İçeriğe geç

“Darbeden 2.5 Ay Önce Emekli Oldu” Denilen Kilit İsim 15 Temmuz’a Kadar Görevdeymiş!..

15 Temmuz darbesinin firari sanıklarından Astsubay Serhat Pahsa’yı, o gece sivil kıyafeti, sırt çantası ile tanıdık.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın emir astsubayı olan Pahsa’nın, darbe girişiminin merkezinde yer aldığı, Akar’ın alıkonulmasını organize ettiği söylendi. Mahkemede, sorgudaki ifadelerini reddetse de Akar’ın emir subayı Levent Türkkan’ın verdiği bilgilere göre, Karargâha dinleme cihazlarını koyan isim de Pahsa’ydı.

16 Temmuz sabahından beri kayıp olan Pahsa için kimileri, “15 Temmuz’da izinli olduğu halde Karargâha geldi” derken, bugüne kadar yalanlanmayan asıl bilgi şuydu:

MİT tarafından Genelkurmay’a gönderilen 3 bin kişilik “FETÖ’cü listesinde” adının bulunduğunu öğrenince, 27 Mayıs 2016’da emekliye ayrılmıştı.

Nitekim Sözcü’den Saygı Öztürk de 1 ay önce kaleme aldığı “Hulusi Paşa’nın eski emir astsubayı ABD’ye mi sığındı?” başlıklı yazısında, “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın emir subayı Levent Türkkan gibi, emir astsubayı Şener Doğrugören de darbe girişiminin içinde yer almıştı. Yalnız o değil. Emekliye ayrılan diğer emir astsubayı Serhat Pasha da, sivil elbiseli olarak darbe girişimi akşamı Genelkurmay karargahına gelmişti. Kamera görüntülerinde de Pasha neredeyse başrolde yer alıyordu” dedikten sonra bu iki isimden birisinin ABD’ye sığındığı, 15 Temmuz gecesi yapılan bazı konuşma ve belgeleri de beraberinde götürdüğü yolunda Karargâha bilgi geldiğini, ancak iki astsubaydan hangisinin ABD’ye sığındığı konusunda Genelkurmay’da da net bir bilgi bulunmadığını bildirdi.

-Emekli mi Değil mi?-

Çok önemli bir isim… Önemli belgelerle ABD’ye sığındığı tahmin ediliyor…

Peki bu kişi hakkında bildiklerimiz ne derece sağlıklı? Mesela, 15 Temmuz’dan 2.5 ay önce gerçekten emekliye ayrıldı mı?

Ayrıldığı halde görevini sürdürmüş olabilir mi? Öyleyse neden ve nasıl?

Ayrılmadı ise neden böyle bir bilgi verildi ve ilk ayların telaşı, karmaşası bir yana, en azından Saygı Öztürk’ün 1 ay önceki yazısından sonra bu yanlış niye düzeltilmedi?

-Pahsa’nın “Dikkat Çekici” Gezileri-

Bu sorulardan sonra Serhat Pahsa’nın durumunu, Genelkurmay Çatı Davası İddianamesi eklerinde yer alan “Telefon Analiz Raporu”yla açıklığa kavuşturalım.

20 Eylül 2016 tarihli rapora göre, Serhat Pahsa’nın 15 Temmuz günü hem emir subayı Levent Türkkan, hem firari diğer koruma astsubayı Şener Doğrugören, hem de Akar’ın konut astsubayı Veysel Tokmak’la görüşmeleri var. Ve bu görüşmeler için “Dikkat çekici” deniyor.

Dosyaya, Pahsa’nın 1-9 Temmuz arasındaki görüşmeleri de konmuş.

Pahsa’nın kısa süre içerisindeki “Baz değişikliklerine” dikkat çekilerek, şu grafik çıkarılmış:

– 2 Temmuz 2016 günü saat 17.19’da Ankara ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmakta iken saat 17.58’den itibaren Kayseri ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonlarından faydalanmaya başladığı…

– 5 Temmuz 2016 günü saat 09.10’da Kayseri ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmakta iken saat 10.03’den itibaren Diyarbakır ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonlarından faydalanmaya başladığı…

– 5 Temmuz 2016 günü saat 15.53’te Diyarbakır ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmakta iken saat 17.52’den itibaren Muğla ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmaya başladığı…

– 6 Temmuz 2016 saat 11.43’te Muğla ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmakta iken saat 13.04’ten itibaren Giresun-Ordu illeri bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmaya başladığı…

– 6 Temmuz 2016 günü saat 15.14’te Giresun-Ordu illeri bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmakta iken saat 16.07’den itibaren Ankara ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmaya başladığı…

– 6 Temmuz günü saat 18.05’de Ankara ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmakta iken saat 19.01’den itibaren İzmir ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmaya başladığı…

– 9 Temmuz 2016 günü saat 13.27’de İzmir ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmakta iken saat 14.29’dan itibaren Ankara ili bölgesine servis sağlayan baz istasyonundan faydalanmaya başladığı…

Şunu anlıyoruz; Pahsa 1 hafta içinde Ankara, Kayseri, Diyarbakır, Muğla, Giresun-Ordu, Ankara, İzmir, Ankara’ya gidip gelmiş.

