İçeriğe geç

Sıradan Vatandaş Ne Yapsın Hakim Bey?!.

Bir aileden bir kişinin “FETÖ” ile irtibatı veya iltisakı tespit edildiğinde, ana-baba, eş, çocuk, kayınbaba, enişte neredeyse tüm sülale bir şekilde nasibini alıyor.

Hapis cezası veya kamudan ihraç yetmiyor, emekli maaşlarının kesilmesi, pasaport, öğrenci bursları, hatta sağlık güvencelerini iptal etme, ne ararsanız her türlü müeyyide uygulanıyor.

Veya kazara iktidar mensupları aleyhine bir paylaşım yaptınız; Buyurun terör örgütü üyeliğinden yargılanma, peşinden hapis cezası.

Bir Yargıtay üyesi var; Adı Abdullah Yaman.

Sosyal medya hesabından geçen Eylül’de, “Yargılamalardaki hatalar nedeniyle birkaç yıl sonra tüm Gülen cemaati mensupları için af çıkarmanın kaçınılmaz bir sosyolojik gerçeklik olacağını” yazdı.

Hakkını teslim etmek lâzım, tespitleri ve gidişata ilişkin tahmini doğruydu… Nitekim iktidardan ne ses çıktı, ne tepki geldi.

Yine geçen yıl tam da 10 Kasım üzeri paylaştığı, “Zorunlu ibadete hayır” başlıklı uzun yazısında, Atatürk’ü anma programlarındaki ritüellerin “zorunlu ibadete” dönüştüğünü savunup, “Sair türbe ve kabirlerde dua edenler, bilimsellik namına ti’ye alınırken, milli bayram ve anma törenlerinde bir nevi içtima alanına çevirdikleri Anıtkabir’deki cemaat mevcudiyeti istatistikleri üzerinden gurur devşirdiler” dedi. “Kemalizm’in resmi devlet dini” olduğunu öne sürüp, “Kemalist’lerin, yontma Kemalizm çağından, cilalı Kemalizm sürecine evrileceklerine dair en ufak bir umut ışığı dahi görülmediğini” bildirdi.

Muhalif milletvekilleri ve medya tepki gösterip, “Cumhurbaşkanını göreve çağırınca”, bu yazısını kaldırdı. Ancak 4 gün sonraki yeni paylaşımında, Odatv ve Sözcü başta olmak üzere kendisini eleştirenlere, “Çekirge sürüsü gibi saldırıyorlar” benzetmesini yaptı. “Birbirinden iğrenç tepkilerle, kendilerine konulan teşhisi teyit ettiler” ifadesini kullandı. Erdoğan’a çağrı yapılmasını da “ilkesizlik” olarak nitelendirdi.

Bu tartışmalar sırasında da Erdoğan veya iktidardan ses çıkmadı.

-İktidar Bu “İsyana” Ne Diyecek?-

Yaman’ın adı önceki gün 28 Temmuz tarihli yeni bir paylaşımıyla bir kez daha gündeme geldi. Açıktan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hedef alıp, onu “Bekri Mustafa”ya benzeten Yaman’ın tepkisinin sebebi, polis olan iki oğlunun ihraç edilmesiydi. İroni için, “İhraçlar, kur’a çekilerek yapılsın” önerisinde bulundu.

Yaman, bu paylaşımında Soylu ve iktidara özetle şu “eleştirileri” yöneltti:

