İçeriğe geç

Külliye’nin Genelkurmay Başkanı Kim Olacaktı?

15 Temmuz darbe teşebbüsünde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a darbenin başına geçme teklifinde bulunduğu öne sürülen eski Tümgeneral Mehmet Dişli hakkında çok ilginç bir iddia gündeme geldi. Şöyle ki; Erdoğan darbeden 1 ay önce, Külliye’de kurulan “Karargâh”, bir diğer adıyla “Harekat Merkezi”nin başına Mehmet Dişli’yi getirmeyi düşünmüş, ancak Akar karşı çıkmış.

İddianın detaylarına geçmeden önce Mehmet Dişli’nin hem Savcılık ek ifadesinde hem de duruşmalarda anlattığı ve ilgililerin bugüne kadar yalanlamadığı bir başka hususu hatırlatalım.

Dişli, “TSK’nın yeniden yapılandırılması” konusunda hazırladığı projeyi sunmak için 18 Temmuz günü Erdoğan’la randevusu olduğunu belirterek, “Randevuyu ağabeyim Şaban Dişli aldı. Bu konuda kendisi dinlenebilir. Genelkurmay’ın Etimesgut’taki ay-yıldız şeklindeki binaya taşınma projesini de sunacaktım. Cuma günü darbe yapılacaksa, neden 2 gün sonrası için Cumhurbaşkanı’ndan randevu alayım?” demişti.

Saray’daki Karargâh

Peki Mehmet Dişli ile ilgili son iddia nasıl, ne zaman ve nerede gündeme geldi?

Genelkurmay çatı davasının geçen Perşembe yapılan celsesinde.

Şimdiye kadar neden yazılmadığını sorarsanız;

Önce kendi adıma cevap vereyim: o gün Ankara’da başka bir duruşmayı izlediğim için Sincan’a gidemedim. Anlatılanları sonradan duydum ve teyidini alana kadar bekledim.

“Peki diğer medyada niye yer almadı?” derseniz de sadece şu tespitimi aktarmakla yetineyim:

Duruşmalara medya ilgisi zaten pek yok. Olsa da sanıkların gündeme getirdiği birçok iddia yansıtılmıyor, özellikle de Hulusi Akar’ın adının geçtiği kısımlar adeta görmezden geliniyor.

Geçen Perşembe savunma yapan ve Dişli’yle ilgili iddiayı gündeme getiren isim, dönemin Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanı eski Korgeneral Salih Ulusoy oldu.

Ulusoy uzun savunmasında, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlıkla ilişkisini, “FETÖ ile mücadele” konusundaki görüşlerini anlatırken önce şunu söyledi:

“Cumhurbaşkanlığının altında güzel bir karargâh kurulduğunu biliyorum. Ben de adam verdim oraya. Orayı kuranlara Genelkurmay Karargâhını gezdirdim.”

Hemen burada ara verip şunu kaydetmek gerek:

Darbeden 4 ay sonra, “Beştepe’ye harekât merkezi kuruluyor” şeklinde haberler çıkmıştı. Anlaşılan o ki, darbeden önce Saray’da bir “karargâh” kurulmuş.

Akar Niye Karşı Çıktı?

Ulusoy’un ifadesinin can alıcı kısmına gelince;

Sözlerine, “Vicdanen şunu söylemem lâzım” diyerek başlayan Ulusoy, Erdoğan’ın 1 numaralı adamı olan ağabeyi Şaban Dişli’den dolayı Mehmet Dişli’nin terfi şansının bulunmadığını geçmişte birçok platformda dile getirdiğini vurguladıktan sonra şunları anlattı:

“Mehmet Dişli 1 ay önce bana geldi, ‘Genelkurmay Başkanımızı ikna edemiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız beni yeni kurduğu karargâha istiyor. Genelkurmay Başkanımız izin vermiyor’ dedi. Ben de, ‘Bu seninle alakâlı değil. Genelkurmay Başkanımız açıkladı bunu. Eğer orada bir general olursa, Cumhurbaşkanımız onu Genelkurmay Başkanı gibi görmeye başlar. İki başlılık olur, onun için’ dedim. Gitti.”

Başka kaynaklardan da sordum, soruşturdum. İlave şu bilgilere ulaştım:

İddialara göre; Dişli’ye Saray’daki karargâhın başına geçme teklifini bizzat Erdoğan yapmamış. Akar söylemiş ve “Seni çağırıyorlar, ama ben uygun görmüyorum” demiş. Ardından Genelkurmay J Başkanları ile bir toplantı yapıp konuyu burada da gündeme getirerek “İki başlılık olur” şeklindeki görüşünü açıklamış. J Başkanları da aynı görüşte olduklarını belirtince, 1 ay sonra “darbecilikten” tutuklanacak olan Dişli’nin Saray kadrosuna dahil edilmesi projesi yatmış.

Neresinden baksan ilginç, neresinden tutsan tuhaf; hasılı, “FETÖ’yle mücadele” ve darbeyle ilgili bilgileri daha da karmaşık hale getirecek bir olay!..

Bakalım ilgililerden bu iddiaya herhangi bir cevap gelecek mi?

Müyesser YILDIZ
14 Aralık 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kulliyenin-genelkurmay-baskani-kim-olacakti-1412171200.html

Odatv yeni link: https://odatv4.com/makale/kulliyenin-genelkurmay-baskani-kim-olacakti-1412171200-129285

Kategori:Uncategorized