İçeriğe geç

Ergenekon Kumpası Davasında Çok Garip İşler

Ergenekon kumpası hakim ve savcılarının, hürriyeti tahdit, görevi kötüye kullanma, suç uydurma, resmi belgede sahtecilik, delil karartma” suçlamasıyla yargılandığı davanın 42’nci celsesi yapıldı.

Yaklaşık 2.5 yıldır devam eden ve ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde görülen davanın bugünkü celsesine, örgüt üyeliğinden tutuklu olup bu davada ise adli kontrol hükümlerine tabi olan sanıklardan sadece Bolu Cezaevi’ndeki Hasan Hüseyin Özese ve Hüsnü Çalmuk SEGBİS yöntemiyle katıldı. Duruşmaya, sanıklar gibi Ergenekon kumpasında yargılanan isimler ve avukatlarının da ilgi göstermediği, sadece Av. Serdar Öztürk, Av. Hüseyin Buzoğlu ve Av. Erkin Etike’nin geldiği görüldü.

İlginç SEGBİS Sohbeti

Bolu’daki cezaevinde ayrı odalarda SEGBİS bağlantısı kurulan Özese ve Çalmuk’un, duruşma başlamadan önce kendi aralarında sohbet ettikleri görüldü. Çalmuk’un, “Şimdi de Atatürkçüleri FETÖ’cü diye tutukluyorlarmış. Herkesin bir kullanım süresi var.” dediği duyulurken, Özese de şunu anlattı:

FETÖ’cülerin evlerini bulmak için hep önce bir muhtara gidiyorlarmış. Yine bir gün gittiklerinde muhtar, ‘Bugün kimi alacaksınız?’ diye sormuş. ‘Bugün de seni almaya geldik.’ demişler.”

Adli Kontrolü İhlal Ettiler Ama

Duruşmanın başlangıcında Mahkeme Başkanı Abdulkadir Güngören dosyaya gelen evrakları okudu.

Okunan evraklar arasında tutuksuz sanıklar Ercan Fırat ile Nihat Topal’ın adli kontrol hükümlerini ihlal ettiğine ilişkin bildirimler de yer aldı.

Gelen evraklara karşı beyanları sorulan sanık Hüsnü Çalmuk; Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç, Haşim Kılıç, Serruh Kaleli ile Ergenekon kumpasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ilk Başkanı Köksal Şengün’ün tanık olarak dinlenmesini istedi. Çalmuk, Mahkeme tarafından gönderilen DVD’leri incelemek için cezaevi yönetiminin verdiği sürenin yeterli olmadığından yakınırken de, “Herkesi aldatıyorlar. Savunma hakkımızı kullanamıyoruz.” dedi.

Sanık Hasan Hüseyin Özese ise yaptığı işin sadece yargılama faaliyeti olduğunu, bu nedenle üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini bildirdi. Davaya müdahillikleri kabul edilen isimlerin sanık olarak yargılandığını kaydeden Özese, hakimlik teminatı ve mahkemelerin bağımsızlığı dikkate alınmadan verilen müdahillik kararlarının” geri alınmasını istedi.

Müdahil Avukatlarından Erkin Etike, Özese’nin katılma kararlarının kaldırılması yönündeki talebinin reddedilmesini isterken, kendisi ve Ergün Poyraz adına davaya katılan Av. Hüseyin Buzoğlu, şunları anlattı:

Ercan Fırat ve Nihat Topal’ın adli kontrol hükümlerine uymadığı bir önceki celsede de gündeme geldi. Ancak buna rağmen Savcı, yurtdışı yasağı şeklinde adli kontrol önerdi. Mahkemeniz ise yine imza yükümlülüğü koymakla yetindi. Sanıkların adli kontrole uymadıkları bu celsede bir kez daha görüldü. Ercan Fırat’ı örgüt üyeliğinden yargılayıp, 7.5 yıl hapis cezasına çarptıran Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, adli kontrole uymadığı tespit edilince, Fırat hakkında yakalama kararı çıkardı. Yani, geçen celse Savcının sadece yurtdışı yasağı talebinde bulunmasına yaptığımız itirazın ne kadar haklı olduğu görüldü.”

Özese’nin, Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç, Haşim Kılıç gibi isimlerin dinlenmesi talebine de değinen Av. Buzoğlu, “Ergenekon soruşturma ve kovuşturmasına yaptıkları önemli katkılar, bu davanın savcısı olduğunu söylemeleri ve Hüsnü Çalmuk’un AK Parti’nin Ergenekon davası sayesinde kapatılmadığı şeklindeki beyanları dikkate alınınca, bu isimlerin dinlenmesi talebine katılıyorum.” dedi.

Av. Buzoğlu, Hüsnü Çalmuk’un gönderilen DVD’leri incelemek için yeterli süre verilmemesi şikayetiyle ilgili olarak ise şöyle konuştu:

Savunma hakkı kutsaldır, her türlü kolaylık sağlanmalıdır. Ancak Ergenekon kumpasında hüküm verilene kadar Av. Serdar Öztürk’ün duruşma salonuna getirilmemesi kararında kendisinin de imzası olduğunu hatırlatmak isterim.”

Buzoğlu’nun bu sözlerine karşılık Hüsnü Çalmuk, sataşma” iddiasıyla söz hakkı isteyince, Mahkeme Başkanı Abdulkadir Güngören, “Müzakere yapmıyoruz. Tartışma da yapmıyoruz.” diye tepki gösterdi.

Bu beyanların ardından Savcı Ercan Kurnaz, yargılamayı uzatma amaçlı” olduğu gerekçesiyle sanıkların tanık dinlenmesi taleplerinin reddi yönünde mütalaa verirken, mazeret bildirmeden adli kontrol hükümlerini ihlal eden Ercan Fırat ve Nihat Topal hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmasını istedi.

Verilen aranın ardından Savcının mütalaasına karşı beyanları ve talepleri sorulan sanık Hasan Hüseyin Özese, “Ben ne yapmışım, kimden talimat almışım, göstersinler. Ergenekon dosyasının da benim de FETÖ/PDY ile hiçbir ilgimiz yok. Türk Milleti adına yargılama yaptım, vicdani kanaatimle karar verdim. Hakkımdaki iddialar soyut, içi boş iddialardır.” dedi.

Heyette Sanığın Arkadaşı Mı Var?

Hüsnü Çalmuk ise şunları söyledi:

Talep ettiğim tanıkların dinlenmesi gerekir. İtham altındayız. Köksal Şengün dinlendiğinde yüzde 100 beraat edeceğiz. Savcı, olayı kapatmaya çalışıyor. İbrahim Okur, ‘Biz, Ergenekon hakim ve savcılarını görevden alacaktık, ama başaramadık. Hükümet onları koruyordu.’ diyor. AK Parti’nin kapatılması davasıyla ilgili olarak Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç, Haşim Kılıç ve Serruh Kaleli’nin dinlenmesi gerekir. Bir başka konu, şayet Halit Dönmez heyetteyse, reddi hakim talebinde bulunacağım. Çünkü birlikte staj yaptık, 4 yıl Aksaray’da beraber çalıştık. Ben FETÖ’cüysem, en iyi o bilir. Veya ben FETÖ’cüysem, o da FETÖ’cüdür. Bu heyette yer alamaz.”

Katılan ve Katılan Vekili Av. Hüseyin Buzoğlu da sanıklardan örgüt üyeliğinden tutuklu Ergenekon kumpası savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’in bu yıl sonunda tahliyesinin gündeme geleceği uyarısında bulunarak, bu davada sadece Ercan Fırat ve Nihat Topal değil, tüm sanıklar hakkında tutuklama kararı verilmesi gerektiğini bildirdi.

Ya Kaçarlarsa?

Duruşma sonunda Başkan Abdulkadir Güngören, tüm sanıklar hakkında adli kontrol hükümlerinin devamı ile tanık dinleme taleplerinin reddine karar verildiğini belirterek, katılma kararlarının kaldırılması talebinin bilahare”, Hüsnü Çalmuk’un Halit Dönmez’le ilgili reddi hakim talebinin de SEGBİS çözümünden sonra ele alınacağını açıkladı.

Bir sonraki duruşma 15 Haziran’a ertelenirken avukatlar, Ercan Fırat ve Nihat Topal hakkındaki kararı netleştirmek için Başkan Güngören’e, “Yakalama kararı alınmadı mı?” diye sordu. Başkan Güngören, adli kontrole devam” karşılığını verdi.

Bu arada duruşma salonundan çıkarken, sanık Hüsnü Çalmuk’un, “Gidip, gelmişliğimiz var. Birbirimizi tanıyoruz.” dediği duyuldu. Çalmuk’un bu sözleri, diğer sanık Hasan Hüseyin Özese’ye mi, Mahkeme heyetine mi söylediği anlaşılamadı.

Müyesser YILDIZ
29 Mart 2021

Odatv link: https://odatv4.com/ergenekon-kumpasi-davasinda-cok-garip-isler-29032128.html

Kategori:Uncategorized