“Maalesef bugün itibarıyla küçük oğlumun da devletle irtibatını kestiler. Hem de aşağıda videosunu paylaştığım bir zatın başında bulunduğu bakanlık tasarrufuyla. Burası Türkiye, kimin eli (kaseti) kimin cebinde bilemezsiniz. Sözüm ona şimdilerde ailecek FETÖ’den infaz ediliyoruz. Ölmeye değil de cenazemin ‘Bekri Mustafalar’ eliyle kaldırılmasınadır isyanım. Birileri sosyal medyadan bir bakana bindirmenin etik olmadığından söz edebilirler. Lakin daha önceden randevu için defalarca aramama rağmen dönüş yapmayan insan suretliler, sosyal medyadan başka mecra bırakmadılar maalesef. Bunların niyeti kesinlikle FETÖ ile mücadele değil. Üçüncü kez bana FETÖ operasyonu çekilmesinden dolayı hodri meydan diyorum. Gerek şahsım, gerekse çocuklarım ve eşimin FETÖ ile ilgisi olduğuna dair en ufak bir delil ortaya koyun, istifa dilekçemi çerçeveletip, sunmazsam namerdim. Allah’tan başka kimsesi bulunmayan sıradan bir vatandaşım. Sizin ise elinizde binlerce istihbarat elemanınız, nazınızın geçeceği mafyalarınız/çeteleriniz var. İspatlayamıyorsanız sizden aşağılık, sizden zalim, sizden münafık sizden adi kimse tanımıyorum. Yaptığınız zulümle beni üzmekten çok, bana karşı unutulmaz kuyruk acısı olan FETÖ’cüleri sevindirdiniz, aferin. Sakın ha zulmünüze müsaade edilmesini hayra yormayın. Kuvvetle muhtemeldir ki, bunca kul hakkıyla boylayacağınız cehennemin dibini bihakkın kazanmak için süreci tamamlamakla meşgûlsünüz, o kadar!..”

-Oğlu Nasıl Gözaltına Alındı?-

Yaman’ın bu “eleştirileri” yazmasının üzerinden altı gün, bunların medyaya düşmesinin üzerinden iki gün geçti, iktidara yine sessizlik hakim.

Peki Yaman’ı “isyan” ettiren küçük oğlu ile ilgili mesele ne? Yargıtay ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda konuşulanları aktaralım.

Kendisinin de belirttiği gibi, oğlu polistir, açığa alınmıştır. Sosyal medya hesabından “FETÖ paylaşımları” yaptığı gerekçesiyle hakkında inceleme başlatılır. Üniversite sınavının yapıldığı 30 Haziran günü polisler, arama ve gözaltı işlemi için evine gider. Yargıtay mensuplarının anlattığına göre, gidilen ev Abdullah Yaman’ındır. Yaman, Yargıtay üyesi olduğunu, evinde arama yapılamayacağını söyleyince polisler, Savcıyı arar. Durumu öğrenen Savcı, sadece oğlunun kullandığı bilgisayara el konulması talimatını verir. Bu arada Savcılıkla görüşen Yaman, oğlunun üniversite sınavına gireceğini belirtip, gözaltına alınmamasını ister. Savcılık, bunu da anlayışla karşılar ve oğlunun sınava girmesine izin verir. Sonrasında ifadesi alınıp, serbest bırakılır.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan aldığımız bilgilere göre ise gidilen ev Yaman’ın değil, oğlunun evidir. “Burası Yargıtay üyesinin evi” dense de arama yapılır ve bilgisayara el konur. Sonraki aşama ise Yargıtay’da konuşulanların aynısıdır. Oğul Yaman kısa bir süre gözaltında tutulduktan sonra ifadesi alınıp, serbest bırakılır. Oğul Yaman hakkındaki soruşturmanın devam ettiği belirtiliyor.

Ev araması, sınava girme izni, gözaltı, ifade, serbest kalma süreçlerinde yaşananları geçelim.

O günlerde Yargıtay’da şu iddia gündeme gelir:

“Abdullah Yaman Hak-Yol’cu gruptan. Oğluna yapılan bu operasyon da ‘FETÖ’cülerin işi.”

Yaman’ın Hak-Yol’cu gruptan olduğu iddiasının Ankara Adliyesi’nde de dillendirildiğini kaydedelim.

Yargıda tarikatlar savaşı mı yaşanıyor bilemeyiz, ama görünen o ki, Yaman’ın oğlu da son OHAL KHK’sıyla ihraç edilen binlerce kişi arasında yer alıyor ve “isyan”ın sebebi bu.

Gel de şunu sorma:

Baba Yaman en azından Yargıtay üyesi olarak iktidarı istediği gibi “eleştirebiliyor”… Ya hiçbir güvencesi olmayan gariban, sıradan vatandaş ne yapsın Hakim Bey?!.

Müyesser YILDIZ

2 Ağustos 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/suleyman-soyluya-fetocu-imasinda-bulunan-yargicin-evi-nasil-basildi-02081808.html

Kategori:Uncategorized