İçeriğe geç

Fişlemeler Delil İse Mesela Kardeşi Uyuşturucu Kaçakçılığından Yargılanan Komutanı Ne Yapacağız?

Birkaç gündür iktidar medyasında yayınlanan “Fişlemeleri” konuşuyoruz. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi listelerinde yer alan yaklaşık 400 belediye meclis üye adayının isimleri, resimleri, “faaliyetleri” ve de T.C. numaralarını yayınlayan malûm medya, bunların PKK’lı olduğunu iddia etti. Sözkonusu fişlemeler medya arşivinden çok, devlet istihbarat arşivini andırıyordu. Zira 50 yıl öncesine ait bilgiler dahi vardı.

Acaba hangi istihbarat biriminin arşiviydi?

Bu sorunun cevabını aramadan önce yine iktidar medyası üzerinden yürütülen bir başka istihbarat çalışmasını hatırlatalım.

8 Şubat 2015’te Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye’deki şehir imamları açıklandı ve hepsi birden kaçıverdi. Yakında belki de ülkelerin imamları açıklanacak. Uluslararası camiada bakalım neler olacak.”

Ne tesadüf 3 gün sonra Star Gazetesi, “FETÖ’nün dünya imamlarını” isim ve resimleriyle tam sayfa yayınladı.

Bu yayından sonra şehir imamları gibi dünya imamları da firar etti. Erdoğan’ın ifadesiyle, “Akıllı olanlar Türkiye’yi terk etti gitti, aklı yetmeyenler burada tuzağa düştü”!..

15 Temmuz darbe teşebbüsü yaşandı… Meclis’te darbeyi araştırma komisyonu kuruldu. Çeşitli kişi ve kurumlardan bilgi istendi… Komisyona bilgi vermeye gitmeyip, rapor gönderenlerden birisi MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dı… 22 Mayıs 2017’de gönderilen raporda gördük ki, MİT’in “Dünya imamları” listesi isim ve resimleriyle, 2 yıl 3 ay önce Star’da yayınlananın aynısıydı…

MİT demişken; 2003 başında, AKP iktidarının ilk aylarında yaşanan bir olaya da değinelim.

Başbakan Abdullah Gül, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’du. Konu güvenlik soruşturmalarıydı.

Başbakanlığa yazılı başvuruda bulunan MİT, güvenlik soruşturmalarıyla ilgili taleplerin giderek arttığını, bunların azaltılması halinde, soruşturmaların daha kısa zamanda ve daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesinin mümkün olacağını bildirdi.

Başbakan Gül de, “Mahkeme kararlarına dayanmayan, bir şekilde kanıtlanmamış, belgesi olmayan, sadece soyut iddiaları içeren bilgilerin gönderilmemesi” talimatını verdi. Bunun üzerine MİT, sadece adliyeye intikal eden bilgileri vermekle yetindi. Veya biz öyle biliyorduk!..

-“Fişleme Yapılması Alçaklıktır”-

Yine AKP iktidarı döneminde yaşanan bir başka olay;

Meşhur Taraf Gazetesi’nin 2013’te yayınladığı, “Gülen’i Bitirme Kararı 2004’te MGK’da Alındı” başlıklı haber iktidarı rahatsız etti. O zamanki adıyla Fetullah Gülen cemaatine karşı eylem planı hazırlanması şeklindeki MGK kararının altında dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kuvvet Komutanlarının yanısıra Erdoğan ve Gül’ün de imzaları vardı. Henüz “Beraber yürüdükleri” için dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’in ifadesiyle, “Siyasi riski Erdoğan, hukuki riski kendisi üstlendi” ve o MGK kararı hiçbir işlem yapılmadan “Rafa kaldırıldı”.

