İçeriğe geç

CHP’nin “Çadır Devleti” Diyeceği Bir Atama Daha!..

Tam geçen yıl bu vakitler Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın atanması İktidar ve CHP arasında ciddi bir krize yol açmıştı.

Krizin sebebi şuydu:

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Ahmet Yaramış bu göreve 24 Nisan’da atanmıştı. Ancak atanma kararının yayımlanmasından 4 gün önce işbaşı yaptığı ortaya çıktı.

Nasıl çıktı?

Bizzat Türk Tarih Kurumu Başkanlığı resmi internet sitesinde yer alan haberde, Prof. Yaramış’ın 20 Nisan’da görevini Kurumun Başkanvekili Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu’ndan devraldığı duyuruldu.

İşte bunun üzerine TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, özetle şunları söyledi:

Ahmet Yaramış, atamadan 4 gün göreve başlamış. Çadır devleti. Çadır tiyatrosu. Anayasal güvence altında Atatürk’ün kurduğu, Atatürk’ün vasiyetiyle korunan, kollanan ve nemalandırılan Türk Tarih Kurumu’nun başına Afyon Ensar Vakfı Yönetim Kurulu üyesini atıyorsunuz. Tarihe merakı var, Atatürk’e husumeti olan kimler varsa onlara merakı var. Aynı Diyanet İşleri Başkanı gibi. Fesli deli Kadir’in elini öpen, önünde eğilen Diyanet İşleri Başkanı gibi, Atatürk’e husumeti olan ne kadar insan varsa onu araştırmış olan Ahmet Yaramış’ı buraya atadılar. Herhalde ‘Atatürk’ün kemiklerini sızlatmak için bir atama yap.’ deseniz, bu atama yapılır… Saray rejiminin sonu geliyor. O son, Atatürk’ün kemiklerini sızlatacak bütün bu atamaların da sonunu getirecek. Atatürk düşmanlığında markalaştınız diye atandıysanız, saraydaki kalktığında o görevden alınmak için beklemeyin, o koltuğu terk edin.”

AKP cenahı ise Özel’in bu sözlerini “darbe” çağrısı olarak yorumladı ve sert tartışmalar yaşandı.

Türk Tarih Kurumu’nun önceki Başkan Prof. Dr. Refik Turan’ın 26 Ocak 2020 itibarıyla kararnamesiz şekilde görevinden ayrıldığı veya alındığını, Prof. Yaramış’ın bundan 3 ay sonra atandığını hatırlatıp, “O olay neymiş ki!..” dedirtecek yeni bir atamayı anlatalım.

Önceki Genel Müdür Nasıl Geldi Ve Gitti?

Bugünkü Resmi Gazete’de birçok atama kararı yayımlandı. Bunlardan birisi de Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne yapılan atamaydı.

Atama kararında, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nda açık bulunan Personel Genel Müdürlüğüne, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinç atanmıştır.” denildi.

Buradan ne anlıyoruz? Personel Genel Müdürlüğü boşmuş ve bugün itibarıyla buraya Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bir isim getirilmiş.

Önce bu “boşluğun” ne zaman ve nasıl gerçekleştiğine bakalım.

24 Kasım 2020’de “Tarımdan Haber” başlıklı internet sitesinde Personel Genel Müdürü İrfan İçöz’ün “sağlık nedenlerini gerekçe göstererek” görevinden istifa ettiğine ilişkin bir haber yayımlandı. Haberde; İçöz’ün, Tarım ve Orman İl Müdürlerinin Whatsapp grubunda yaptığı bir paylaşımla gündeme geldiği vurgulandı.

Peki, İçöz bu göreve ne zaman ve nasıl atanmıştı?

Ocak 2019’da o zaman Personel Genel Müdürlüğü’nü vekaleten yürüten Kamil Tabak görevden alındı. Yerine ise 2014 yılında İzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nden emekli olmuş İrfan İçöz getirildi. Ancak kararnamesi yayımlanmadığı için göreve başlayamayan İçöz, 1 ay sonra 8 Şubat’ta çıkan kararname ile Personel Genel Müdürlüğü koltuğuna oturabildi.

