İçeriğe geç

“1 Numara” Denilen Emekli Amiral Neler Anlattı?

104 emekli amiralin Montrö Sözleşmesi ve “Sarıklı amiral” hakkında yaptığı açıklamadan sonra 1 haftadır estirilen “darbe fırtınası” sabaha karşı 03.00’te dindi.

1 numara” denilen, Savcılığın tutuklanmasını istediği tek isim olan, ancak Sulh Ceza Hakimliğinin adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verdiği emekli Tuğamiral Ergun Mengi’nin anlatacakları merak ediliyordu.

Daktilo Memurluğu Yaptım

Mengi, Sulh Ceza Hakimliği’nde neler mi söyledi? Emniyet ve Savcılık’taki ifadelerini tekrar ettiğini belirttikten sonra şunları:

Soruşturma konusu emekli amiraller tarafından yayımlanan açıklamadan önce yine medyada yer alan, kamuoyunun bildiği sarıklı amiral ile ilgili haberler konusunda benim de içerisinde bulunduğum WhatsApp grubunda rahatsızlıklar dile getirmiştim. Buna yönelik kaygılarımız konusuda ne yapmamız gerektiği konusunda tam bir uzlaşma sağlanamadı. Sadece benim rahatsızlığım değil, dosya içeriğinden de anlaşılacağı üzere birçok emekli askerin rahatsızlığı sözkonusu olmuştu. Bu olaydan ve konuşmalardan sonra 3-5 gün geçti. Daha sonra yine bu WhatsApp grubunda 2020 yılında emekli büyükelçilerin bazı gelişmelerden dolayı rahatsızlıklarına ilişkin kamuoyuna duyurdukları bildiri gündeme geldi. Bana bilgi notu hazırlamam yönünde sevdiğim komutanım Işık Biren tavsiyede bulundu. Bunun üzerine konusu sadece Montrö Sözleşmesi olan bir metin kaleme aldım. Bunu hazırlamamdaki amaç, kamuoyunda Montrö Sözleşmesi’ne yönelik olumsuz algı oluşturabilecek gelişmeler nedeniyle denizci hassasiyeti kapsamında bu sözleşmenin önemi, egemenliğimizi sağlaması, bu anlaşma sayesinde elde ettiğimiz kazanımlar, 2. Dünya Savaşı’nda bu anlaşma sayesinde tarafsız kalışımız, Boğazlar Komisyonu’nun kaldırılıp, egemenliğin sadece bize bırakılması konusunda uzunca bir metin hazırladım. Bunu WhatsApp grubuna sunduğumuzda beğenenler de oldu beğenmeyenler de. Daha sonra bu kamuoyuna yansıyan ve soruşturma konusu olan açıklamayı, dosya kapasamından da anlaşılacağı üzere yine emekli amiral olan Feyyaz Öğütçü taslak metin olarak hazırladı. Bu metne de yine WhatsApp grubunda girdiler, çıktılar oldu. İlk Montrö konusunda taslağı ben hazırladığım için ikinci hazırlanan bu metin benim üzerimde kaldı. Başka bir deyişle, bu metnin de daktilo memurluğu benim görevim gibi oldu. Yine dosyadadan da açıkça anlaşıldığı ve sübuta erdiği üzere ikinci metne de birtakım girdiler oldu. Ben de bu katkılar çerçevesinde taslağı kişisel bilgisayarım üzerinden her defasında güncelledim, ancak metne ilave edilen başlık ve içeriğindeki bütün ibareler katılımcıların katkısıyla olmuştur. İkinci metinde ‘Sarıklı amiral’ haberleriyle ilgili hassasiyeti dile getiren bir paragraf bulunmaktadır. Bu paragrafın amacı, 15 Temmuz hain darbe girişiminde görevde olan 55 amiralin 33 tanesinin bilfiil bu darbeye iştirak etmiş olması sebebiyle, bu tür olayların aynı şekilde ve benzer girişimlere yol açabileceği endişesini dile getirmekti ve bu paragrafta da belirtilen ifadeler bana ait olmayan, grupta tartışılıp, nihai hali verilen ifadelerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız da duyuru sonrasında gerek Montrö Sözleşmesi, gerekse sarıklı amiral haberleriyle ilgili olarak bizimle aynı yönde endişesini dile getirmiştir. Yayımlamış olduğumuz dokümanda herhangi bir suç unsuru bulunmamaktadır. Denizciler olarak ifade hürriyeti kapamında basın açıklamasında bulunduk.”

Neler Soruldu?

Peki, Mengi’ye özellikle neler soruldu?

Montrö açıklaması öncesinde, bazı emekli büyükelçilerle görüştüğü tespit edildiği için öncelikle bu soruldu.

Mengi, Türkiye aleyhine yayınlar yapan Yunan Gazetesi Kathimerini’de yayınlanan bir haber üzerine, Dışişleri Bakanlığı’nın da bilgisi dahilinde Yunan kamuoyunu bilgilendirme amaçlı bir broşür çalışması için adı geçen emekli büyükelçilerle görüştüğünü, daha önce de buna benzer girişimleri olduğunu bildirdi.

