İçeriğe geç

“FETÖ İçin En Önemli Delil” Denilen Ankesörde Neler Oluyor?

İktidarın gazetesi Sabah’ta bugün ilginç bir yazı var.

“Yargı ve Emniyet’teki ankesörcüler” başlıklı yazıda, “FETÖ soruşturmalarında en önemli delil” olduğu belirtilen ankesörden arama konusunu ele alan Dilek Güngör, bu iletişim yönteminin sadece TSK’da mı kullanıldığını sorduktan sonra “Üst düzey bir bürokratla” yaptığı sohbeti aktarıyor.

O bürokrat, “Sence, FETÖ’nün en çok yuvalandığı Emniyet’te veya Yüksek Yargı’da hiç ankesöre takılan olmamış mıdır?” diye sorup, “Binlerce kripto hakimin, savcının, emniyetçinin bulunduğu listeden” bahsetmiş.

Dilek Güngör de diyor ki;

“Ardışık arama yöntemiyle FETÖ imamlarıyla haberleşen hakim-savcılar şimdi üst düzey makamlarda… Listedeki isimleri duysanız ‘şok’ olursunuz. Kimi Yargıtay’da daire başkanı, kimi üye, kimi bölge idare mahkemesinde görevli… Bu listedeki isimler 1 yıl kadar önce Hakimler Savcılar Kurulu ve Yargıtay’a bildirilmiş… Merak ediyorum, Yargıtay veya HSK bu kişilerle ilgili bir işlem başlattı mı? Ya da soruşturma izni verdi mi? Ardışık arama listesinde yer alan bu kişilerin o tarihten sonra FETÖ’yle ilgili kararlarda imzası var mı?”

-Bu İddia Mart’ta Konuşulmuştu-

Öncelikle şunu hatırlatalım; Geçtiğimiz Mart ayında Sözcü Gazetesi de bu iddiayı gündeme getirdi ve 4 Yargıtay üyesi ile bin 500’e yakın hakim-savcı hakkında ankesörden soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Ancak aynı gün Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz şu açıklamayı yaptı:

“Gündemimizde böyle bir soruşturma yok. Birinci Daire’nin bin 500 hakim ve savcıyla ilgili verdiği soruşturma izni de mevcut değil.”

– “Gruplar Arası Güç Mücadelesi” Dendi-

O günlerde bu iddialarla ilgili olarak yargı kulislerinde konuşulan şuydu:

“Emniyete hakim olan grup, yargıya hakim olan gruba operasyon yapmaya çalışıyor!..”

Ve iddialar kısa sürede gündemden düşüp, unutuldu.

Peki şimdi ne oldu da acaba bizzat iktidarın gazetesi, özellikle “Ankesörcü hakim ve savcılara” el attı?

Bakalım Sözcü gibi, Sabah’a da bir yalanlama gelecek mi?

-Öyle Yazışmalar Var ki-

Bu vesileyle, biz de ankesör meselesindeki bazı tespit ve gelişmeleri aktaralım.

Bilindiği gibi, soruşturmalar MİT ve Emniyet’ten gönderilen listeler üzerinden yürütülüyor. Kayıtların kaynakları ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) -Eski adıyla TİB-, Telekom ile GSM operatörleri.

Ankesörle ilgili veri havuzunun 2010-2018 kayıtları esas alınarak oluşturulduğunu, bu kayıtlarda en önemli kaynak olan ve bir dönem “FETÖ”nün hakimiyetinde bulunan TİB’in 17/25 Aralık operasyonlarından sonra kablolarıyla birlikte gömüldüğünü de hatırlatıp, devam edelim.

MİT ve BTK, gönderdikleri listelerin altına “Delil olarak kullanılamaz” notunu düştüğü halde, bunlar soruşturmalarda esas alınıyor.

Süreç içinde, listelere sıfır saniye aramaların dahi konulduğu (Sonradan bunun da gizli bir haberleşme yöntemi olduğu izahı yapıldı), aynı sürede birden fazla görüşme kaydı gözüktüğü, TELEKOM veya TİB kayıtları ile GSM verilerinin örtüşmediği, yani birinde varolan görüşmenin diğerinde olmadığı ortaya çıktı. Keza kışlalar içinde bulunan ankesörlerin bile listede bulunduğu görülünce, Temmuz ayında 217 hattın veri havuzundan çıkarılması kararlaştırıldı.

Tüm bunlar da “En önemli delil” denilen ankesörün tartışılmasına yol açtı.

