İçeriğe geç

“FETÖ” Askeri Yargıyı Ne Zaman Ele Geçirdi?.. O İsmi Kimler Atadı?..

Erdoğan, Pakistan dönüşünde Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’u eleştirirken, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra kapatılan askeri yargıyla ilgili şu ilginç açıklamaları yaptı:

“Askeri Mahkeme olayı çok önemli. Buradan eleştiri yapıyor. Askeri mahkemelerin hayatta olması halinde bu askeri mahkeme kalkıp da İlker Başbuğ’u yargılayabilir miydi veya Yaşar Paşa’yı yargılayabilir miydi? Birisi albay, birisi general, orgeneral, korgeneral. Şu anda FETÖ’den dolayı mahkum olanlara aldıkları cezaları askeri mahkeme verebilir miydi? Bugüne kadar benim bildiğim bir İlhami Erdil Paşa, Kuzey Deniz Saha Komutanıydı. Yargılanmış, ağır bir ceza almış ve bütün apoletleri sökülmüştü. Bir onu bilirim. Onun dışında, üst düzey bir komutanın askeri mahkemede albay vesaire bunlar tarafından yargılandığı ve böyle ceza aldığını görmedim.”

Beraberindeki gazetecilerin, “Askeri mahkemeler kaldırılmasaydı, 15 Temmuz gecesi ‘darbecileri tutuklayın’ diye emir verebilirler miydi?” şeklindeki bir sorusu üzerine de Erdoğan, şunları söyledi:

“Mümkün değil, çünkü emrinde olduğu bir makam. Ayrıca o listelere baktığınız zaman kimi görüyorsunuz? İşte o talimatı verenleri görüyorsunuz. Onların şimdi bir kısmı içeride, bir kısmı öyle veya böyle zannediyorum çıkanlar var. Tablo bu. Ama tek soru; bir mahkeme başkanı albay, acaba kalkıp da Sayın Başbuğ’u yargılayabilir mi? Veya ona ceza verebilir mi?”

Bu sözlerden ne anlıyoruz?

Bir yandan askeri mahkemelerin görevlerini yapamamasını “Astlık-üstlük” ilişkisine bağladı, öte yandan burasının da “FETÖ”cülerin eline geçtiği mesajını verdi. Sözde sıkıyönetim görevlendirme listesi hatırlatmasıyla da geçen ay ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Genelkurmay eski adli müşaviri Muharrem Köse’yi işaret etti.

-Ahmet Necdet Sezer’in Veto Ettiği İsmi Kim Atadı?-

Generallerin normal bir askeri mahkemede değil, Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde yargılandığını, dosyaların daha sonra Askeri Yargıtay’a gittiğini kaydetmekle yetinip, tepe noktası olan Askeri Yargıtay’la ilgili süreci hatırlatalım.

Askeri Yargıtay üyeleri Milli Savunma Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan kararla atanıyordu.

2004-2011 yılları arasında Genelkurmay Adli Müşavirliği görevini yürüten ve Ergenekon kumpasında tutuklanan emekli Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, askeri hakim ve savcılar hakkında yürütülen bir soruşturmada tanık sıfatıyla şunları anlattı:

“Adli Müşavirlikte, Genelkurmay savcılığında ve mahkemesinde görevlendirmek için ön ayak olduğum kişilerin hepsi, ben tutuklandıktan sonra bu profesyonel yapı tarafından tasfiye edildi. Özellikle Abdullah Gül Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Askeri Yüksek Mahkemelerde önemli ölçüde FETÖ yapılanması ile bağlantılı olan kişilerin seçildiğini ve kadrolaştığını görüyoruz. Ahmet Zeki Liman, uzun süre Askeri Yargıtay üyeliği için listeye girdiği halde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından seçilmedi. Şüpheli kategorisinde olduğu belirtiliyordu. Gül Cumhurbaşkanı olunca, Askeri Yargıtay Üyeliği’ne seçildi.”

Evet, hükümetin her defasında liste başına koyduğu, ancak 10. Cumhurbaşkanı Sezer’in “İrtica” gerekçesiyle 3 kez veto ettiği bu isim 26 Mart 2008’de dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’ün imzaladığı kararla Askeri Yargıtay üyeliğine atandı. 2013 YAŞ kararıyla da Tuğamiral rütbesine yükseltilerek, Askeri Yargıtay Başkanı oldu.

