İçeriğe geç

“Mehdi Gelecek” Diyen İsim İstifa mı Etti?

Hem Erdoğan’ın Başdanışmanı hem de Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurul Üyesi olan emekli General Adnan Tanrıverdi, son yılların en çok tartışılan ismi oldu.

15 Temmuz’dan sonra TSK’da yapılan “reformlarda” çok etkili olduğu bilinen Tanrıverdi, geçtiğimiz haftalarda iki konuyla yeniden gündeme geldi.

Bunlardan ilki; Libya’ya gönderilen veya gönderilecek güçler arasında kurucusu olduğu “SADAT”ın elemanlarının olup olmadığıydı.

İkincisi ise İstanbul’da düzenlenen 3. Uluslararası Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) İslâm Birliği’nin Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Mehdi gelecek. Ortamı buna göre hazırlamalıyız” demesiydi.

Tanrıverdi’nin buradaki konuşmasına en sert tepki AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner’den geldi. Metiner şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın askeri başdanışmanı sıfatını taşıyan biri böyle konuşuyorsa oturup dizimizi dövelim! Düşmanlarımızın arayıp da bulamadığı şeyi kendi ağzından sunuyor! Şimdi o birileri kalkıp bu laflar üzerinden Cumhurbaşkanımızı hedef tahtasına oturturlarsa ne diyeceğiz?”

Hemen Tanrıverdi’yle ilgili tartışmalarda gelinen son noktayı aktaralım.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevlerinden “affını” istediği, Erdoğan’ın da kabul ettiği öne sürülüyor.

Bu iddianın kaynağı, yine Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu ASSAM’ın WhatsApp grubunda birkaç saat önce yaptığı belirtilen şu paylaşım:

“Değerli Arkadaşlarım,

Hayırlı günler dilerim. Allah yardımcınız olsun.

İlerleyen yaşım ve her gün artarak devam eden tezvirat kampanyasını gerekçe göstererek, bulunduğum Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı ile Güvenlik ve Dış Politika Kurul Üyeliği görevlerimden affımı talep ettim.

İstişaremiz sonunda Cumhurbaşkanımız talebimi kabul ettiler.

Omuzlarımdan büyük bir yük kalkmış oldu. Hayatın normal akışını yaşıyoruz.

Göreve devamımı isteyen arkadaşlarım oldu.

Şimdiye kadar olduğu gibi, son emeklilik talebimde de yapmam gerekeni yaptığıma inanıyorum.

Hakkınızı helal ediniz.

Görüşmek dileğiyle sağlık ve afiyetler dilerim.”

Gelişmelerin ardından Tanrıverdi’nin Cumhurbaşkanlığı’ndaki makamını arayarak gelişmeleri sorduk. Tanrıverdi’nin makamı, kendilerinde istifa bilgisinin olmadığını bildirdi.

Müyesser YILDIZ
8 Ocak 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/istifasini-acikladi-08012027.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/yazarlar/muyesser-yildiz/istifasini-acikladi-08012027-176065

Kategori:Uncategorized