İçeriğe geç

Olmayan Bildiri Üzerinden Olanlar ve Olacaklar…

Tam 1 haftadır Ankara’nın yegâne gündemi, emekli amirallerin yayımlamadığı bir bildiri.

Bildiri değil, “duyuru” olarak hazırlandığı, taslak metnin sızdırıldığı birileri tarafından üzerinde değişiklikler yapıldığı ve 3-4 Nisan gece yarısı değil, 6 Nisan’da açıklanmasının planlandığı ortaya çıktı, ama ne gâm!..

Maazallah ülke yeni bir darbe teşebbüsünden kurtarılmışken, Amerikan savaş gemileri Rusya-Ukrayna geriliminde, Ukrayna’ya destek vermek için Karadeniz’e geliyor. Haliyle de emekli amirallerin yapmayı planladığı açıklamada vurguladığı Montrö Sözleşmesi’nin akıbeti midemize oturuyor…

ABD, savaş gemilerinin bildirimini 15 gün kadar önce yapmış. Ankara’nın bu bildirime cevap verme aşamasında da işte amiraller bildirisi” patlatılıyor. Ne tesadüf!..

İngiltere Çıkarması

Bir başka tesadüf; Ankara “darbe”, millet can derdindeyken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiliz mevkidaşının daveti üzerine İngiltere’ye gitti.

Bu ziyaretin hikmet-i sebebiyle ilgili olarak önce Ankara’nın yaptığı açıklamayı aktaralım: resmi ziyarette, ikili ilişkiler, bölgesel konular ve savunma sanayisi alanında iş birliğinin ele alınacağı duyuruldu.

2 günlük ziyarette neler olduğu konusunda da şu bilgiler verildi:

Ziyaret kapsamında başta NATO, Afganistan, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki gelişmeler olmak üzere ikili ve bölgesel birçok konuda karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulmuştur. Her iki Bakan, birçok konuda ortak ve benzer görüşlerin paylaşıldığını teyit etmiş, müşterek çalışmaların ikili ve NATO hak ve menfaatlerinin korunması ve kollanması bakımından faydalı olacağı konusunda mutabık kalmıştır. Ayrıca savunma sanayii iş birliğini artırmak için yapılabilecek çalışmalar değerlendirilmiştir. Görüşmelerde ayrıca Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından; Terör örgütü PKK’nın faaliyetlerinin önlenmesine ilişkin olarak Birleşik Krallık’ın bazı adımlar attığı, ancak daha fazlasının beklendiği ifade edilmiş, Birleşik Krallık’ın FETÖ terör örgütünün hâlâ aktif olduğu ülkelerden biri olduğuna dikkat çekilerek, FETÖ ile mücadelede ülkemize destek sağlanması ve somut adımlar atılması gerektiği vurgulanmış, İngiltere ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan çeşitli silah sistemleri, araç, gereç ve yedek parçalar konusunda sıkı iş birliğimizin olduğu ve bazı kısıtlamaların kaldırılmasının bu iş birliğine daha fazla katkı sağlayacağı hatırlatılmıştır.”

Şimdi bir de İngiltere Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya bakalım.

Bakan Akar’ın, iki NATO müttefiki olarak İngiltere ve Türkiye arasındaki savunma ve güvenlik konularındaki yakın işbirliğini teyiden İngiltere’yi ziyaret ettiği” belirtildi.

İngiliz Savunma Bakanı Ben Wallace’in, “Türkiye, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde güvenliğin sürdürülmesinde İngiltere için önemli bir NATO müttefiki ve ortaktır. Uluslarımızın, NATO tatbikatları ve operasyonlarından sanayi iş birliğine kadar bir dizi alandaki güçlü savunma ilişkilerini nasıl daha da geliştirebileceğimiz konusunda verimli görüşmeler yapmak için Bakan Akar’ı İngiltere’de ağırlamaktan mutluluk duydum.” dediği bildirildi.

Ve de her iki bakanın, “DEAŞ’la mücadeleye destek konusunda birlikte ve uluslararası ortaklarla nasıl çalışabileceklerini değerlendirdiği” aktarıldı.

İngiltere’nin açıklamasında “PKK-FETÖ’yle mücadele” var mı? Yok.. Ya ne var? Sadece DEAŞ’la mücadele…

İngiltere’nin Önem ve Özelliği

Evet, İngiltere genelde Irak, özelde de Musul’da yeniden hortlatılmaya çalışılan DEAŞ’la yakından ilgili, ama ülkemizin gündemi açısından iki önem ve özelliği daha var.

İlki; Karadeniz. NATO’nun “Karadeniz Koordinasyon Merkezi” İngiltere’de. İşte birkaç yıldır bu merkezin Bulgaristan’a nakledilmesi çalışmaları var.

