İçeriğe geç

Erdoğan’ın Kızları da 28 Şubat Sanıklarının Tutuklanmasını İstedi!..

Konumuz 28 Şubat davası…

Seçimden önce sivil ayağa operasyon beklentisi köpürtülürken, müebbet hapis cezasına çarptırılan dönemin 21 üst düzey komutanın tutuklanmaması tartışmaları sürüyor.

Bu davayla ilgili son gelişmeleri aktarmadan evvel bazı garipliklerin altını bir kez daha çizelim.

Sanıklar yıllarca bu davanın, “FETÖ” tarafından kurgulandığını anlatmaya çalıştı. Zira davanın ana aktörleri A’dan Z’ye “FETÖ”cü çıkmıştı.

Ancak 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat’ın “Hükümeti cebren ıskat ve vazife görmekten cebren men suçu” olduğuna karar verdi.

Öte yandan halen 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Genelkurmay Çatı Davasının İddianamesinde, “FETÖ’nün 28 Şubat süreci öncesi ve sonrasında bazı askerlerin bireysel hatalarını kullanarak, milletle TSK’ya karşı karşıya getirmeye çalıştığı, bu arada kendi mensuplarının önünü açtığı” şeklindeki tespitleri duruyor.

Dahası var.

Dönemin “Emniyet imamı” olan “Kozanlı Ömer” lakaplı Osman Hilmi Özdil 2007’de ABD’ye gittiğinde FBI aramasında üzerinde bazı belgeler ele geçirildi. Özdil’in üzerinden çıkan notlarda sonraki yıllarda Ergenekon’da sanık yapılacak bazı kişilerin kodlanmış isimlerinin yanısıra 28 Şubat davasında yargılanacak olan İsmail Hakkı Karadayı ve Erol Özkasnak’ın adları da yer alıyordu. Karadayı için “Kuridakai”, Özkasnak için “ H. Özkasnad” deniyordu.

Bu olayla ilgili davanın iddianamesinde sözkonusu notlar, “Ülke gündemini derinden sarsacak bir operasyondan önce örgüt lideri Fetullah Gülen’e bilgi vermek için ABD ülkesine gittikleri iddiası doğrulanmıştır” şeklinde değerlendirildi.

Sonra bu iddianame yine Ankara’da 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “FETÖ çatı davası” ile birleştirildi.

Ve önceki ay esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Savcı Adnan Gümüş’ün tüm sanıklar için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemesinin gerekçelerinden birisi de Osman Hilmi Özdil’in üzerinden çıkan o notlar oldu.

Özetle Ankara Adliyesi’nde bir mahkemenin “kumpas” dediği davayı, bir başka mahkeme “darbe” sayıyor.

Benzer bir başka çelişki;

“FETÖ çatı davasında” tanıklık yapan bir isim, “FETÖ”nün üniversiteleri ele geçirmesini dönemin YÖK Başkanı Prof. Kemal Gürüz’ün önlediğini anlatıyor, ama 28 Şubat davasına bakan mahkeme, Gürüz’e de müebbet hapis cezası veriyor.

Tutuklanacaklar mı?

Davayla ilgili sıcak gelişmelere gelince;

Malûm, Mahkemenin kararından sonra davaya mağdur/müşteki olarak katılanlar, sanıkların tutuklanması için girişimde bulunmuştu.

Bilindiği gibi, 28 Şubat sürecinde henüz 13-15 yaşında olan Erdoğan’ın kızları Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile Esra Albayrak da davanın taraflarındandı.

İşte onların da karara itiraz ettiğini öğrendik.

Verilen hüküm ne; Hükümete darbe…

Şimdi gel de Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile Esra Albayrak’ın, Erbakan hükümetinde ne görev yaptığını, nasıl bir “cebire” maruz kalıp da “Vazife görmekten men” edildiklerini merak etme!..

Mağdur-müştekilerin, sanıkların tutuklanmaları yönündeki talebinin 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, “CMK’ya göre, katılan, müşteki veya bunların vekillerinin böyle bir talepte bulunma hakkı yok” gerekçesiyle ve oybirliğiyle reddedildiğini de aktarmıştık.

Şimdi bu karara itiraz mercii olan 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı bekleniyor.

Bu vesile ile şu öğrendik:

Normalde üst mahkemenin tutuklama kararı verme yetkisi yokken, bir KHK ile bu yetki de verilmiş.

Yani 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nden, “Sanıklar tutuklansın” şeklinde bir karar çıkması sürpriz olmaz.

Bu durumda kararı veren 5. Ağır Ceza Mahkemesi ne yapar; Kararında direnebilir mi, üst mahkemenin kararına mı uyar, orası meçhûl.

Keşke hukuk bu kadar eğilip, bükülmese!.. Tabi varsa!..

Müyesser YILDIZ
1 Mayıs 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/erdoganin-kizlarindan-tutuklama-talebi-01051802.html

Odatv yeni link: https://www.odatv.com/yazarlar/muyesser-yildiz/erdoganin-kizlarindan-tutuklama-talebi-137948

Kategori:Uncategorized