Özetle, adli müşavirlik ve askeri yargıyı “FETÖ”cüler ele geçirdiyse, bunun ne zaman, kimler döneminde gerçekleştiği ortada.

Peki, Çubuklu’nun adını vurguladığı eski Yargıtay Başkanı Ahmet Zeki Liman’a ne oldu?

15 Temmuz’un ardından gözaltına alınıp, sorgulanacaklar listesinde onun da adının bulunduğunu, ancak etkili ve yetkili çevrelerin devreye girerek, bunu engellediğini duymuştuk. Keşke savcılar, o dönem yaşadıklarını anlatsa!..

Daha sonra emekli edilen Liman, birçok mahkemede tanık olarak dinlendi. Mesela Muharrem Köse’nin yargılandığı davada, sanıkları meslek icabı tanıdığını, kimin FETÖ üyesi olup olmadığı ve darbeye katılıp katılmadığı konusunda doğrudan bilgisinin bulunmadığını belirtti.

-Askeri Yargının Kapatılmasına Kimler Karşı Çıktı?-

Askeri Yargıtay ile Askeri Yüksek İdare Mahkemesi gibi organların kaldırılması, 15 Temmuz’dan yıllar önce konuşuluyor ve isteniyor, ancak TSK yetkilileri karşı çıkıyordu.

Kimler mi?

Tarih 5 Ocak 2012. Milliyet’ten Fikret Bila ve Habertürk’ten Murat Gürgen’e konuşan dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, şunları söyledi:

“Uzun zamandır tartışılmakta olan bir konu olup, gerek yargı mensupları gerek yasama organı temsilcileri tarafından çeşitli vesilelerle konuyla ilgili görüş ve değerlendirmeler kamuoyu ile paylaşılmıştır. Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince anayasal yüksek yargı organlarıdır. Bu yargı organlarına ilişkin tartışmaların yargı sisteminin bütününü ilgilendirmesi sebebiyle söz konusu yargı organlarının kurulmalarından başlayarak günümüze kadar geçen süreç, kaldırılmaları halinde bu durumun askeri ve sivil yargı sistemine olası yansımaları ve alınması gereken tedbirler göz önünde bulundurularak, Anayasa koyucu tarafından değerlendirilmesi gereken bir husus olarak ortaya çıkmaktadır.”

Tarih 7 Nisan 2014. Yani, 17/25 Aralık’tan sonra… Yani “FETÖ”nün askeri yargıyı ele geçirdiği iddialarının ayyuka çıktığı günler…

Askeri Yargıtay’ın 100. yılı kapsamında düzenlenen, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AYM Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da katıldığı “Uluslararası Askeri Yargı Sempozyumu”nda konuşan Başkan Ahmet Zeki Liman, özetle şu görüşleri savundu:

“Askeri yargı hizmetinin yürütülmesinde ortaya çıkacak aksaklıklar, TSK’nın disiplinine olumsuz etki edeceği gibi, jeopolitik konumu nedeniyle güçlü bir orduya sahip olması gereken ülkemizin güvenliğinin de olumsuz etkileyebilecektir. İhtisaslaşmış ve makul iş yüküne sahip Askeri Yargı ve Askeri Yargıtay’ın, askeri ceza hukuku alanında ihtisas sahibi olmayan ve altından kalkması güçleşmiş bir iş yükü ile çalışan adli yargı ile birleşmesi halinde, askeri yargı hizmetinin bugünkünden daha bağımsız, nitelikli, adil ve ihtiyacı karşılamada daha etkin olacağını söylemenin, aşırı iyimserlik olacağını değerlendiriyorum. Bu nedenle yargı birliği için uygun hukuki ortam oluşmadan, iyi işleyen bir yargı olan askeri yargı alanının kaldırılmasından söz etmek doğru değildir.”

Liman konuşmasında, T.C.’nin bütün kurumları gibi, askeri yargı organlarının da Anayasa ve yasaların kendine verdiği yetkiler çerçevesinde “Bağımsızlık ve hakimlik teminatı altında” görev yaptığını belirtirken, “FETÖ” iddialarını, “Gerçek dışı söylemler, iyi niyetten uzak davranışlar” olarak nitelendirdi.

