İçeriğe geç

Devlet 4 Generalin Akıbetini Nasıl Unuttu?

Tümüyle “FETÖ”nün eline geçtiği gerekçesiyle 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra “reform” kapsamına alınıp, KHK ile “sivilleştirilen” kurumlardan birisi de askeri hastaneler oldu.

GATA başta olmak üzere tüm hastaneler, personeliyle birlikte Sağlık Bakanlığı’na devredildi.

Karar, alelacele alındığı için birçok sorun ortaya çıktı. Bunlardan birisi de özellikle askeri personelin rütbeleri ile özlük haklarının ne olacağıydı. Bunun üzerine biraraya gelen dönemin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Genelkurmay 2. Başkanı Ümit Dündar’ın, sorunları giderecek bir dizi karar aldığı açıklandı.

Konumuz olan rütbe meselesine gelince; Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, askeri doktorlar ve hemşireler konusunda eski mekanizmaların devam edeceğini söyledi.

Anlaşılan şuydu; Bu personel Sağlık Bakanlığı’na bağlı olacak, ama rütbe, terfi, uzatma, emeklilik vs. işlemleri yine Genelkurmay tarafından belirlenecekti.

-Bilgisizlik mi Kasıt mı?-

Öyle de oldu. Mesela generallikte 4 yılını dolduran bir ismin görev süresi 2016’daki YAŞ kararıyla uzatıldı.

Ancak o vakitler YAŞ hazırlıklarını henüz Genelkurmay Başkanlığı yapıyordu. Bilindiği gibi, sonrasında dosyası YAŞ’a girecek isimlerle ilgili çalışmaları yapma görevi de Milli Savunma Bakanlığı’na devredildi.

İşte bu devirden sonra iddia o ki, GATA’da görevli olup, Tuğgenerallikte 4 yıllık süreyi tamamladıkları için durumları bu yılki YAŞ’a görüşülmesi gereken 4 veya 5 general unutuldu!..

Sözkonusu isimlerin, ya terfi ettirilmesi, ya görev sürelerinin uzatılması ya da emekli olmaları gerekiyordu.

Ama hiçbiri olmadı.

Halen görevdeler ve durumlarını kendileri dahil, hiç kimse bilmiyor.

Ve bunlar arasında yaş haddini tamamladığı için bu ay itibariyle emekli olması gereken bir general de var.

Garabet ortadan kaldırılmadığı takdirde, 65 yaşına kadar general maaşı almaya devam edecekler.

Çoğunluğa göre, bu tablonun sebebi, “Liyakatsızlık, bilgisizlik ve acemilik”!..

Ancak bir başka söylenti daha var.

İddia o ki, özellikle Ankara’daki şehir hastaneleri tamamlandıktan sonra 1-2 yıl içinde GATA başta olmak üzere tüm askeri sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığı’ndan alınıp, yeniden Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması yönünde bir çalışma var.

İşte bu gerçekleşene kadar, bazı isimlerin “Korunup kollanması” amacıyla sözkonusu dosyaların kasıtlı olarak “unutturulduğu” öne sürülüyor.

Her halükarda vahim bir tablo!..

Doğruysa, en başa dönülecekse, özellikle terörle mücadelede çok önemli olan askeri sağlık sistemi neden alt üst edildi?

Ve de bundan, “Maksat, FETÖ’yle mücadele, askeri hastanelerin sivilleştirilmesi değil, tamamen TSK ile bilek güreşi ve rant hesaplarıymış” sonucu çıkmaz mı?

4 generalin unutulmasının sebebi, liyakatsızlık mıdır, başka hesaplar mı bilemeyiz; Ancak maalesef devletin çivisinin çıktığı ortada!..

Müyesser YILDIZ

23 Eylül 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/devlet-4-generalin-akibetini-nasil-unuttu-23091802.html

Kategori:Uncategorized