Şimdi 29 Mayıs 2018’de Ankara’da bir komiser yardımcısı ve 3 polis memuru tarafından tutulup, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen bir tutanağa geçelim. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki bin 55 şüphelinin kayıtlarıyla ilgili analiz çalışmasına ilişkin tutanak kelimesi kelimesine şöyle:

“Çalışmaya baz HTS’ler üzerinden başlanılmış olup, bazı verilerin BAZ verisinde bulunmadığı, KARŞIBAZ verisinde bulunduğu tespit edilmitir. Bu nedenle şüpheli şahısların kullandıkları GSM hatlarından BAZ ve KARŞIBAZ HTS’leri dikkate alınarak, analiz çalışması yapılmıştır. Şüpheli şahısların BAZ tablosunda bulunmayan ancak KARŞIBAZ tablosunda bulunan veriler BAZ tablosuna eklenmiştir. Bu nedenle KARŞIBAZ ve BAZ tablosunda farklılıklar görülmektedir. Bu farklılığın nedeninin bazı görüşmelerin sadece KARŞIBAZ verisinden gelmesinden kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Örneğin 0 saniyelik süre (cevapsız çağrılar) ile ilgili olan görüşmelerin BAZ verisinde görülmediği tespit edilmiştir. Bu konu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ile görüşülmüş, bu verilerin KARŞIBAZ verisinde bulunabileceği belirtilmiştir. Ardışık aranmalarda sabit hattan arayan şahısların, telefona cevap vermeyen şüphelilerden sonra sorumlu olduğu diğer şüpheli şahsı aradığı değerlendirildiğinden 0 saniyelik görüşmeler önem arz etmektedir. Bu nedenle çalışmamıza KARŞIBAZ verileri dahil edilmiştir. KARŞIBAZ verileri dahil edildikten sonra bazı veriler incelendiğinde saat sütununda verilerin birbiriyle aynı ve birbirine yakın olduğu görülmüş, ancak saniye farkının olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle verilerin benzerlikler gösterdiği veya aynı görüşmeyi içeriyor olabileceği değerlendirdilmekle birlikte bu tür kayıtlara müdahale edilememektedir. Tespit edilen aksaklıklar ile ilgili olarak BTK yetkilileriyle görüşülmüş olup, konu ile ilgili tarafımıza net bir cevap verilmemiş, konunun araştırılacağı bilgisi alınmıştır (Bu veriler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı tarafından gelen Excel verilerinin içerisinde bulunduğundan gerekli görülmesi halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığından görüş alınabileceği değerlendirilmiştir).”

Bu, tek kelimeyle listeler konusunda epey “Aksaklık” olduğu ve “Eklemeler” yapıldığının itirafı değil midir?

-BTK: 2012 Öncesi İmha Edildi-

İkinci bir yazı; Tarihi 23 Mart 2015.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, BTK’ya bazı telefon numaralarını gönderip, bilgi istiyor. BTK da şu cevabı veriyor:

“İlgide kayıtlı yazınız incelenmiştir. Yazı içeriğinde geçen numaralar ve bu numaralarda 19.09.2009 -19.12.2009 döneminde kullanılmış olan IMEI numaraları tespit edilerek bir araştırma yapılmış, ancak herhangi bir sonuç elde edilememiştir. Diğer taraftan Başkanlığımızdaki 2012 yılı öncesine ait dijital kayıtların büyük oranda imha edilmiş olduğu tespit edilmiştir. Konunun Başbakanlık Teftiş Kurulu’na intikali sağlanmış olup idari ve adli takibatı devam etmektedir. Dijital kayıtların imha edilmiş olması hususu dikkate alındığında, bahsi geçen telefon ve IMEI numaraları hakkında bir işlem tesis edilip edilmediğinin teyidi mümkün olamamaktadır.”

17/25 Aralık’tan sonra yasadışı dinlemeler yapıldığı gerekçesiyle TİB’in kablolarıyla birlikte toprağa gömüldüğünü hatırlatmıştık. Görüldüğü üzere, BTK da bunu hatırlatıyor, hatta konunun Teftiş Kurula’na intikal ettirildiğini söylüyor.

Bu durumda geriye şu soru kalıyor; 2012 öncesine ait kayıtların kaynağı neresidir?

-Sıfır Saniye Aramalar Kaydedilmiyormuş-

Ankesör listelerinde en tartışılan konunun, “Sıfır saniye” aramalar olduğunu belirtmiştik ya, şimdi de buna ilişkin, üstelik 9 yıl öncesine ait bir resmi yazıdan söz edelim.

Bir soruşturmayla ilgili olarak BTK’dan, Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen 28 Eylül 2010 tarihli yazı şöyle:

“İlgili kayıtlı yazılar incelenmiş olup; Telefonu çaldırıp kapatma (çağrı bırakma), Başkanlığımız sisteminde bulunmamaktadır. Bir görüşmenin Başkanlığımız sisteminde görülebilmesi için birkaç saniye de olsa bile bir görüşme olması gerekmektedir.”

Sabah’ın yazısına dönersek; TSK’dan sonra bugüne kadar soruşturmaları yürütmüş olan binlerce yargı ve emniyet mensubunun da “şüpheli” kategorisine sokulacağı anlaşılıyor. İnşallah bu gelişme, ankesördeki şu karmaşaların ortadan kaldırılmasına ve soruşturmaların daha sağlıklı yürütülmesine vesile olur.

Müyesser YILDIZ

6 Eylül 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/sabahtaki-bu-yazi-ne-anlama-geliyor-06091952.html

Kategori:Uncategorized