Mengi ile ilgili bir başka tespit, açıklamadan birkaç gün önce Rusya’ya gitmiş olmasıydı. Mengi buna ilişkin soruya şu karşılığı verdi:

Kızım, damadım ve torunum Rusya’da oturuyor. Yaşımızdan dolayı aşı olmak için eşimle beni çağırdılar. Mart’ta gittik. İlk aşıyı olduk. Ben döndüm, eşim kaldı. 1 Nisan’da ikinci aşı için randevu almışlar. Bu nedenle gittim, aşımı yaptırdım ve eşimle beraber döndüm.”

Savcılığın, Ergun Mengi’nin tutuklanması talebinin gerekçeleri arasında, bir başka emekli amiralle WhatsApp’tan yaptığı, içinde “Montrö bahanesiyle” şeklindeki bir ifadenin geçtiği bir yazışma yer aldı.

Mengi bu konuda da, “O yazışmanın tarini 2 Nisan. Rusya dönüşü, çok yorgundum. Maksadımı aşmışım.” dedi.

Teşekkür Edilmesi Gerekirken

Ergun Mengi’nin Avukatı Hıfzı Çubuklu’nun beyanlarını da aktaralım. Çubuklu, şunları vurguladı:

Metin konusunda müvekkilimin durumu adeta daktilo memuru veya mahkeme zabıt katibi konumundadır. Nasıl mahkeme hakiminin zabıt katibine yazdırdığı kararlardan, yazılardan mahkeme kabitinin sorumlu tutulmayacağı açık ise müvekkilimin de bu metinden dolayı sorumlu tutulamayacağı o kadar açıktır. Kaldı ki, açıklanan metin emekli amirallerin Anayasa’nın 26. maddesi kapsamında düşünce ve kanaatlerini özgür bir şekilde ifade etmelerinden ibarettir. Metinde suç unsuru bulunmamaktadır. Metnin içeriğinde yer alan ‘Yüce Türk Milleti’ ve ‘Aksi takdirde’ ifadelerinden suç unsuru çıkarılamaz. Dosya kapsamında bu ifadeleri kimin eklediği ortaya çıkmıştır. Bildirinin yayımlanma tarihi olarak 6 Nisan planlanmış olup, doküman taslakları üzerinde yapılan incelemeden de bu husus anlaşılmaktadır. Ancak 3 Nisan itibarıyla tamamlanan taslak 104 amiral tarafından beğenildiği için ‘beklemenin bir alemi yok’ düşücesiyle, yayımlanmasına karar veriliyor. Ancak kesinlikle bir zorlama yapılmıyor. Gruptan ayrılanlar bile oluyor, ayrılmayıp imza vermeyen de oluyor.”

FETÖ kumpasları nedeniyle kendisinin de 2 yıl cezaevinde kaldığını hatırlatan Çubuklu, sarıklı amiral konusunda gösterilen hassasiyeti kendisinin de taşıdığını ve bu hassasiyetin boşuna olmadığını belirtip, “Bu hassasiyet için teşekkür edilmesi gerekirken darbecilikle suçlanıyorlar.” dedi.

Çubuklu, metnin hazırlanmasında ve yayımlanmasında hiyerarşik bir yapı olmadığını, ayrıca bu amirallerin uzun zaman önce emekliye ayrıldıkları için görev yapan muvazzaflar arasında tanıdıkları bulunmadığını da kaydetti.

Tutuklama Ölçülü Olmaz

İşte tüm bu beyanlardan sonra 8. Sulh Ceza Hakimi, şu gerekçelerle Ergun Mengi’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi:

Şüphelinin TEM şubesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve hakimliğimiz huzurunda verdiği ifadesi, diğer şüphelilerin ifade içerikleri, soruşturma konusu 3-4 Nisan tarihlerinde bazı internet sitelerinde ve sosyal medya mecralarında yayımlandığı iddia edilen açıklama içeriği, soruşurma dosyası, şüphelilerin dijital materyalleri üzerinde yapılan inceleme ve ön rapor içerikleri, ADMEK-2 isimli WhatsApp grubu içerisindeki mesaj içerikleri ve inceleme raporu, soruşturma kapsamında yapılan aramalarda elde edilen deliller üzerinde yapılan inceleme sonucu hazırlanan ön raporlar, HTS analiz raporu, araştırma tutanakları ve dosya içeriğindeki bilgi, belge ve tutanaklar itibarıyla delillerin büyük ölçüde toplanmış olması; şüphelinin delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, tanık veya başkaları üzerinde baskı yapma girişiminde bulunacağı, yine şüphelinin kaçacağı veya saklanacağı şüphesini uyandıran somut olguların bulunmaması nazara alındığıda tutuklama tedbirinin ölçülülük ilkesine uygun olmayacağı, adli kontrol tedbirinin orantılı, yerinde ve ölçülü olacağı kanaatine varıldığından tutuklama talebinin reddine…”

Müyesser YILDIZ
13 Nisan 2021

Odatv link: https://odatv4.com/1-numara-denilen-emekli-amiral-neler-anlatti-13042150.html

Kategori:Uncategorized