Bu gezileri sırasında da yine Levent Türkkan, Türkkan’ın yardımcısı Yüzbaşı Serdar Tekin, koruma astsubayı Şener Doğrugören, Konut astsubayı Veysel Tokmak (Hem cep, hem sabit telefondan)’ın yanısıra Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü (sabit telefondan), Genelkurmay Cari Harekat Daire Başkanı ve 2. Hava İkmal Merkez Bakım Komutanı ile çok sayıda görüşme yapmış.

Dahası, 2-9 Temmuz tarihleri arasında Levent Türkkan da aynı illerdeki baz istasyonlarından faydalanmış. Anlaşılan şu; Pahsa ve Türkkan her yere birlikte gitmişler.

-Bu Trafiğin Sebebi Mi?-

Her haliyle dikkat çekici bir trafik. Hem gidilen yerler itibarıyla, hem de birliktelikleri anlamında.

Hatırlanacaktır; 15 Temmuz’un bir hafta öncesi Ramazan Bayramı’ydı. 4 Temmuz Pazartesi arefe, 7 Temmuz Perşembe bayramın son günüydü. Ancak fiili tatil 2 Temmuz Cumartesi başlamış, 10 Temmuz Pazar günü bitmişti.

Acaba “Bayram tatilindeler” miydi? Olabilir. Öte yandan bir günde iki, hatta üç ile gittikleri dikkate alındığında, emirlerinde bir jetin olması gerekir ki, bu kadar gezebilsinler.

Darbenin 1 hafta öncesinde yaşanan ve “Dikkat çekici” bulunan bu trafiğin sebebini basit bir arşiv taraması ile bulduk.

Şöyle ki;

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 2 Temmuz’da dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sahil Zeki Çolak’la birlikte Ankara’dan memleketi Kayseri’yi gitmiş. Burada 1’inci Komando Tugayı’nda inceleme ve denetlemelerde bulunduktan sonra şehit aileleri ve gazilerle iftar yapmış. İftara Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili de katılmış.

5 Temmuz bayramın ilk günü. Akar, Kuvvet Komutanlarıyla birlikte Diyarbakır’a gidip, 7’nci Kolordu Komutanlığı, Jandarma Bölge Komutanlığı ile 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’nı ziyaret edip, TSK mensupları ve aileleriyle bayramlaşmış.

Aynı gün yine Kuvvet Komutanlarıyla birlikte Doğu Akdeniz ve Ege’de harekat icra eden, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’nda görev yapan Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin bayramlarını kutlamak üzere Diyarbakır’dan Aksaz’a geçmiş.

6 Temmuz’a gelince; Bilindiği gibi bayramın birinci günü bölgedeki karakollarda görev yapan askerler ve şehit aileleriyle bayramlaşmadan dönen Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, rütbeli personel, asker eşleri ve çocuklarının da aralarında bulunduğu 15 kişiyi taşıyan S-70 Sikorsky helikopter düşmüş, iki asker şehit olmuş, 5 asker yakını yaşamını yitirmişti. Kazada hayatını kaybedenlerin naaşları 6 Temmuz’da Giresun-Ordu Havaalanı’nda düzenlenen törenle memleketlerine uğurlanmış, törene Genelkurmay Başkanı Akar da katılmıştı.

Pahsa ve Türkkan’ın, Akar’ın bu programlarında görevli olduğu besbelli. Zaten özellikle Türkkan’ın Akar’ın hemen yanında medyaya yansımış fotoğrafları da var.

6-9 Temmuz arası için baz istasyonları trafiğinden çıkan sonuç ise şu; Giresun’dan Ankara’ya gelinmiş. Aynı gün Ankara’dan muhtemelen bayram tatili için yine Akar’la birlikte İzmir’e gidilmiş ve 9 Temmuz’da Ankara’ya dönülmüş.

15 Temmuz gibi çok önemli ve ciddi bir konuda; Telefon analizlerinin üstün körülüğü, Pahsa gibi kilit bir isim hakkında “ayrıntı” sayılsa da böylesi yanlış bir bilgi… Sebebi ne ola ki?!.

Müyesser YILDIZ

17 Haziran 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/hulusi-akarin-en-yakinindaki-iki-asker-hakkinda-bugune-kadar-her-seyi-yanlis-biliyormusuz-17061824.html

Kategori:Uncategorized