İçeriğe geç

Hulusi Akar Artık Başkomutan Değil ki!..

TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yönelik eleştirilerinden sonra garip bir tartışma başladı.

Fırat’ın doğusuna operasyon üzeri bunların söylenmesinin tesadüf olmadığı vurgulanıp, “Manidar zamanlama” dendi. Daha da ileri gidip, bu söylemin PKK/HDP’ye mesaj olduğunu savunanlar çıktı.

Sanki Özgür Özel, Akar’ı durup, dururken eleştirmiş gibi!..

Birincisi, aylar öncesinden belirlenmiş bir programı var ve Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken, bunlar gündeme geldi. Bunun neresi “Manidar zamanlama” olabilir ki?!.

Keşke Akar, vakt-i zamanında TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na gidip, soru ve eleştirileri cevaplandırsaydı da bunları konuşmak, bugünlere kalmasaydı!.. Veya yetkililer, gelebilecek eleştirileri tahmin edip, Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin görüşmelerini iptal etse ya da Akar’ın yerine Bakan Yardımcılarından biri görüşmelere katılsaydı!..

İkincisi, “Operasyon öncesi bu tür eleştirilerin doğru olup olmadığı” konusu…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün gazetelerin Ankara Temsilcileriyle yaptığı sohbet toplantısında, “Akar artık siyasetçidir. Bir asker değildir. Siyasetçi olarak kabul ediyoruz. Erdoğan’ın dilini teleffuz ediyor, görüşlerini parlamentoda yansıtıyor” dese de tartışmaların odağındaki isim CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sakarya Meydan Muhaberesi öncesi Meclis’te Atatürk’e yöneltilen eleştirileri hatırlatarak, bir anlamda kendisini savundu.

Görünen o ki, unutulan çok önemli bir ayrıntı var.

Anayasamıza göre, TBMM’nin manevi varlığından ayrılamaz olan Başkomutanlığı kim temsil ediyor; Cumhurbaşkanı.

Peki savaş halinde Başkomutanlık görevlerini Cumhurbaşkanlığı namına kim yerine getiriyor? Yine Anayasamıza göre, Genelkurmay Başkanı.

Keza 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ikinci yıldönümünde yayınlanan 4 No’lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde de, “Genelkurmay Başkanı Cumhurbaşkanı namına Silahlı Kuvvetlerin komutanıdır. Genelkurmay Başkanı savaşta başkomutanlık görevlerini Cumhurbaşkanı namına yerine getirir. Genelkurmay Başkanı, Silahlı Kuvvetlerin savaşa hazırlanmasında personel, istihbarat, harekat, teşkilat ve eğitim hizmetlerine ait ilke ve öncelikler ile ana programları hazırlayarak Milli Savunma Bakanının onayına sunar” denmiyor mu?

Bugüne kadar Türkiye’yi kaç kez aldattığı bilinen Trump’ın, “Suriye’den çekiliyoruz” sözü üzerine Fırat’ın doğusuna operasyon ertelenmiş olsa da velev ki, operasyonun yapıldığını varsayalım.

Başkomutanlığı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar değil, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler üstlenmeyecek mi?

Anlaşılan birileri hala Akar’ı Genelkurmay Başkanı sanıyor veya gönüllerin Genelkurmay Başkanı olarak görüyor!..

Aslında çok da şaşmamak lâzım.

Etrafımızda savaş tamtamları çalıyor, ancak Erdoğan Başkan olduğundan beri;

MİT Başkanıyla olağan görüşmelerini aksatmadığı, Diyanet İşleri Başkanı, TOBB Başkanı, YÖK Başkanını bile kabul ettiği, MHP Lideri Bahçeli’yle 3-4 kez buluştuğu halde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’le resmi toplantı veya törenler hariç bir kez bile görüşmüş değil…

Tüm iç-dış görüşmeler veya kabullerde de yanında Hulusi Akar var…

Bu tabloya bakınca, Hulusi Akar’a böylesine sahip çıkılması normal karşılanabilir, ama Başkomutanlığın hukuki durumu da ortada.

Ha, Anayasa değişir, savaşta Başkomutanlık görevi de Milli Savunma Bakanı Akar’a verilir, o zaman başka!..

Kimbilir, son tartışmalarla belki de bunun altyapısı hazırlanıyordur…

Ancak mevcut durumda, yalın gerçek şudur:

Hulusi Akar Başkomutan değil, bir siyasetçidir. Haliyle de eleştirilecektir!..

Müyesser YILDIZ

22 Aralık 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/hulusi-akar-artik-baskomutan-degil-ki-22121810.html

Kategori:Uncategorized