İçeriğe geç

Katar’la imzalanan 11’inci anlaşma sır mı

Türkiye ile Katar arasında Perşembe günü imzalanan anlaşmalarla ilgili tartışma ve sorular artarak devam ediyor.

Sırayla gidelim.

Medyanın tamamı, Türkiye ile Katar arasında 10 anlaşma imzaladığını duyurdu. Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde de yayımlanan bu anlaşmalar şunlardı:

– İstinye Park Hisselerinin Devrine Dair Anlaşma

– İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’ne Yapılacak Potansiyel Ortak Yatırıma İlişkin Mutabakat Zaptı

– İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından Hisse Senedi Alımına Dair Mutabakat

– Antalya Liman İşletmeleri AŞ’nin Hisse Devrine ve Satın Alımına Dair Anlaşma

– Serbest Bölgeler Alanında Ortak Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Mutabakat Zaptı

– Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu Kurulmasına Dair Ortak Deklarasyon

– Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı

– Geliştirilmiş Ekonomik ve Mali İşbirliği Alanında Mutabakat Zaptı

– Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Aile, Kadın ve Sosyal Hizmetler Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı

– Türkiye ile Katar Diplomasi Enstitüleri Arasında Diplomat Değişimine İlişkin Niyet Beyanı

11’İNCİ ANLAŞMA NE

Ertesi gün Erdoğan Cuma namazı çıkışında, Berat Albayrak’ın katılıp katılmayacağı merakla beklenen Varlık Fonu toplantısı ile ilgili olarak, “Varlık Fonu’nun resmen başkanı benim. Bizim daha önce belli periyotlarla aldığımız kararları ilk süreçte de devam ettiriyoruz. Burada fevkalade bir durum yok. Ancak önümüzdeki sürece yönelik, bizim Varlık Fonu’nun küresel anlamda çok daha farklı yere oturtmak istiyoruz” dedikten sonra sözü Katar’la yapılan anlaşmalara getirip, şunları söyledi:

“Örneğin dün mesela Katar Emiri’nin Türkiye ziyareti aslında atılan bu adımlardan bir tanesidir. Şu anda en önemli hedefler, attığımız imzalar. Bu imzalar da 11 anlaşma imzalandı. Bunların içerisinde şu anda bazı firmaların kendi hisselerini satışlarından tutunuz, farklı ülkelerdeki şirketlerin hisselerini satın almaya varıncaya kadar atılan adımlar var.”

Anlaşma sayısının 10 olduğu açıklandığına göre, bu 11 sayısı nereden çıktı? Üç ihtimal var:

Ya Erdoğan yanlış hatırladı ya iki ülke Dışişleri Bakanlarının imzaladığı “Yüksek Stratejik Komite Altıncı Toplantısı Ortak Bildirisi”ni de bu kapsamda değerlendirdi ya da bilinmeyen bir anlaşma daha var.

İSLÂMİ İŞLER ANLAŞMASI MI

Bu ayrıntıya dikkat çekmemizin sebebi mi?

Emir’in Türkiye ziyareti öncesinde, Katar Büyükelçimiz Mehmet Mustafa Göksu, oradaki basın mensuplarını iki ülke ilişkileri ve yapılacak yeni anlaşmalar konusunda bilgilendirdi.

Büyükelçi Göksu’nun beyanları Gulf Times ile İngilizce yayın yapan Peninsula gazetelerinde şöyle aktarıldı:

“Büyükelçi, daha önce imzalanan 52 anlaşmaya ilave olarak yeni anlaşmalar imzalanacağını, böylece anlaşma sayısının 60’ı aşmasının beklendiğini açıkladı. Büyükelçi, yeni anlaşmaların ekonomi, kültür, ticaret, eğitim, İslâmi ve aile ilişkileri ve su yönetimi gibi bir dizi alanı kapsadığını belirterek, ‘Anlaşmaların ayrıntıları komite toplantısında açıklanacak’ dedi.”

Büyükelçi Göksu’nun bu beyanından sonra imzalanan anlaşmalara yeniden dönelim. Tamamına yakını ekonomiye ilişkin anlaşmalar arasında tek farklı olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Katar Dışişleri Bakanı arasında imzalanan “Aile, Kadın ve Sosyal Hizmetler Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” idi.

Bakan Selçuk bu mutabakat zaptıyla, iki ülke arasında aileler, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engellilere yönelik olarak yürütülen sosyal hizmetler konularındaki mevcut karşılıklı işbirliğinin hukuki temelinin oluşturulması ve bu işbirliğinin daha ileri düzeylere taşınması hedeflendiğini söyledi.

Görüldüğü kadarıyla bu anlaşmada “İslâmi işlerde” işbirliği gibi bir konu yer almıyor. O halde acaba Katar Büyükelçimiz Göksu’nun ifade ettiği anlaşma nedir?

SU YÖNETİMİ KİME VEKALETEN

Perşembe’den beri en çok tartışılan “Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”na geçelim.

“Su yönetimi” denince, akla en önce Fırat-Dicle ve İsrail geliyor. Çünkü bu konunun uzun ve önemli bir geçmişi var. Hele de Erdoğan kısa süre önce, “Yerimiz Avrupa” demiş ve ardından Katar’la böyle bir anlaşma imzalanmışken, yeniden hatırlamakta fayda var.

AB Konseyi 14 Nisan 2003’te kabul edilen Türkiye Katılım Ortaklığı Belgesinde sınır aşan sular meselesine yer verip, Türkiye’nin bu konuda AB’nin taraf olduğu sözleşmeler çerçevesinde işbirliği yapmasını istedi. Ankara 2003 yılı Ulusal Programı’nda, o sözleşmelere taraf olmadığını hatırlatıp, bunu AB’ye üyelikle birlikte değerlendireceğini kaydetti.