İşte Taraf’ın bu haberi üzerine yine MİT gündeme geldi. Haberdeki bazı bilgilerin “Fişleme” olup olmadığı ve MİT’ten sızdırılıp sızdırılmadığı tartışıldı. Dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik, MİT’in kurumsal olarak böyle bir şey yapmayacağını, MİT içindeki bazı kişiler tarafından sızdırılmış olabileceğini belirterek, Abdullah Gül’ün 2003’te verdiği o talimatı hatırlatıp, şunları söyledi:

“Malumunuz devletin gizlilik değeri olan yerlerde askerler, hakimler, savcılar, bakanlıklarda çalışanlarla ilgili olarak bir yere atanacakları sırada bir güvenlik soruşturmaları yapılır. AK Parti’den önce bu güvenlik soruşturmaları çok subjektif değerlendirmelere dayanıyordu. İnsanlar bunlarla mağdur edilebiliyorlardı… İnsanları mağdur etmek veya kategorizasyona tabi tutmak için fişleme yapılması alçaklıktır. AK Parti’nin bizzat kendisi ve kadroları son zamanlara kadar fişlemelerin ve vesayetçi dayatmaların mağduru ve mazlumu olmuştur. Bize yapılmasını istemediğimiz bir şeyin, bizim bilgimiz ve irademiz dahilinde başkalarına yapılmasına rıza göstermeyiz, göz yummayız.”

“Nereden nereye” deyip, belediye meclis üyesi adaylarıyla ilgili “Fişlemelere” dönelim.

-Soylu 8 Mart’ta Ne Söyledi?-

Hürriyet, Sabah ve Yeni Şafak bu “fişlemeleri” ne zaman yayınladı; 24 Mart’ta.

O yayınlara İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ilk tepkisi şu oldu:

“378 meclis üyesi adayının terör örgütleriyle iltisaklı olduğu tespit edildi. 325 PKK ve HDP iltisaklıyı CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi listelerinden meclis üyesi adayı yaptılar. Bunlar kim? Yukarıdan aşağıya önümüzdeki hafta isimlerini tek tek açıklayacağız. Bizatihi 178’i hakkında PKK’dan ilgili adli ve idari işlemler yapılmış. 45’i hakkında FETÖ’den, 4’ü hakkında aşırı sol örgütlerden, 4’ü hakkında DEAŞ’tan.”

Soylu, 1 gün sonra da şunları söyledi:

“PKK ile iltisaklı ve irtibatlı belediye meclis üyesi adaylarının hiçbirisi belediye meclis üyeliği yapamazlar. Bunların PKK ile hâlâ iltisakları ve irtibatları söz konusudur. Biz hepsini açığa alırız. Ben İçişleri Bakanıyım, adamın terörle ilgisini gördüğüm andan itibaren suç duyurusunda bulunurum, dosyasını açtırırım, hemen açığa aldırırım.”

Şimdi de Soylu’nun bir başka konuşmasını, bu yayınlardan sadece 16 gün önceki sözlerini hatırlatalım.

Tarih 8 Mart; AKP Başakşehir İlçe Kadın Kolları’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği etkinliğe katılan Bakan Soylu, şu açıklamayı yaptı:

“Kılıçdaroğlu, Esenyurt Belediyesi’nde neredeyse belediye meclis üyelerinin büyük bir bölümünü HDP-PKK iltisaklı olarak koyuyor. Bu kadar açık ve net. Türkiye’de 299 belediye meclis üyesi ve il genel meclis üyesi HDP ve PKK iltisaklı. CHP ve zillet ittifakının listelerinde var. Bu bizim tespit ettiğimiz.”

Anlaşılan, 8 Mart’tan sonra yeni tespitler yapılmış!..

-TSK’ya Gönderilen İstihbari Bilgiler-

İçişleri Bakanı Soylu madem ki, MİT veya Emniyet “fişlemelerine” itibar edip, “Hepsini açığa alırız” diyor, o halde bir başka istihbari çalışmaya geçelim.

Çalışmanın konusu, 2015-2016 yıllarında terfi dosyaları YAŞ’a girecek olan general ve albaylar… Dosyalarda, TSK’nın kendi istihbari çalışmaları ile 5 “Güvenilir kaynaktan” alınan bilgilerin yanısıra, MİT ve Emniyet kayıtları da var.

Genelkurmay Çatı Davası ek klasörlerinde çarşaf çarşaf yer alan bu kayıtlarda TSK’da halen en tepelerde ve çok kritik görevlerde olan bazı isimlerle ilgili hangi istihbari bilgiler gelmiş, bakalım:

General 1:

2016 MİT bilgisi; Kardeşi hakkında 1996 ve 2012 yıllarında ……… ve …….. illerinde Kaçakçılığı Men ve Takibi Kanununa Muhalefet, eşyayı gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ülkeye sokmak suçlamalarından adli işlem yapıldığı, para ve hapis cezası verildiği, 2014 yılı itibarıyla uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma ve sağlama suçundan mahkumiyet kararı verildiği, davanın Yargıtay’da olduğu yönünde bilgiler bulunmaktadır.

