İçeriğe geç

Gara’yı Yakın Geçmişteki Olaylar Üzerinden Konuşsak!..

Muhalefet partileri, hem PKK’nın yeni karargâhı “Gara’nın düşürülmesi” hem de PKK’nın elindeki rehinelerin kurtarılması amacıyla gerçekleştirildiği açıklanan harekâtta, bölücü terör örgütünün, elindeki asker ve polislerimizi katletmesinin “sorumlusunun” kim olduğunu sordu.

Erdoğan ilk gün, “Bu kardeşlerimizi nasıl bu terörist alçakların elinden kurtaracağız, hep bunun hesabını yaptık, çok uğraştık. En son artık bu operasyonları yapmak suretiyle bu kardeşlerimizi kurtaralım istedik.” dedi.

İki gün sonra şöyle konuştu:

Bu operasyonun sorumlusu elbette aynı zamanda Başkomutan ve yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanından Milli Savunma ve İçişleri bakanlıklarına, askerinden polisine ve istihbaratçısına kadar tüm mensuplarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir… Terör örgütüne samimi bir kınama yapmaya dilleri varmayanların yaşanan acı hadise karşısında şahsımızı ve devleti suçlama konusunda gösterdikleri canhıraş gayreti ibretle takip ediyoruz.”

Dün de MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Gara’da devleti karalamak, terör örgütü PKK’yı aklamak demektir. Bu dil, terörist Karayılan’ın dilidir… Cumhur İttifakı’nın ortağı olarak şayet Gara’yla ilgili bir sorumlu aranıyorsa, biz de varız, bu sorumluluğun altına seve seve girmeye hazırız. Türk devleti Gara’da hata yapmamış, hıyanete bedel ödettirmiştir. Zilletin karın ağrısı budur.” dedi.

Devlet Hata Yapmaz mı?

İşin özeti Erdoğan, AKP, MHP ve iktidar medyası, Gara’da herhangi bir hata veya yanlışlık olduğunu kesinlikle kabul etmedi, etmiyor; aksine olayı sorgulayanları suçluyor.

Şimdi AKP iktidarı döneminde yaşanan bazı olayları ve Erdoğan ile Bahçeli’nin tavırlarını hatırlayalım.

12 Ağustos 2005; Erdoğan, Diyarbakır’a gidip, “Kürt sorunu vardır.” açılımını yaptığında, şunları söyledi:

Her ülkede geçmişte hatalar yapılmıştır. Her ülke geçmişinde zor günler yaşamıştır. O nedenle geçmişte yapılan hataları yok saymak büyük devletlere asla yakışmaz. Büyük devlet, güçlü devlet kendisi ile yüzleşerek, hatalarını ve günahlarını masaya yatırarak geleceğe yürüme güvenine sahip millet ve devlettir. İktidarımız bu bilinçle hizmete soyunmuştur.”

Bu ifadelere çok sert tepki gösteren Bahçeli, “terörün ödüllendirildiğini” vurguladı.

Kasım 2011’de yaşanan “Dersim” tartışmalarına geçelim.

Türkiye’nin yakın tarihine ve yakın tarihindeki meselelere tam bir samimiyet içinde yaklaştıklarını, her şeyin aydınlatılması için de samimiyetle mücadele verdiklerini belirtip, Dersim operasyonlarının, bir isyanın bastırılması olarak zihinlerde ve vicdanlarda meşrulaştırılmaya çalışıldığını savunan Erdoğan, şöyle devam etti:

Dersim aydınlatılmayı, cesaretle sorgulanmayı bekleyen bir faciadır. Dersim, CHP hükümetlerinin onlarca, yüzlerce faciasından en acısıdır, en kanlısıdır… Dersim’de adım adım çerçevesi çizilmiş, bahaneleri hazırlanmış bir operasyon var… 1937, 1938 ve 1939 yıllarında Dersim’de maalesef büyük bir dram yaşanıyor. Havadan, karadan, toplarla, hatta gaz bombalarıyla, Dersim’de hareket eden her şey; çocuklar, kadınlar katlediliyor… CHP’nin geçmişinde işte bu var. Hamdolsun bizim geçmişimizde bunlar yok… Eğer devlet adına özür dilemek gerekiyorsa ve böyle bir literatür varsa ben özür dilerim ve diliyorum.”

Bahçeli’nin bu iddialara cevabı özetle şu oldu:

Başbakan Erdoğan’a tavsiyemiz yüzleşmeye madem bu denli niyetli ve isteklidir; o halde, önce kendi karanlık mazisine, kurduğu çarpık ilişkilere, içine girdiği hıyanet patikasına odaklanması şahsiyetiyle insicamlı olacaktır. Allah’a çok şükür, Türk milletinin geçmişinde utanacağı, sıkılacağı ve anlatamayacağı herhangi bir taraf yoktur… Fakat üzeri örtülemeyecek kadar bariz bir gerçek vardır ki, o da Dersim olaylarının Başbakan’ın sunduğu gibi katliam değil; apaçık bir ayaklanma olduğu hususudur. Düşünebiliyor musunuz; Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, kendi tarihimizdeki bir isyana katliam diyebilmektedir. Sayın Başbakan eğer biraz onurun, merhametin ve şerefin varsa, bu iftirandan dolayı özür dilersin ve sözünü geri alırsın… Sayın Başbakan; yanlış yoldasın, çıkmaz sokaktasın. Arkana aldığın küresel güçlere fazla güveniyorsun. Teslimiyetçiler de aynı tuzağa girmişlerdir. Damat Ferit de aynı hataya düşmüştü… Milletimizin tarihini kötülemek, ecdadımızı soykırımcı olarak göstermek, isyanları bastıranları savaş suçlusu olarak sunmak, olsa olsa bedeni burada, ama ruhu Batı’da bulunan kimliksiz ve köksüz zihniyetlerin düşeceği bir sapmadır.”

Uludere’de 34 Sivil Öldüğünde

Bir başka olay; 28 Aralık 2011’de, Uludere’de kaçakçılık yapan 34 sivil PKK’lı zannedilerek, öldürüldü.

İlk açıklama TSK’dan geldi; “Bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır.” denildi.

Olaydan iki gün sonra Erdoğan, “Genelkurmay Başkanı ve komuta kademesine bu konudaki hassasiyeti nedeniyle medyaya rağmen teşekkür etti”.

İlerleyen süreçte ise olayla ilgili soruşturma ve incelemelerin hassasiyetle yürütüldüğünü, bölgede benzeri hadiselerin yaşanmaması için tedbirler alındığını kaydederken, AKP kadrolarının “Cumhuriyet döneminin en karanlık dönemini aydınlığa kavuşturmak için canını ortaya koymuş bir kadro” olduğunu vurguladı… Sarıkamış’tan başlayarak, tarihimizdeki trajik olaylardan örnekler verip, şunları söyledi:

Dünyanın her yerinde buna benzer trajik hadiseler yaşanıyor. Daha 38 yıl önce Kıbrıs Harekâtı’nda Kocatepe muhribimiz maalesef kendi uçaklarımız tarafından batırılmıştır. Biz 30 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Başından beri Uludere ile alakalı olarak burada bir hatanın olduğunu Genelkurmay Başkanı’mız da şahsım da ilgili arkadaşlarımızın da ifade etmemize rağmen, hâlâ ‘Başbakan Hata edilmiştir.’ deseydi.’ diye konuştular. Kaç kere söyleseydim? Otomotiğe mi bağlasaydık? Kusura bakma, bizim sürekli olarak arzularınız istikametinde hareket etmek suretiyle kaybedecek vaktimiz yok. Bizim işimiz çok. Dersim adına ben o gün özür diledim. Gerekirse Uludere olayı için özür dilerim.”

Erdoğan bir başka açıklamasında ise operasyonun kararını kendisinin vermediğini, olayı operasyondan hemen sonra öğrendiğini bildirdi.

Uludere tartışmamları sırasında Amerikan Wall Street Journal Gazetesi, olay öncesinde istihbaratın ABD’ye ait İHA’lardan geldiğini, Türkiye’nin ise daha yakın bir görüntü almak yerine saldırmayı seçtiğini öne sürünce de Erdoğan, bu haberlerin seçimler öncesinde Obama’yı sıkıştırmak için yapıldığı, olayda yerli istihbarat kaynaklarının kullanıldığı karşılığını verdi.