AB Komisyonu 6 Ekim 2004’te yayınladığı Etki Değerlendirme Raporu’nda, Orta Doğu’da su sorununun gelecek yıllarda giderek önemi artan bir konu olarak AB’nin gündeminde önemli bir yere sahip olacağını vurgulayarak, çok tepki çeken şu talepte bulundu:

“Orta Doğu’da su önümüzdeki yıllarda giderek artan biçimde stratejik bir konu haline gelecektir. Türkiye’nin AB’ye katılımıyla beraber su kaynakları ve altyapılarının (Fırat ve Dicle nehirleri havzaları üzerindeki barajlar ve sulama sistemleri, İsrail ve komşu ülkeleri arasında su alanında sınır ötesi işbirliği) uluslararası yönetiminin AB için önemli bir mesele haline gelmesi beklenebilir.”

İlginç tesadüf, yeni “Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi”nin kabul edildiği 24 Ekim 2005’teki MGK toplantısında, “AB’ye üyelik istek ve kararlılığı yenilenip, görüşmelerde ulusal yararlarımızın gözetilmesinin önemi” vurgulanırken, “Su kaynaklarımızın etkin kullanılması amacıyla alınacak önlemler ile sınır aşan sular üzerindeki barajların bir an önce tamamlanmasının” üzerinde duruldu.

AB, sonraki yıllarda yayınladığı rapor ve belgelerde de “Çevre” başlığı altında bu konuya sık sık değindi. Bu kapsamda 2006’da Brüksel’de, 2007’de Ankara’da uzmanlar ve hukukçular düzeyinde çalışma toplantıları düzenlendi.

Aralık 2009’de AB ile gerçekleştirilen Hükümetlerarası Konferans’ta “Çevre” faslı görüşmeleri açıldığında ise “AB’ye aday ülke olarak kapanış kriterleri çerçevesinde diğer hususların yanı sıra sınır aşan konuları da içerecek şekilde AB çevre mevzuatına uyum sağlamamız gerektiği” kaydedildi.

Ankara-Brüksel ilişkileri bozulduktan sonra AB’nin, bu ve diğer talepleri gündemimizden düşmüş olsa da proje sahiplerinin Fırat-Dicle’yi ve İsrail’i unutmadığı kesin.

GOLAN’IN ARDI FIRAT-DİCLE DEMİŞTİK

Hatırlanacaktır; Mart 2019’da Trump, İsrail’in Golan Tepeleri’ni işgâlini onayladı. İsrail de Golan’a kurulacak olan tartışmalı yerleşkelerden birisine Trump’ın adını verdi.

O günlerde yazdığımız bir yazıda, “Golan Tepeleri meselesinin gelip, dayanacağı yerin Fırat-Dicle olacağı açık” dedik.

KATAR EMİRİ 1 HAFTA ÖNCE POMPEO İLE NE GÖRÜŞTÜ

Bilindiği gibi, Trump Yönetiminin giderayak yaptığı işlerden birisi “İbrahim Anlaşmaları” oldu. Bu kapsamda Mısır ve Ürdün’den sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nin de İsrail’le ilişkisi sağlandı.

Ekim sonunda İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, 3 Kasım’daki ABD seçimlerinden sonra Suudi Arabistan ile Katar’ın da aralarında bulunduğu 5 Arap ve İslâm ülkesiyle daha ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varmak için müzakereleri yoğunlaştıracaklarını duyurdu.

ABD’deki seçimlerin ardından en dikkat çekici gelişme neydi?

Dışişleri Bakanı Pompeo, 13-23 Kasım arasında ilginç bir tura çıktı.

Önce Fransa’ya gitti. Türkiye aleyhinde çeşitli açıklamalar yaptı.

Oradan İstanbul’a geldi, sadece Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşüp, tura devam etti.

Pompeo’nun Gürcistan’dan sonraki ilk durağı İsrail’di. Batı Şeria’da bir İsrail yerleşim birimini ziyaret ederek, adeta işgali meşrulaştırdı.

Peki İsrail’den sonra nereye gitti?

Türkiye düşmanı Birleşik Arap Emirlikleri’ne, peşinden Türkiye’nin dostu Katar’a.

Emir’in Ankara ziyaretinden sadece 5 gün önce gerçekleşen görüşmede, ABD-Katar arasındaki stratejik ilişkilerin ve bölge meselelerinin ele alındığı bildirildi. Pompeo, devam eden Afganistan barış görüşmeleri kapsamında Taliban heyetiyle de bu ülkede biraraya geldi.

22 Kasım’da Birleşik Arap Emirlikleri’nde, basın mensuplarına sözkonusu ziyaretlerin perde arkası hakkında bilgi veren bir Dışişleri Bakanlığı kıdemli yetkilisi, Pompeo’nun BAE ve Katar’da çok iyi toplantılar yaptığını, görüşmelerde BAE dahil Körfez Ülkeleri ile Katar arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi ve ileriye götürülmesinin, ayrıca “İbrahim Anlaşmaları”nın ele alındığını anlattı.

Toparlarsak;

Ankara’nın yeniden yönünü döndüğü AB’nin Fırat-Dicle ve İsrail ile komşu ülkeler arasında su alanında sınır ötesi işbirliği talebi…

ABD öncülüğünde Körfez Ülkeleri ile Katar ilişkilerinin düzeltilmesi…

İbrahim Anlaşmaları, yani Katar’ın İsrail’le ilişkilerinin normalleştirilmesi…

Ve Türkiye’nin Katar’la su yönetimi alanında işbirliği anlaşması imzalaması…

Çok ilginç bir denklem ortaya çıkmıyor mu?

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized