İçeriğe geç

“Soykırım” İftiraları “Ayrıca” Diye Geçiştirilecek Bir Konu Değildir!..

Fransa Cumhurbaşkanı Macron 6 Şubat’ta, 24 Nisan’ı “Ermeni soykırımını anma günü” ilân edeceğini açıklarken, konuyla ilgili olarak Erdoğan’a bilgi verdiğini vurguladı.

Ve Macron 3 gün önce, tam da Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Fransa’da olduğu gün dediğini yapıp, 24 Nisan’ın “Ermeni soykırımını anma günü” ilân edildiğine ilişkin kararnameyi imzaladı.

Davul zurnayla gelen karar sanki sürprizmiş gibi medyamız, “Skandal” başlıklarını attı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macron’u “Popülizm” yapmakla suçlayıp, Fransa’nın karanlık tarihini hatırlattı. Ayrıca telefona sarılıp, Fransız mevkidaşı Jean-Le Drian’la görüştü. Ancak ne görüştükleri hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Saray’ın başdanışmanları twitter mesajları veya demeçlerle Fransa’yı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Macron “şiddetle kınanırken”, “Fransa’nın dostane olmaktan uzak bu tutumunun, Türkiye ile ilişkilerini menfi şekilde etkilemesi kaçınılmazdır… Bu karar, müttefiklik ilişkisiyle bağdaşmamaktadır” vs. denildikten sonra, “Bu tutuma her vesileyle cevap verileceği” bildirildi.

-Ermeni Uzmanı Bakanımız Ne Yaptı?-

Macron’un niyetini, 6 Şubat’ta duyurduğunu belirttik. Peki bundan sonra ne oldu?

Mesela 19 Mart’ta TCG Erdek ve TCG Alanya gemilerimiz, Fransız Deniz Kuvvetleri’ne ait FS Capricorne mayın avlama gemisiyle Ege Denizi’nde ikili tatbikat icra etti!..

Macron’un sözkonusu kararnameyi imzalamasının ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın tepkisine geçmeden önce diğer yetkililerden önemli bir farkını hatırlatalım.

Akar, Kara Harp Okulu Komutanıyken, 2005’te Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora yaptı. Doktora tezinin konusu da şuydu:

“Ermenistan’a Harbord Askeri Heyeti: Bir Amerikan Heyetinin Hikayesi ve Türk-Amerikan İlişkilerine Etkileri.”

Kimdir General Harbord? Sevr planlarını çizen ABD Başkanı Wilson’ın 1. Dünya Savaşı sonrasında “Büyük ve bağımsız bir Ermenistan kurulup, kurulamayacağını” araştırmak, ayrıca “soykırım” iftiralarını incelemek üzere bölgeye gönderdiği heyetin başkanı.

Özetle “Ermeni uzmanı” diyebileceğimiz Akar’ın tepkisine gelirsek;

O da Fransız mevkidaşı Florence Parly’e telefon açtı. Görüşmeyle ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından kelimesi kelimesine şu açıklama yapıldı:

“Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Fransız mevkidaşı Florence Parly ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye’de yaşanan son gelişmeler ve iki ülke arasındaki savunma işbirliği konuları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca Fransa’nın 24 Nisan ile ilgili kararından duyulan rahatsızlık da Fransız Bakan’a iletildi.”

31 Mart seçiminde tartışmaların tam göbeğine oturan devletin Anadolu Ajansı’nın İngilizce yayınında, MSB’nin bu açıklamasının bile tersyüz edilip, “Akar, 24 Nisan ile ilgili karardan duyulan rahatsızlığı iletti. Ayrıca görüşmede, Suriye’de yaşanan son gelişmeler ve iki ülke arasındaki savunma işbirliği konuları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu” denildiğine dikkat çekip, soralım:

Fransa Milli Savunma Bakanı’nın aranmasının sebebi, o karara tepki göstermek midir, Suriye ve işbirliği konularının görüşülmesi midir?

Fransa her yıl Ermeni tezlerinde yeni bir mesafe alırken, bu “Ayrıca” ifadesiyle geçiştirilebilecek bir konu mudur?

Türkiye ve Türk Milleti’ne atılan bu büyük iftira mı, Suriye ve ikili ilişkiler mi daha önemlidir?

Ülkemize husumeti açık bu ülkeyle daha neyin “İkili ilişkileri ve müttefikliği” konuşuluyor?

-Erdoğan’ın Suskunluğu-

Ya Macron’un, “Bilgi verdim” dediği Erdoğan’ın suskunluğu; Şu ana kadar Macron’u aramaması veya karara ilişkin hiçbir şey söylememesi ilginç değil mi?