İçöz’ün görevden ayrılmasına dönersek; 24 Kasım’da istifa ettiği duyuruldu, ancak sonrasında Resmi Gazete’de istifa ettiğine veya görevden alındığına ilişkin herhangi bir kararname yayımlanmadı.

2.5 Aydır Kararnamesiz Genel Müdür

Özetle, Personel Genel Müdürlüğü o tarihten beri boştu. Bugün itibariyle de Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinç buraya atandı.

Kağıt üzerinde böyle. Ya fiiliyatta?

Hemen Personel Genel Müdürlüğü internet sitesine müracaat edelim.

3 ay önce, 28 Ocak tarihli bir haberde, “Personel Genel Müdürü Adem Dinç’in kurum yöneticileri ile istişare toplantısı yaptığı” belirtilirken, Dinç’in 11 Ocak’ta göreve başladığı kaydedildi.

İnternet sitesindeki Dinç’le ilgili başka bazı haberlere de bakalım.

28 Ocak: “Genel Müdürlüğümüzün sevilen personellerinden Hüseyin Zaloğlu’na 40 yılı aşkın hizmetlerinden dolayı Genel Müdürümüz Sayın Adem Dinç başkanlığında kurum idarecilerimizin de hazır bulunduğu törenle plaket takdim edilmiştir.”

20 Şubat: “Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Norm Kadro Uygulanması Usul ve Esaslar Toplantısı 20.02.2021 tarihinde saat 10.00’da Genel Müdürümüz Sayın Adem Dinç başkanlığında UTEM’de yapıldı. Toplantıda Personel Genel Müdürlüğü ilgili birim amirleri ve norm kadro komisyonu üyeleri de hazır bulundular.”

8 Mart: “Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Genel Müdürü Sayın Adem Dinç, Personel Genel Müdürlüğü’nde görev yapan tüm kadın çalışanların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Sn. Adem Dinç her zaman kadın çalışanlarımızın yanında olduğunu belirterek, kadınların çok değerli ve sevgiye layık olduğunu vurguladı. Kadın çalışanların duygu ve düşüncelerini dinleyerek, Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin selamlarını iletti. Programın sonunda tüm kadın çalışanlara çiçek tohum seti hediye etti.”

24 Mart: “T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı Projeler ve Bilişim Teknolojileri Daire Başkanı Dr. Seda Çelik Teker ve çalışma arkadaşları Personel Genel Müdürlüğünü Ziyaret Etti. Genel Müdürümüz Sn. Adem Dinç ile İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı’nın hayata geçirdiği ve kamunun hizmetine sunduğu Uzaktan Eğitim Kapısı, Kariye Kapısı, Yetenek Kapısı çalışmalarla ile ilgili görüşmeler gerçekleştirildi.”

31 Mart: “Personel Genel Müdürü Adem Dinç aday memurlara hitaben bir mesaj yayımladı.”

Görüldüğü üzere; Dinç, atama kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasından önce, tamı tamına 82 gündür Personel Genel Müdürü imiş!..

Ya Erdoğan kararnamesini imzalamasa, bu göreve onu değil de bir başkasını atasaydı ne olacaktı?

Dahası, Adem Dinç 1997’den 2019’a Devlet Personel Başkanlığı’nda çalışıp, Başkan Yardımcılığı’na yükselmiş, Devlet Memurları Kanunu üzerine kitap çalışmaları yapmış, “Devlet Memurları Kanunu’nun uygulanmasına yönelik dersler” vermiş; özetle, atama şekil ve şartlarını en iyi bilmesi gereken isimlerden birisi.

İşte Devletimizin ve bürokratların halleri!..

Müyesser YILDIZ
3 Nisan 2021

Odatv link: https://odatv4.com/bu-atama-kavga-cikaracak-03042103.html

Kategori:Uncategorized