Aralık 2019’da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Bulgaristan Başbakanı Borisov’un görüşmesinde ele alınan ana konulardan birisi, “NATO’nun Karadeniz bölgesindeki varlığı ve o merkezin Varna’da konuşlandırılması” olmuştu.

İngiltere’nin ikinci özelliği; Kıbrıs’ta garantör ülke olması.

Sadece Yunanistan değil, ABD, AB ve Rusya’nın isteği, artık çağdışı” dedikleri bu sistemin kalkması ve “işgâlci” Türk askerinin Ada’dan ayrılması.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan müzakerelerde de hem Yunanistan hem de İngiltere, garantörlük haklarından vazgeçebileceğini açıkladı.

Malûm, bu ay sonunda Cenevre’de Kıbrıs müzakereleri yeniden başlıyor.

Akar’ın İngiltere ziyareti konusunda Ankara’nın açıklamasında, “Doğu Akdeniz’deki gelişmeler”, İngiltere Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında ise “Akdeniz’in güvenliği” deniliyor ya; acaba iki bakan Kıbrıs müzakerelerini de konuşmuşlar mıdır?

Yunanistan Dışişleri Bakanı Niye Geliyor?

Hemen buradan Yunanistan’a bakalım.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias Çarşamba günü Ankara’ya geliyor. Ancak Ankara’dan önce İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaret edecek.

Geliyor” dedik, ama Beyefendi, daha dün bir kez daha “Türkiye’nin iyi tutum sergilemesi halinde Ankara’ya ziyaret edeceğini” vurgularken, “Sırf konuşmuş olmak için konuşmaya gerek duymadığını” söyledi.

Bir, “Ankara biraz daha ehlileşmeli” demediği kaldı!..

Sırada Kıbrıs Ek Protokolü mü Var?

Devam edelim.

Bilindiği gibi, emekli amirallerin gözaltına alınmasından bir gün sonra AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Ankara’daydı.

Ankara için ana gündem neydi? Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisinin hayata geçirilmesi.

Yetkililerimiz, “asayiş berkemâl” mesajları verirken, von der Leyen ağız ucuyla, “Gümrük Birliği’nin uygulanmasına ilişkin mevcut zorlukları ele alarak güncelleme için çalışacağız.” dedi.

Kalan kısmını yabancı medyadan öğrendik; AB, Suriyeli göçmenler için “daha çok para teklif etmiş” falan.

Şimdilerde sadece ne konuşuluyor? O konular değil, iki AB yetkilisinin birbirine düzenlediği koltuk darbesi”!..

Her neyse.

AB yetkilileri Ankara’dayken, Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varviçyotis bir televizyon kanalına konuştu. Dışişleri Bakanlığı’mız hemen kınama mesajı yayımladı. Bakanlığın açıklamasında, Varviçyotis’in Erdoğan hakkında ne söylediği için kınandığına ilişkin bir bilgi yer almadı.

Meğer, “Türkiye bir kargaşa ve dış politikasında kimliği konusunda kafa karışıklığı içinde. Türk Cumhurbaşkanı hem yurt içinde hem de yurt dışında dengesiz hamleler yapıyor.” demiş.

İşte bu Varviçyotis, üç gün önce yine konuştu. Türkiye’nin krizde ve hem iç hem dış politikada karmaşa içinde olduğu iddiasını tekrarladı.

AB yetkililerinin Ankara ziyaretiyle ilgili sözleri önemliydi; görüşmelerin, Yunanistan’ın beklediği gibi geçtiğini belirtip, “Daha iyi işbirliği karşılığında daha çok para; daha az işbirliği için ise daha az para.” yorumunu yaptı.

Dahası, Türkiye’nin sistematik şekilde anlaşmaya aykırı davranması sebebiyle AB’nin Gümrük Birliği düzenlemesinden çekilmenin eşiğine geldiğini öne sürdükten sonra “Türkiye’nin Kıbrıs Ek Protokolünü halen onaylamadığını” vurguladı.

Erdoğan ve Gül’ün katıldığı AB’nin Aralık 2004 Zirvesi’nde, Türkiye’ye müzakere tarihi verilmesi karşılığında dönemin Devlet Bakanı Beşir Atalay’ın imzaladığı, ancak büyük tepkiler üzerine TBMM’ye getirilemeyen Ek Protokol’ün tek bir anlamı var: Rum kesiminin Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanınması!..

Sadece Montrö değil, Ege-Akdeniz-Kıbrıs konularında son derece hassas ve bilgili olan emekli amirallerin gözaltına alındığı, bu vesileyle Deniz Kuvvetleri’mize adeta yeni bir gözdağı verildiği şu günlerde, Yunanistan’ın da yıllar sonra Ek Protokol’ü hatırlatması tesadüf olabilir mi?!

Müyesser YILDIZ
10 Nisan 2021

Odatv link: https://odatv4.com/butun-bunlar-tesaduf-olabilir-mi-10042156.html

Kategori:Uncategorized