani-guncellestirmenin-sonu-sevrdir-0712171200.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/yazarlar/muyesser-yildiz/lozani-guncellestirmenin-sonu-sevrdir-128820

Kategori:Uncategorized