General 2:

MİT bilgisi; Kendisi veya yakınlarının terör örgütleri ile iltisaklı olduğu iddia edilen liste içerisinde ismi yer almaktadır. Kızı 1988 doğumlu ve bekar, ……….. isimli şahısla ……….tarihinde …….. Köşkte birlikteliklerinin olduğu, ilişkilerinin yoğun olarak devam ettiği bildirilmiştir.

General 3:

MİT bilgisi; Yeğeni ………..’nin 2006 yılında SDP paralelinde faaliyet gösteren …… Derneği organizasyonunda düzenlenen ……… etkinliklere katıldığı bilgisi alınmıştır… Şubat 2013 araştırması; ……….’de görev yaptığı yıllarda misyonerlik faaliyetlerinde bulunan ……… adlı şahısla çok iyi ilişkileri olduğu, anılan şahısla kışladaki kendi makamında görüştüğü ve şahıstan talimatlar aldığı yönünde duyuma yönelik bilgiler olduğu…

General 4:

2015-2016 yıllarına ait MİT bilgisi; Din değiştiren personel listesi içerisinde ismi yer almaktadır. Kendisi veya yakınlarının terör örgütleri ile iltisaklı olduğu iddia edilen liste içerisinde ismi yer almaktadır… 2007 yılı itibarıyla misyonerlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğu yönünde bilgi intikal etmekle birlikte teyid edilemediği yönünde bilgi mevcuttur.

General 5:

MİT bilgisi; TSK mensupları hakkında hazırladığı birtakım bilgi ve listeleri siyasi yapıdaki bazı kişilere verdiği istihbar edilmiştir… Haziran 2015 itibarıyla PDY/PÖ bağlantılı olduğu, anılanla aynı olabileceği değerlendirilen ……… adına 2014 yılı itibarıyla PDY/PÖ içerisinde yer alan şahıslardan olduğu yönünde ihbar intikal ettiği şeklinde bilgi bulunmaktadır. 5 Mayıs 2016’da ikinci defa sorulmuş, daha önce bildirilen verilerde değişiklik olmamıştır.

2016 Emniyet bilgisi; FETÖ-PDY içerisinde aktif eleman… PDY en üst düzey direk irtibat… PDY’de kaydı olanlarla irtibatlı… Kendisi 2015 yılında güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilerde şahsın PDY’ye müzahir olduğu şeklinde bilgisinin bulunduğu… Bunlar yazıldıktan sonra, “03.06.2016’da Emniyet Genel Müdürlüğü’nce kayda değer olumsuz herhangi bir irtibatına rastlanmamıştır. Ayrıca 1 kaynak tarafından paralel olmadığı bilgisinin intikal ettiği bildirilmiştir” denilerek, o notların üzeri çizilmiş.

General 6:

2016 Emniyet bilgisi; PDY/FETÖ’ye müzahir olduğu şeklinde bilgisi bulunmaktadır. Ayrıca PDY/FETÖ’ye müzahir iki şahısla iltikası tespit edilmiştir.

General 7:

2016 MİT bilgisi; PDY/PÖ mensubu olduğu yönünde iddiaların bulunduğu, kardeşi …….’nin kızı ………. hakkında Ocak 2015 itibarıyla PDY/PÖ ile bağlantılı okullardan mezun olduğu, yüksek lisans yapmak amacıyla PDY/PÖ ile bağlantılı bir üniversiteye kayıt yaptırdığı, PDY/PÖ bağlantılı bir hastanede çalıştığı yönünde bilgiler mevcuttur. 5 Mayıs 2016’da ikinci defa sorulmuş, daha önce bildirilen verilerde değişiklik olmamıştır.

2016 Emniyet bilgisi; FETÖ/PDY ile kararlı bir şekilde mücadele etmektedir.

General 8:

2015-2016 MİT bilgisi; Paralel devlet yapılanması (PDY/PÖ) mensubu olduğuna dair iddiaların yanısıra PDY/PÖ mensubu olduğu iddia edilen şahıs/şahıslarla da mahiyeti bilinmeyen iltisakının bulunduğu yönünde bilgi mevcuttur.

General 9:

2016 Emniyet bilgisi; 2012 yılında suç örgütüne üye olma, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme suçlamalarından hakkında mahkûmiyet kararı verildiği, 2016 yılında suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme, haberleşmenin gizliliğini ihlal etme suçlarından hakkında mahkemenin devam ettiği. (Hemen anlamışsınızdır, Balyoz davasından söz ediliyor. Dava 2015’te beraatle sonuçlandığı halde Emniyet bu bilgiyi gönderiyor.)

General 10:

2013 yılı itibarıyla Ankara’da mason oluşum üyeleri arasında isminin geçtiği yönünde teyide muhtaç bilgi intikal ettiği…

Şimdi de doğrudan Süleyman Soylu’ya bağlı bazı komutanlarla ilgili istihbarat bilgilerini aktaralım.

General 11:

2016 MİT bilgisi; 2015 yılı itibarıyla PDY/PÖ ile irtibatlı olduğu yönünde iddialar bulunduğu ve anılan yapılanmaya mensup şahıslarla mahiyeti bilinmeyen iltisakının olduğu, PDY/PÖ mensubu olduğu yönünde iddia bulunduğu şeklinde bilgiler bulunmaktadır.

Emniyet bilgisi; PDY/FETÖ’ye müzahir üç şahısla iltikası tespit edilmiş, durumu hakkında net bir tespit yapılamamıştır.

General 12:

2015-2016 MİT bilgisi; PDY mensubu olduğu iddia edilen şahıs/şahıslarla mahiyeti bilinmeyen iltisakının bulunduğu yönünde bilgi mevcuttur. 5 Mayıs 2016’da ikinci defa sorulmuş, daha önce bildirilen verilerde değişiklik olmamıştır.

Emniyet bilgisi; FETÖ/PDY içerisinde üst düzey yönetici… PDY’den kaydı olanlarla irtibatlı.. PDY en üst düzeyi ile dolaylı irtibatlı… Bunlar yazıldıktan sonra, “12 Nisan 2016 tarihinde EGM’ce üstteki bilgiler silinmiştir” deniliyor.

General 13:

2015-2016 MİT bilgisi; PDY mensubu olduğu iddia edilen şahıs/şahıslarla mahiyeti bilinmeyen iltisakının bulunduğu yönünde bilgi mevcuttur. 5 Mayıs 2016’da ikinci defa sorulmuş, daha önce bildirilen verilerde değişiklik olmamıştır.

2016 Emniyet bilgisi; FETÖ/PDY ile kararlı bir şekilde mücadele etmektedir.

General 14:

2016 MİT bilgisi; PDY mensubu olduğu iddia edilen şahıs/şahıslarla mahiyeti bilinmeyen iltisakının bulunduğu yönünde bilgi mevcuttur. 5 Mayıs 2016’da ikinci defa sorulmuş, daha önce bildirilen verilerde değişiklik olmamıştır.

Emniyet bilgisi; FETÖ/PDY içerisinde aktif eleman… PDY’den kaydı olanlarla irtibatlı… PDY en üst düzey ile dolaylı irtibatlı… Bunlar yazıldıktan sonra ise, “12 Nisan 2016 tarihinde EGM’ce üstteki bilgiler silinmiştir” deniliyor.

General 15:

2015-2016 MİT bilgisi; PDY mensubu olduğu iddia edilen şahıs/şahıslarla mahiyeti bilinmeyen iltisakının bulunduğu yönünde bilgi mevcuttur. Kardeşi ………. hakkında 1988 yılı itibarıyla yüzbaşı rütbesinde görev yapmakta iken sakıncalı personel kategorisinde YAŞ kararıyla Silahlı Kuvvetler’den ilişiği kesilen şahıslar arasında yer aldığı yönünde bilgi mevcuttur.

İki istihbarat kurumunun bilgileri arasındaki çelişkiler, verilen bilgilerin sonradan silinmesi vs. bir yana, madem ki, bu çalışmalara böylesine itibar ediliyor, o halde soralım; Mesela bu komutanlar da açığa alınacak mı?

Daha önemlisi, istihbarat birimlerinin devlete değil de iktidar partisi ve medyasına çalışmasına ne denir; Varın adını siz koyun!..

Müyesser YILDIZ

28 Mart 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kardesi-uyusturucu-kacakciligindan-yargilanan-komutani-ne-yapacagiz-28031930.html

Kategori:Uncategorized