İçeriğe geç

Genelkurmay Başkanı Güler, “Ya O Ya Ben” mi Dedi?

TSK’da Erdoğan’a en yakın isimlerden birisi, ayrıca Suriye’deki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının “kahramanı” olarak bilinen 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel’in, tam da Menbiç’e yapılacağı söylenen harekattan önce kızak bir göreve çekilmesi kelimenin tam anlamıyla şok etkisi yarattı.

Bilindiği gibi, Temel, 24 Haziran seçimlerinden önce Malatya’daki iftar yemeğinde Erdoğan’ın, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce aleyhindeki sözlerini alkışladığı için siyasi tartışmaların odağına oturmuştu. İnce, “Onun apoletlerini sökeceğim” deyince Erdoğan, şu karşılığı vermişti:

“Metin Temel Paşamızla çok yakın bir hukukumuz var. Muharrem İnce, bu millet sana onun apoletlerini sökecek fırsatı vermez, seni sandığa gömer.”

-Törene Sağlık Raporu Göndermiş-

Bu sözlerden sadece 6 ay sonra bir anlamda İsmail Metin Temel’in “apoletlerinin sökülmesi” anlamına gelen görev değişikliğinin çok önemli bir sebebi olmalı değil mi?

Kulislerde konuşulan sebep çok, sırasıyla gidelim.

İlkini dün aktarmıştık; 14-15 Aralık’ta Ankara’da icra edilen “TSK 2017-2018 Faaliyet Yılı Değerlendirme Toplantısı, Madalya ve Başarılı Birlik Ödül Töreni”ne bir iddiaya göre, İsmail Metin Temel’in mazeretsiz katılmaması, bir diğer iddiaya göre ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler oradayken, töreni terketmesi.

Hemen şunu belirtelim; Temel, töreni terk etmemiş. Doktor raporu gönderip, mazeret bildirerek törene katılmamış. Ancak Afrin Harekatına katılan birliklere, özellikle de 18 Mart’ta “Afrin’e bayrak çeken” isim olarak bilinen Tunceli 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut’a ödül verilmemesi nedeniyle töreni protesto ettiği kesin!.. Nitekim, İsmail Metin Temel kararnamesiyle birlikte Tuğgeneral Barut da normalde Albay kadrosu olan Erzincan 3. Ordu Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığına verildi.

-Yaşar Güler Patladı-

İşte Temel’in o törene karşı tavrından sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in, “Ya o, ya ben” resti çektiği, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da Güler’in yanında yer alması sonucu İsmail Metin Temel’in görevden alındığı öne sürülüyor.

Orgeneral Yaşar Güler’i yakından tanıyan isimler, geçmişte Güneydoğu’da görev yaparken, operasyona destek vermeyen bir il emniyet müdürü için, “24 saatte görevden alınmazsa, birliğimi çekiyorum” dediğini, bunun üzerine o emniyet müdürünün görevden alındığını hatırlatıp, Güler’in, İsmail Metin Temel konusunda da aynı tepkiyi göstermiş olmasına kesin gözüyle bakıyorlar.

-“Akıncı’da Olan Herkes Şüphelidir” Dedi mi?-

Evet, ödül töreni bardağı taşıran son damla da acaba önceki damlalar ne?

İddialardan biri şu; İsmail Metin Temel, 15 Temmuz’dan sonra Genelkurmay Karargâhına gittiğinde bağırıp çağırmış, dahası Yaşar Güler’in odasının önünde, “Darbe gecesi Akıncı’da olan herkes şüphelidir” demiş. Akar ve Güler de bunu “not” etmiş!..

Hemen benzer bir olayı hatırlatalım. Dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, Fırat Kalkanı operasyonunu yönetirken görevden alınıp, daha pasif bir görev olan 2. Kolordu Komutanlığı’na atandı. Bu atamanın, İsmail Metin Temel’in 15 Temmuz gecesinde yaptıkları telefon görüşmesine ilişkin olarak, “Zekai Aksakallı beni aradı, ‘Karargâh işgal edildi, ben evdeyim’ dedi. Ben, ‘Karargâha dön’ deyince de ‘Karımı teskin ediyorum’ cevabını verdi” şeklindeki ifadesi üzerine yapıldığı belirtilse de gerçekte Aksakallı’nın, Özel Kuvvetler Komutanlığı davasında özel celsede verdiği ifadedeki şu sözleriyle, bir anlamda Hulusi Akar’ı suçladığı için ÖKK’dan alındığı biliniyor:

“TSK’da kriz ve olağanüstü durumlarda ilk haber alınır alınmaz ‘Personel kışlayı terk etmesin’ emri verilir. Birlik komutanları kışlalarında mesaiye devam eder. Her zaman uygulanan bu temel ve basit kural, 15 Temmuz 2016’da ilk haber alındığı zaman uygulanmamıştır. Uygulansaydı, darbe girişimi baştan açığa çıkardı.”

-Menbiç Operasyonunu O Yapmasın-

Bir başka iddia; “Afrin operasyonundaki bazı hatalar”, özellikle de “Operasyonun erken bitirilmesi” sebebiyle Hulusi Akar ile Temel arasında tartışma yaşandığı şeklinde.

O yüzden Akar ve Güler’in, olası Menbiç operasyonunun İsmail Metin Temel’in sevk ve idaresinde yapılmasına sıcak bakmadığı, sürpriz bir şekilde görevden alınmasının ana sebebinin de bu olduğu bildiriliyor.

Bu vesileyle Suriye operasyonların yönetimindeki değişimleri ve olası Menbiç operasyonunu kimin yöneteceğini de aktaralım.

Operasyonlar için oluşturulan Müşterek Özel Görev Grup Komutanlığı başlangıçta dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’ya bağlıydı. ÖKK, doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olduğu için de emir-komutada herhangi bir sıkıntı yaşanmıyordu.

Aksakallı’nın ayrılmasından sonra bu grubun komutanlığına, 15 Temmuz’da Kara Havacılık Okul Komutanı olan, darbe teşebbüsünün ardından Adana 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı’na atanan ve İsmail Metin Temel’e yakınlığı ile bilinen Tümgeneral Hakan Atınç verildi.

Şimdi ise Müşterek Özel Görev Grup Komutanlığı’na Tuğgeneral Erdal Şener’in getirildiği konuşuluyor.

Erdal Şener’in kim olduğuna gelince;

İzmir Casusluk kumpasında yaklaşık 20 ay hapis yatan Şener, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra KKTC’deki 39’uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı’na atandı. Şener, bu yılın YAŞ kararıyla da 2. Ordu Komutanlığı’nın, yani İsmail Metin Temel’in Kurmay Başkanı oldu.

Özetle, İsmail Metin Temel’le ilgili karar öncesi ve sonrasıyla çok konuşulacak bir olay.

Şimdilik şu notla bitirelim:

Tanıyanlar, Temel’in istifasını vermeyip, emekli edilmeyi bekleyeceği görüşünde.

Müyesser YILDIZ

31 Aralık 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/ya-o-ya-ben-31121800.html

Kategori:Uncategorized