-Milli Savunma Bakanı da Böyle Savundu-

Erdoğan’ın bugün askeri mahkemelere yönelik eleştirilerine karşın, “FETÖ’cülerin” önünü açan bir diğer düzenleme olan TSK Disiplin Kanunu’nun 30-31 Ocak 2013’te TBMM’deki görüşmeleri sırasında dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın, “Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay da Silahlı Kuvvetlerimizin adli hususlarını yerine getiren -bence de hakkıyla da yerine getiren- özgürlükçü, demokratik, sistemin daha da gelişmesi doğrultusunda çalışan mahkemelerdir. Bundan hiçbir şikayetim yok” dediğini de kaydedip, bugün darbeden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Genelkurmay eski adli müşaviri Muharrem Köse’nin safahatına bakalım.

-Köse’yi Kim Seçti Kimler Atadı?-

Köse, bu göreve 13 Ocak 2012’de atandı. Bir gün sonra Resmi Gazete’de yayınlanan kararın altında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’ün imzaları vardı.

Sonrasında Köse’nin adını Balyoz, İzmir askeri casusluk kumpası ile Kozmik Oda’daki bilgi ve belgelerin “FETÖ’cü” savcı Mustafa Bilgili’ye teslim edilmesinde çokça duyduk.

İyi de Köse, bu kadar yetkiyi ve gücü nereden, kimden, nasıl almıştı?

19 Nisan 2012’de dönemin 2. Başkan olan Hulusi Akar’ın, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel adına imzaladığı 9 maddeden oluşan “Devamlı emir” niteliğindeki “Hizmete özel” bir yazıyla.

Devam edelim.

15 Temmuz’dan 1 ay sonra Hürriyet’ten Fikret Bila’ya konuşan Necdet Özel, Muharrem Köse’nin atanma sürecinden de söz etti. Peki neler anlattı?

Genelkurmay Başkanlığı görevine geldiğinde Hıfzı Çubuklu’nun Ergenekon’dan tutuklanması sebebiyle Adli Müşavirliğin boş olduğunu, bunun üzerine Genelkurmay 2. Başkanı’ndan bir adli müşavir bulmasını istediğini, onun da hukukçu subaylar arasında araştırma yaptırıp, Askeri Yargıtay üyesi Albay Muharrem Köse’nin “Uygun” olduğu kanaatine vardığını, Köse’nin alanında doktora yapmış uzman bir hukukçu olmasının bu tercihte rol oynadığını…

Daha üst bir görev olan Askeri Yargıtay üyeliğinden, Müşavirliğe atanmanın doğru olup olmadığını sorduğunda, “Yargıtay üyeliğini bırakıp, adli müşavirlik görevini üstlenmeye hazır ve istekli” cevabını aldığını ve atamanın yapıldığını…

Muharrem Köse’yi çağırıp, “Senin hakkında paralelci olduğuna dair iddialar var. Var mı ilişkin, ne diyorsun?” diye sorduğunu, Köse’nin, “Hayır komutanım” dediğini, bu arada MSB’ye yazı yazarak, soruşturma yapılmasını istediğini, MSB’den gelen raporun da “Temiz” olduğunu ve böylece Köse’nin görevine devam ettiğini…

İşte bu sebeplerden Köse, tüm duruşmalarda ısrarla Özel ve Akar’ın tanık olarak dinlenmesini istedi, ancak kabul edilmedi!..

Artık tarihe karışmış olan askeri yargının hikayesi özetle böyle.

Erdoğan’ın, “Askeri mahkemelerin hayatta olması halinde bu askeri mahkeme kalkıp da İlker Başbuğ’u veya Yaşar Paşa’yı yargılayabilir miydi?.. Şu anda FETÖ’den dolayı mahkum olanlara aldıkları cezaları askeri mahkeme verebilir miydi?.. Bir mahkeme başkanı albay, acaba kalkıp da Sayın Başbuğ’u yargılayabilir mi? Veya ona ceza verebilir mi?” sorularıyla bitirelim.

Başbuğ’u ya da bir başka generali yargılayabilir, şu anda verilen cezaları verebilir miydi bilmiyoruz, ama en azından “TSK’daki emir komuta anlayışını, itaat kültürünü ve bir komutan birliğinin yaptığı/yapmadığı her şeyden sorumludur ilkesini” dikkate alarak; herhalde hem generali, hem askeri okul öğrencisini, eri veya uzman çavuşu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmazdı!..

Müyesser YILDIZ

16 Şubat 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/feto-askeri-yargiyi-ne-zaman-ele-gecirdi-16022001.html

Kategori:Uncategorized