İçeriğe geç

Kırmızı Bültenle Aranan İsim Kiminle Görüştü?

Gara operasyonu sırasında PKK’nın, 2015-2016 yıllarında kaçırdığı polis ve askerlerimizi katletmesinden sonra, İstanbul seçimleri sırasında İmralı’daki teröristbaşının mektubunun, devletin Anadolu Ajansı tarafından yayımlanması ve teröristbaşının kardeşi Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılması hatırlanıp, “bu gayretlerin PKK’nın elindeki güvenlik görevlilerimizin kurtarılması için neden gösterilmediği” soruldu.

TRT’de konuşturulan Osman Öcalan, kırmızı bültenle aranıyordu.

Konu Erdoğan’a sorulduğunda, şu karşılığı verdi:

Doğrusu ben Osman Öcalan’ın kırmızı bültenle arandığını bilmiyorum. Ancak TRT’ye müracaat etmiş ve TRT Kurdi de böyle bir program yapmışsa, bunu da TRT’deki arkadaşlarımız bilirler. Ben o kurumdaki arkadaşlarımızın da bu hassasiyet içinde adım attıklarına inanıyorum, çünkü bu konularda kendilerine güveniyorum. TRT Kurdi’yi kurarken kimse bize, ‘Niye TRT Kurdi’yi kurdunuz?’ demedi. TRT’yi yönetenler bütün hassasiyetleri göz önünde bulundurarak bu tür adımları atar, TRT Kurdi’nin reytingini nasıl yükselteceğini de düşünür, ülkeye nasıl faydalı olacağını da düşünür. Buna göre de adımlarını atmıştır.”

İngiltere’de Deniyordu

Kırmızı bültenle aranan bir başka isimden söz edeceğiz.

Bu isim, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hakkında soruşturma başlatılıp, yakalama kararı çıkartılan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve HDP milletvekili Osman Baydemir.

Baydemir’in, 19 Nisan 2018’de milletvekilliği düşürülmeden kısa bir süre önce, 6 Nisan’da yurtdışına çıktığı biliniyor.

İngiltere’de olduğu sanılan Baydemir’le ilgili kırmızı bülten ve iade talebi ise geçtiğimiz Eylül’de, Adalet Bakanlığı tarafından bu ülkenin adli makamlarına gönderildi.

Erbil’den Çıktı

İngiltere’de olduğu zannedilen Osman Baydemir, dün Erbil’de ortaya çıktı.

Dahası, Mesrur Barzani ile görüştü.

Daha dahası, Mesrur Barzani bu görüşmeyi, “Kürdistan Bölgesel Yönetimi”nin sosyal medya hesabından fotoğraflarıyla birlikte duyurdu.

Başbakan Mesrur Barzani ünlü Kürt siyasetçi Osman Baydemir’i kabul etti” başlıklı paylaşımda, şu ifadeler kullanıldı:

Görüşmede, Kürt gruplar ve partiler arasındaki birliğin önemi ve Kürt halkının haklarını güvence altına almak için barışçıl mücadeleye odaklanmanın gerekliliği vurgulandı.Osman Baydemir, Kürt halkı için umut kaynağı olarak nitelendirdiği Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne desteğini dile getirerek, tüm Kürt partilerini birleşik cephe kurmaya teşvik etti. Baydemir’e teşekkür eden Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan halkının haklarını tanıtma ve savunma mücadelesinde kendisine başarı diledi.”

40 Gün Önceki Ziyaret

“Sadece HDP’nin değil, PKK/YPG’nin Barzanilerle ilişkisi malûm. Osman Baydemir’in, Mesrur Barzani ile görüşmesinde şaşılacak ne var?” diye sorulacak olursa, şunları hatırlatalım:

18-19 Ocak’ta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler Erbil’deydi. Heyet, Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani’nin yanısıra Mesrur Barzani’yle de görüştü. Görüşmelerden sonra Bakan Akar, şunları söyledi:

Amacımız birlik ve beraberlik içinde terör örgütü PKK sorununu ortadan kaldırıp, sınır güvenliğimizi sağlamak ve komşularımızla huzur ve refah içinde yaşamaktır… İki gündür olumlu ve yapıcı görüşmeler gerçekleştirdik. Ortak kültürümüz, tarihimiz ve komşuluk ilişkilerimiz bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir.”

10 Şubat’ta Gara operasyonu başladığında da Akar, “Pençe Kartal-2 Harekatı’nı da dost ve müttefiklerimizle koordine etmiş bulunuyoruz. Onlarla koordineli bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Ve dün “dost” Barzani, Türkiye’nin kırmızı bültenle aradığı Osman Baydemir’le görüşüp, Kürdistan halkının haklarını tanıtma ve savunma mücadelesinde ona başarı diledi.

Baydemir’in arandığını bilmiyor olamayacağına göre, ne diyelim; böyle “dostlar” düşman başına!..

Müyesser YILDIZ
26 Şubat 2021

Odatv link: https://odatv4.com/kirmizi-bultenle-aranan-isim-kiminle-gorustu-26022141.html

Kategori:Uncategorized