İçeriğe geç

“Başkan Bana Baskı Yapıyor” Diyen Hakime Ne Oldu?

Fısıltılar, söylentiler vardı, ama ilk kez bir hakimin “baskılardan” bunalıp, isyan ettiğini, üstelik de bunun duruşma salonunda yaşandığını ve tutanaklara geçtiğini gördük.

Kırklareli’nde darbe davalarına bakan bir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaşanan olay şuydu:

13 Aralık’ta yapılan duruşma başlamak üzereyken, üye hakim A.S., Mahkeme Başkanının kendisine baskı yaptığını, tarafsız kalabileceği konusunda endişe duyduğunu söyler. Söylediklerini yazılı hale getirip, mahkeme dosyasına da sunar ve davadan çekildiğini bildirerek, salondan çıkıp gider.

Mahkeme Başkanı, yeni bir üye hakim bulup, duruşmaya devam etmek ister, ancak bu defa avukatların itirazı ile karşılaşır. İtirazlar üzerine Başkan, üye hakim A.S.’nin sözleri ve dilekçesini mahkeme tutanağına geçirip, duruşmayı ertelemek zorunda kalır.

-Sanıkların Yanında Azarlamış-

İşte bu haberimizden sonra sözkonusu mahkeme ve isyan eden üye hakim A.S.’in yaşadıkları hakkında öyle inanılmaz bilgiler daha geldi ki!..

Meğer bir büyük yaraya tuz basmışız.

İddialara göre, bu mahkemede diğer dosyalarda sorun yokmuş. Ancak iş “FETÖ” ve darbe davalarına gelince, aleni “baskı” yaşanıyormuş.

Örneğin bir duruşmada şöyle bir olay cereyan etmiş:

Üye Hakim A.S. bazı tutuklu sanıkların tahliyesi yönünde muhalefet şerhi yazarken, Başkan, sanık ve avukatların önünde şunları söylemiş:

“Ne oldu, burada da mı muhalefet şerhi yazacaksınız? Ne yapmak istiyorsunuz?”

Dünkü yazımızda bir sanık avukatının, Mahkeme heyeti ve savcı hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na suç duyurusunda bulunduğunu belirtmiştik.

Benzeri rencide edici olaylar artınca, üye hakim A.S.’in yargı mensubu bir yakını da Başkan hakkında HSK’ya şikayet dilekçesi verip, olan biteni anlatmış.

Özetle HSK önünde, bu mahkeme ve başkan hakkında epey dilekçe birikmiş.

-HSK Gereğini Yaptı-

Peki ne mi oldu?

HSK, geçen Perşembe “Adli Yargı Hakimlerinin Müstemir Yetkilerinin Belirlenmesine İlişkin” bir duyuru yayınladı.

Bu kapsamda da bazı hakimlerin görev yerleri değiştirildi.

Görev yeri değiştirilenlerden birisi kimmiş biliyor musunuz; “Başkan bana baskı yapıyor” diyen üye hakim A.S. imiş.

33 bin sicilli, yani mevcut şartlarda oldukça kıdemli sayılabilecek bu hakimin Mahkeme Başkanı falan yapıldığını zannetmeyin.

Bir diğer Ağır Ceza Mahkemesi’nde üye olan 211 bin sicilli genç bir hakim, A.S.’in görev yaptığı mahkemeye verilmiş, onun yerine de A.S. atanmış.

Özetle, Başkan kaldı, üye hakim gitti!..

Müyesser YILDIZ

24 Aralık 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bakin-o-hakimin-basina-neler-geldi-24121843.html

Kategori:Uncategorized