İçeriğe geç

Hulusi Akar Kimden 250 Lira Tazminat Kazandı?

Yıl 2014.

Astsubayların sorunları dayanılmaz noktadadır. Peşpeşe intihar haberleri gelmektedir. Sadece son 3 yılda 53 astsubay intihar etmiştir. Bunların üstüne bir de Afyon’daki cephanelik patlamasında 25 astsubay ve er şehit olunca astsubaylar, Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda ölüm orucuna başlar.

İşte o günlerde bir emekli astsubay, internet sitesinde dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 2. Başkan Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) Başkanı Abdullah Aslan hakkında bir yazı kaleme alır.

Ama ne yazı!..

Adı geçenlerin her birine öyle ağır eleştirilerde bulunur ki!..

İlk iş, bu emekli astsubaya orduevlerine süresiz giriş yasağı konur.

Ardından Necdet Özel, Yaşar Güler, Hulusi Akar ve Abdullah Aslan’ın ortak başvurusu ile yazıya erişimin yasaklanması kararı alınır. Özel, Güler, Akar ve Aslan adına başvuruyu yapan kim midir? Hem MİT TIR’ları davasında yargılanan Hamza Celepoğlu’nun avukatlığını üstlendiği, hem de Can Dündar’ın villasının satışını organize ettiği gerekçesiyle 15 Temmuz’dan sonra tutuklanan, daha sonra tahliye edilen ve yargılaması süren Av. Sönmez Ahi’dir.

Mahkemenin erişim yasağı kararı 10 gün sonra tebliğ edildiğinden, emekli astsubay 7 günlük itiraz süresini kaçırır ve yazıyı mecburen kaldırır.

-Dava Açan Tek İsim-

O yazıdan sonra emekli astsubayın başına gelenler bununla sınırlı kalmaz. Hakkında ceza ve tazminat davaları da açılır.

Ama önemli bir fark vardır; Tek davacı dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar’dır.

Akar, “Yazıda küçük düşürücü, saygınlığını zedeleyici nitelikte ibareler bulunduğu, yürütmekte olduğu kamu görevi, makamı ve memuriyeti nedeniyle kişilik haklarının ihlâl edildiği” gerekçesiyle, emekli astsubaydan 20 bin lira tazminat talep eder.

Bu arada Mahkeme, Necdet Özel ile Yaşar Güler’e şikayetçi olup olmadıklarını sorar. Her iki isim de şikayetçi olmadıklarına dair dilekçe gönderir.

Ceza ve tazminat davası başlar.

Tazminat davasına bakan hakim, dosya önüne geldiğinde tarafların asker olduğunu görünce, “Yakışıyor mu ya!..” diye tepki gösterir. Bu dava için ceza davasının sonuçlanması beklenir.

Asliye Ceza’daki dava Ekim 2016’da sonuçlanır ve emekli astsubay 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılır. Ancak hükmün açıklanması geri bırakılır.

Asliye Hukuk’taki tazminat davasına gelince;

Emekli astsubay savunmasında, o dönemde Afyon’daki cephanelik patlamasında 25 askerin şehit olduğunu, astsubayların intiharlarının kamuoyuna yansıdığını ve ölüm orucuna başlandığını, bu yazıyı da yetkililerin, astsubayların sosyal ve ekonomik sorunlarına duyarsızlığına dikkat çekmek için kaleme aldığını anlatıp, yazıdaki ifadelerin sorunların giderilmesinde yetkili olan kişilere yönelik, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında eleştiri niteliğinde sözler olduğunu söyler.

-“Ötürüklü Bir Dana Bütün Ovayı Boklar”-

Bu dava da geçen yıl sonuçlanır.

