İçeriğe geç

Afrin Komutanı İçin İnanılmaz İddia!..

2015’te Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’nca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen bir rapor, MİT tarafından da Genelkurmay’a gönderilen bir ihbar mektubunda, öyle bir komutanın “FETÖ’cü” olmakla suçlandığı ortaya çıktı ki!.. Kim mi bu komutan? Halen Afrin operasyonunu yöneten 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel.

Gazeteci kardeşimiz Masum Gök sayesinde Genelkurmay Başkanlığı’nca oluşturulan bilirkişi heyetinin, sanıklardan dönemin Genelkurmay Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Mehmet Partigöç ve General-Amiral Şube Müdürü Cemil Turhan’ın odasından çıkan evraklar hakkında hazırladığı rapora odaklandık. Aslında Gök, sözkonusu raporu Aydınlık’ta yazı dizisi halinde yayınlamış, sonrasında da bu kitaplaştırılmıştı. Ama demek ki, ayrıntıları kaçırmışız.

Masum Gök, çoğu 15 Temmuz darbesinden sonra tutuklanan general ve albaylar hakkında MİT ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen bilgiler, buna karşılık dönemin kuvvet komutanlarının bunlara verdiği “notları” isim isim aktardı.

Raporda en az bunlar kadar çarpıcı bir ayrıntı daha var. Şöyle ki;

Sanıkların odasında bulunan bir belgeye göre, dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı 2015 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir klasör göndermiş. 9 bölümden oluşan klasörün birinci kısmında, 2015 yılı YAŞ Terfi Listesi hakkında bilgi bulunan general ve albay listesi ile tamamı GATA mensubu albaylara ait bilgi, ihbar/şikayet mektupları, bir de yetkili istihbarat makamları tarafından elde edilen bilgilerin bulunduğu liste yer alıyor.

İşte bu dosyanın dokuzuncu kısmında ise bir rapor var. “17/25 Öncesi Dini İstismar Edenler Hakkında Yapılan Çalışma” başlıklı raporun ilk sayfasında, Eylül 2014 tarihi itibarıyla çeşitli dini gruplara mensup kişi sayısı aktarılıyor. General-Amiral bölümünde ilk sırada yer alan isim ve hakkındaki iddia şöyle:

“Tümgeneral İsmail Metin Temel’in Nurcu (F. Gülen) grubunda olduğu…”

Bilirkişi raporunda, listenin devamıyla ilgili olarak da şu bilgiler aktarılıyor:

“Tümg. Tayyar Süngü’nün (Tutuklu) Radikal İslami Görüş mensubu, Tuğa. Ahmet Zeki Liman’ın (Askeri Yargıtay Başkanıydı. Emekli edildi) Nakşibendi olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Bölümün devamında çeşitli rütbelerde Nurcu (F. Gülen), Nurcu (M. Kurdoğlu), Nurcu (Diğer), Nakşibendi, Süleymancı, Radikal İslamcı Görüş mensubu personelin isim listesi ve haklarındaki iddialar bulunmaktadır. Bölümün genel olarak dini gruplara yönelik hazırlanmış istihbarat dosyası olduğu değerlendirilmektedir.”

Acaba bu “istihbarat dosyası”, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’nın kendi tespitleri mi, yoksa MİT veya Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen bilgilerle mi oluşturuldu?

Afrin Komutanı ile ilgili iddia bundan ibaret değil.

Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’nın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği bir de 5 Nolu Klasör var. 22 bölümden oluşan klasörde, MİT Müsteşarlığı tarafından verilen 22 adet ihbar mektubu yer alıyor. Bu mektuplardan birisi de üçüncü bölümde ve 9 Şubat 2015 tarihli “Kripto paralelciler” başlığını taşıyor. Sözkonusu mektubu, Bilirkişi raporundan okuyalım:

“İhbar iletisinde Org. Kamil Başoğlu’nun (15 Temmuz’da derdest, hemen ardından emekli edildi) paralelci olmadığının değerlendirildiği, örgütün TSK’daki liderinin Metin İyidil olduğu ve Mustafa Özcan ile sık sık görüştüğü bilgisi verilmektedir. Ayrıca emekli Org. Servet Yörük’ün paralel kuvvet komutanı olarak değerlendirildiği bildirilmektedir. İyidil’in ekibi içerisinde İzzet Çetingöz (Kara Harp Okulu Komutanıydı. Derdest edilmek istendiği söyledi. 2017’de emekli edildi), Hamza Koçyiğit (Tutuklu), Erdoğan Akyol (15 Temmuz’da Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanıydı. 2017’de emekli edildi) ve Baki Kavun’un (15 Temmuz’da Genelkurmay Harekat Plan Daire Başkanıydı. Tutuklu) olduğu belirtilmektedir.”

Bilirkişi raporunun bu ihbar mektubuyla ilgili son cümlesine gelince; “Metin Temel’in (Görevde) örgüt tarafından fitne çıkardığı için tasfiye edildiği bildirilmiştir” deniliyor.

Aynı klasörün onuncu bölümünde Zekai Aksakallı ile ilgili bilgi bulunduğunun belirtildiğinin, ancak raporda bu bilgilerin neler olduğunun aktarılmadığını da kaydedelim.

-15 Temmuz’da Hedefteki İsimdi-

İnanılır gibi değil!..

Neden mi?

İsmail Metin Temel 15 Temmuz’da Van Asayiş Kolordu Komutanıydı. Darbecilerin o gece kendisine susturucularla suikast planladığı ortaya çıkmıştı.

15 Temmuz’dan sonra 2. Ordu Komutanı olan Temel, dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı hakkındaki ifadesiyle de gündeme gelmişti.

Kendisini infaz etmekle görevli helikopterin gitmesinin ardından Zekai Aksakallı’nın telefonla aradığını belirten Temel, şunları anlatmıştı:

“Bana kendisinin kaçırılmak istendiğini, kurtulduğunu, şu anda da evde olduğunu, karargâhının ise işgâl edilmiş olduğunu ifade etti. Ben de hemen karargâhına gitmesini, karargâhı temizlemesini söyledim. Kendisi dışarıdan çatışma seslerinin geldiğini, çıkacak durumda olmadığını, hanımını teskin etmekle meşgul olduğunu ifade etti. Ben de Özel Kuvvetler’e ait bir helikopterin geldiğini, şakayla karışık vaziyette ‘İnfaza göndermişsin’ dedim… Kendisi bu hususta yorum yapmadı. Bu görüşme kendisinin beni cep telefonundan araması ile gerçekleşti. Bu tür bir görüşme mutad bir görüşme değildir…”

Temel’in bu ifadesine karşılık Aksakallı, ilk olarak Temel’in kendisini aradığını savunup, şöyle konuşmuştu:

“Aramızda emir komuta ilişkisi yoktur. Gülerek rahat bir tavırla, ‘Zekai sizin helikopter beni almaya gelmiş’ dedi. Ben de söylediklerine bir anlam veremeyerek, sanki bizden bir helikopter talebi olmuş zannıyla, ‘Ne helikopteri? Sizin helikopteriniz yok mu komutanım?’ dedim ve derdest edilmeye çalışıldığımı, eşimin de kolundan darbe aldığını kısaca anlattım. İlerleyen saatlerde birçok kez görüştük. Darbe girişiminden sonraki günlerde de sürekli görüştük.”

Halen ve önemli görevde olan bir komutan hakkında, devletin resmi dosyalarında böylesine vahim bir iddia yer alıyor!..

Kelimenin tam anlamıyla; Sadece 15 Temmuz’dan sonra değil, 15 Temmuz’dan önce de nasıl “at izinin it izine” karıştırıldığının, ne denli büyük bir karmaşa ve bilgi kirliliğinin yaşandığını göstermesi açısından ibretlik bir örnek, değil mi?

Müyesser YILDIZ

24 Mart 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/afrin-operasyonunu-yoneten-komutana-fetocu-raporu-24031804.html

Kategori:Uncategorized