İçeriğe geç

Akar’ın İlginç “Politika” Danışmanı

Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçirmek için gönderildiği iddiası yüzünden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a yönelik ağır eleştiriler sürüyor.

Tamam, kendisi konuşamıyor olabilir, ama acaba neden devlet yetkilileri çıkıp da MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın İmralı ve Oslo görüşmelerini sahiplendiği gibi, “Böyle bir görüşme olduğunu söyleme şerefsizliğini yapanlar, bu alçak iftirada bulunanlar, bunun hesabını her yerde vereceklerdir” veya “Genelkurmay Başkanımızı Gül’e gönderen benim. Niçin gönderiyorum? Çünkü ortada bir beka sorunu var. Bu mücadelede başarılı olmak zorundayız. Başarılı olmak için de tüm araçları kullanmak zorundayız. İyi yetişmiş bir bürokrat o. Benim sır küpüm. Türkiye Cumhuriyeti devletinin sır küpü. Biz insan kıyma makinesi değiliz” demiyor.

Akar’ın böylesine tartışılmasının, ondan ziyade gerçekte dört bir yanda mücadele veren TSK’yı alabildiğine yıprattığını görmüyorlar mı?

Gördünüz mü iş ne noktaya geldi?

Emekli Koramiral Atilla Kıyat’ın, “Birlikte namaz kılmadık ama, rakı, viski içtik” demesinden söz ediyorum.

Akar, namazını aksatmayan bir insan. Öyle ki, 15 Temmuz gecesi baskına uğradığında, “Tüm mesaisi ve enerjisini kanlı darbe girişimini sonlandırmaya ayırdığı, kendini değil ülkeyi ve milleti düşündüğü” için “Panik butona” basmadı, ama darbeciler tarafından götürülmeden önce dahi iki rekat namaz kıldı.

Kabe’ye gitti.

Kayseri’de cami yaptırıyor.

Böyle bir insan için Kıyat’ın söyledikleri oldu mu şimdi?

-Politikayı Kime Danıştı?-

Buradan Akar’la ilgili ilginç bir ayrıntıya geçelim.

Genelkurmay Çatı Davası’nın ek klasörlerinde, 20 Ekim 2017 tarihli bir çizelge yer alıyor.

Başında, “Özel Kalem Müdürlüğü Personel Listesi” yazıyor.

15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Genelkurmay Başkanı’nın Özel Kalemi’nde görev yapan personelin rütbesi veya unvanı, adı soyadı, sicil nosu ve o tarih itibarıyla son durumunu gösteren bir çizelge.

Listede 29 isim var. İlk 17’si özel kalem müdürleri, başdanışman, özel sekreter ve işlem subaylarına ait.

Özel Kalem Müdürü Ramazan Gözel ile başlıyor. Gözel ve Başdanışman Orhan Yıkılkan dahil buradaki 6 isim tutuklu.

Bunlardan sonra dönemin 7 danışmanın ismi sıralanıyor. Hepsi de asker. Birisi 15 Temmuz darbesinden sonra Gürcistan sınırında yakalanmış, birisi açığa alınmış, diğerleri ise görevde gözüküyor.

Bu isimler arasında dikkat çeken biri var; O isim, 290 Ocak 2017’de Akar’ın Kardak turuna katılıp, döndükten sonra bir itirafçının, “Ablalarla değil, abilerle görüşürdü” iddiası üzerine pilot eşiyle eşiyle birlikte gözaltına alınan ve “Türkiye’nin ilk kadın general adayı” olarak tanınan Yarbay Bilgehan Bülbül. Sözkonusu çizelgede Bülbül’le ilgili, “Hazır. Görevde” yazıyor.

Devam edelim.

Çizelgenin son bölümünde ise Özel Kalem’de görevli 5 sivil memurun ismi var. Bunların üçü, işletme uzmanı ve halen görevde gözüküyor. Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni olan bir personel için de “Telefonla ulaşılamıyor” açıklaması yapılıyor.

29’uncu sıradaki son isme gelince;

Görev bölümünde, “Politika Danışmanı” yazıyor.

Sicili yok.

Açıklama bölümü ise şöyle:

“DİB Personeli”

Halen görevde mi değil mi bilmiyoruz. Ama anlıyoruz ki, Ekim 2017 itibarıyla Genelkurmay Başkanı Akar “Politikalarını”, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan mı Dışişleri Bakanlığı’ndan mı geldiği belli olmayan bir “Danışmana” danışıyormuş!..

Müyesser YILDIZ

2 Mayıs 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akarin-ilginc-politika-danismani-02051822.html

Kategori:Uncategorized