Kararın başlangıcında şöyle denir:

“Davacı tarafın ibraz ettiği ……. …… başlıklı yazı incelenmiş, yazı içeriğinde astsubayların sorunlarına karşı, sorunların devam ettiği dönem itibarıyla Genelkurmay Başkanlığı yapmış kişiler anlamında eylem ve sözlerinin eleştiri konusu yapıldığı, astsubayların sorunlarına ilişkin ilginin ve çözüm üretmenin yetersiz kaldığı kanaati ile eleştirilerin bildirildiği, yazının yazıldığı dönemde astsubayların taleplerine yönelik çalışma yapılmasının sağlanması için ölüm orucunun devam ettiği, ayrıca medyaya yansımış astsubay intihar haberlerinin yoğunluk kazanmasının eleştirinin dozajını arttırdığı saptanmıştır. Davacının emekli astsubay olduğu, astsubayların sosyal ve ekonomik sorunlarına yetkililerin duyarsız kaldığından bahisle dava konusu yazıyı kaleme aldığı, yazının yayımlandığı tarihte astsubayların ölüm orucunun, cephanelik patlamasında vefat eden astsubayların, astsubay intiharlarının kamuoyuna yansıdığı davacının bu olgusal temeller sebebiyle değer yargılarını ifade ettiği, tarafların sıfatı ve yazının yazılma sebebi dikkate alındığında, yazı içeriğindeki ifadelerin çoğunun her ne kadar kamu görevlisi ise de astsubaylar anlamında sorunların giderilmesi için yetkili sıfatı taşıyan kişilere ağır eleştiri niteliğinde sayılması gerektiği, davacının yaptığı görev ve sahip olduğu yetki dikkate alınarak sorunların çözümünde muhatap kabul edilmesinin tabii sayılması gerektiği…”

Sonuç mu?

Yazıda epey ağır eleştiriler olduğunu belirtmiştik. Ancak mahkeme sadece iki ifadeye dikkat çekerek, şu kararı verir:

“Yazı içeriğinin büyük kısmının davacının yaptığı görev dikkate alınarak, bir kısım olgusal temeller sebebi ile değer yargısı içeren eleştiri içerikli ifadelerden oluştuğu, fakat yazının özellikle son kısmındaki ‘Ötürüklü bir dana bütün ovayı boklar, T.C. Ordusu bu sürgün subaylardan tez zamanda kurtulmalıdır’ tarzındaki ifadelerin yazının yazılmasına sebebiyet veren olgusal temeller sonucu ulaşılacak netice kabul edilemeyeceği, eleştiri sınırının bu ifadeler ile kısmen aşıldığı tüm dosya kapsamı ile anlaşıldığından, davanın kısmen kabulü ile 250 TL manevi tazminatın yasal faizi ile davalıdan alınarak davacıya verilmesine…”

-Temyiz Nasıl Sonuçlandı?-

Sonrasına gelelim; 20 bin lira tazminat istediği halde Mahkeme 250 liraya hükmedince, Hulusi Akar kararı temyiz eder.

Temyizdeki dava da geçen yıl yani Akar Genelkurmay Başkanıyken sonuçlanır ve 250 lira kararı kesinleşir.

Bu davayı anlatmamızın sebebi mi?

Bilindiği gibi Akar, yazılarımızda tek bir hakaret ifadesi olmadığı halde Odatv ile bana 250 bin liralık tazminat ve ceza davası açtı.

Keza Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında yaşanan tartışmalarda yine herhangi bir hakaret cümlesi sarfedilmediği halde CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e 500 bin liralık tazminat davası açtı ve suç duyurusunda bulundu.

Kara Kuvvetleri Komutanıyken, emekli astsubaya 20 bin liralık dava…

Genelkurmay Başkanıyken, Odatv ve bana 250 bin liralık dava…

Milli Savunma Bakanıyken, Özgür Özel’e 500 bin liralık dava…

Makam ve muhataplar açısından ilginç bir grafik, değil mi?

“Ötürüklü bir dana bütün ovayı boklar… T.C. Ordusu bu sürgün subaylardan tez zamanda kurtulmalıdır” şeklindeki ifadeler için, “Kısmen eleştiri sınırları aşılmıştır” denilerek, 250 lira tazminata hükmedilmişken, bizlerin olmayan “hakaretleri” için bakalım ne karar verilecek!..

Müyesser YILDIZ

1 Ocak 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/hulusi-akar-kimden-250-lira-tazminat-kazandi-01011937.html

Kategori:Uncategorized