Bahçeli’nin tavrı mı? Olayla ilgili bazı sorular sorup, “Türk Milleti verilecek cevapları AKP Hükümeti’nden acilen beklemekte ve duymak istemektedir.” dedi. Bahçeli, şunlara da dikkat çekti:

MHP bu meselenin sonuna kadar takipçisi olacak, hiçbir şeyin şaibe ve giz perdesi altında kalmaması için üstüne düşeni kararlılıkla yerine getirecektir.

Bu son yaşananlar AKP’nin, Türk devletini ne hale getirdiğini, ölçü ve ayarlarını nasıl bozduğunu bariz olarak ispat etmiştir. Elbette ki, olay hükümet tarafından çok yönlü araştırılmalı ve gerçekler bir an önce ortaya çıkartılmalıdır. Temennimiz, beklentimiz ve isteğimiz bu yöndedir. Bugüne kadar yapılan açıklamalar içinde Genelkurmay Başkanlığı’nın olayın akabinde yaptığı resmi açıklama dışında doyurucu ve ayrıntılı bir hükümet açıklaması henüz yapılmamıştır. Başbakan Erdoğan’ın ayaküstü beyanatı, AKP temsilcilerinin ve bölgeye giden bakanların birkaç sözü dışında tatmin edici bir izahat da halen görülmemiştir.”

Rus Uçağı Düşürüldüğünde

24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesi olayına bakalım. İlk gün tüm yetkililer, “Talimatı ben verdim” yarışına girdi. Sonrasında “kaza” dendi. Nihayetinde de bunu “FETÖ’cülerin” yaptığı söylendi.

Ya Bahçeli? “Türkiye Cumhuriyeti’nin; güvenliğini tehdit eden, egemenlik haklarını çiğneyen, havadan ve karadan tahrike yeltenen her türlü teşebbüs ve niyete müdahale hakkı olduğu açıktır.” deyip, Rusya’yı suçlarken, “bu konuda her türlü eleştiri hakkı saklı kalmak kaydıyla, AKP hükümetini desteksiz bırakmayacaklarını; çünkü meselenin partiler üstü bir konu ve milli bekayla ilgili olduğunu” açıkladı. Bahçeli, şöyle bir uyarısı da oldu:

Türkiye’nin korkutulması, taviz vermeye zorlanması, pısması ve meşru çizgisinden koparılması beyhude bir çabadır. Rusya Federasyonu’nun siyasi ve ekonomik kozlar aracılığıyla ülkemizin haklı duruşunu sorgulatarak yeni bir psikolojik savaş şartlarını oluşturma iradesi iki ülke arasındaki derin işbirliği kanallarını tıkayabilecektir… Egemenliğimizi karartmaya ve gevşetmeye gayret eden her türlü açık veya örtülü emele karşı cesur ve atılgan bir siyasetle karşı durulmalıdır.”

Tüm bunları anlatmamızın öncelikli sebebi; kişisel veya kurumsal olarak hatalar yapıldığını, yapılabileceğini hatırlatmak…

Daha önemlisi ise kritik olaylarda peşinen reddiyeci bir yaklaşım yerine her şeyin açıklıkla sorgulanmasının ve bir hata varsa, sorumluların ortaya çıkarılmasının gereğine dikkat çekmek.

Neden mi gerekli?

Gara bir dönüm noktası olacak.” deniliyor.

İçeride, diğer bir çok olay gibi, bunun da kısa sürede unutulacağı kesin.

Ama dışarıda?

ABD’nin “eğer” ile başlayan kınaması, terör örgütü ve uzantılarının hezeyanları, ülkemize yönelik yeni kıskaçların hazırlandığının habercisi gibi.

İşte bu yüzden; her şeyin açık açık konuşulması, tüm şüphelerin giderilmesi, ondan sonra iktidarı ve muhalefeti ile topyekûn bir tavır sergilenerek, emperyalistler ve maşalarının Gara’yı Türkiye’ye karşı yeni bir koz olarak kullanmasının önü kesilmelidir.

Müyesser YILDIZ
19 Şubat 2021

Odatv link: https://odatv4.com/gara-meselesini-gelin-bir-de-boyle-konusalim-19022128.html

Kategori:Uncategorized