Yerel seçimlerden, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasından daha mı önemsiz bir konu?

Bugün Erdoğan’la “Kanka” olan Bahçeli’nin, 23 Nisan 2014’te yaptığı açıklamaya bakalım mı?

Meclis’in açılışının 95’üncü kuruluş yıldönümü gibi tarihi bir günde Erdoğan, 24 Nisan’la ilgili konuşup, 1915’teki tehcir kararının “gayri insani” olduğunu söyleyince Bahçeli, şöyle tepki göstermişti:

“Dönemin şartları gereğince oldukça tutarlı ve hatta zorunlu olan tehcir kararının, 99 yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı görevini yürüten bir zat tarafından gayri insani bulunması kesinlikle gayri milliliktir. Başbakan Erdoğan’ın tarihten husumet çıkarmakta üstüne yoktur. Türk Milleti’ni her fırsatta suçlayan, uluslararası toplum nezdinde ‘soykırımcı, katliamcı, katil’ sıfatlarıyla anılmasını isteyen mihraklara ümit verme konusunda üstün meziyet sahibi olduğu bilinmektedir. Başbakan Erdoğan açıkça Türkiye ve Türk Milleti aleyhine faal halde bulunan soykırım şebekesinin geçim ve umut kapısı haline çoktan terfi etmiştir. Erdoğan mesajında, ‘Anadolu insanları ve halkları’tabiriyle, Türk Milleti’ni yok saymıştır. Sırf Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, değişik çıkar ve güç lobilerinin desteğini alabilmek için, sözde Ermeni soykırım uydurmasını tanıma ve özür dileme sınırına gelmiştir. Başbakan Erdoğan, ABD’yle gerilen ilişkileri tamir etmek, güç odaklarının iltifatını kazanabilmek için milletimizin saygınlığına ahlâksızca leke sürmeye teşebbüs etmiştir. Aziz ecdadımıza nankörlük yapmış, Türk tarihine zehirli ve bölücü bir nazarla yaklaşmıştır. Cumhura iftira atarak, başkalarının gözüne girmeye çalışan milli ahlâk yoksunu Başbakanın, Cumhurbaşkanı olması şöyle dursun, bunu düşünmesi bile akla ve vicdana kast etmekle eşdeğerdir. Başbakanın, sözde soykırım çetelerine ikramda bulunmasının, milli tez ve iddialardan taviz vermesinin bedelini ödeyeceği günler uzak değildir. Milliyetçi Hareket Partisi, Bizans’a kadar uzanacak, topraklarımızı işgal etmiş yedi düveli de kapsayacak özür dileme ve taziye sunma furyasına suskun kalmayacaktır. Türk Milleti’nin dününde utanacağı, sıkılacağı, af ve merhamet dileneceği herhangi bir yanlış ve kusuru yoktur. Bilinmelidir ki, asıl kusur, asıl arıza, asıl açmaz, Başbakan Erdoğan’ın hasarlı, sakıncalı ve zararlı zihninde ve politikalarındadır.”

Erdoğan’ın, ABD Başkanı Obama’dan gelmesi beklenen “24 Nisan mesajı”nı adeta erkenden selamladığını da öne süren Bahçeli, “Türk Milleti, çok talihsiz ve kara günler yaşamaktadır. Ermeni çetelerinin şehit ettiği vatan ve millet evlatlarının ruhları, feryat etmektedir. Kaymakam Kemal Bey’in kemikleri sızlamakta, şehit diplomatlarımızın aziz hatıraları çiğnenmektedir. Türk Milleti’ni küçük düşüren, suçlu gösteren Başbakan Erdoğan, ne yaparsa yapsın Cumhurbaşkanı olamayacaktır” demişti.

-Kaymakam Kemal Bey’in Kemikleri Sızladı-

Macron’un bağıra bağıra imzaladığı kararnameye dönersek; Diyelim mi, Macron’u ve onun izinden giden İtalya’yı durduramadık, gücümüz yetmedi!..

1 gün öncesi, “Ermenileri katlettiği” iddiasıyla idam ettirilen Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in şehadetinin 100’üncü yıldönümüydü.

En azından TBMM’nin 19 Ekim 1922 tarihli kararıyla “Milli şehit” ilân edilen Kaymakam Kemal Bey devlet töreni ile anılsa, “Soykırım tüccarlarına” çok anlamlı bir mesaj verilmiş olmaz mıydı?

Bunu bile yapamamışken, hangi “Beka mücadelesinden” söz ediliyor?!.

Müyesser YILDIZ

14 Nisan 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/soykirim-iftiralari-ayrica-diye-gecistirilecek-bir-konu-degildir-14041952.html

Kategori:Uncategorized