İçeriğe geç

TESUD Başkanı’na Neler Soruldu?

104 emekli amiralin Montrö Sözleşmesi ve TSK’da tarikat yapılanmasına dikkat çekmek amacıyla yaptığı açıklama sebebiyle ikinci dalga operasyonda ifadeye çağrılan 4 amiral ve önceki gün İçişleri Bakanlığı kararıyla geçici olarak görevden uzaklaştırılan TESUD Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan, Emniyet’teki sorgudan sonra Savcılık’a çıkarılacak. Bu süreç, sözkonusu isimlere de adli kontrol tedbiri uygulanması ihtimalini kuvvetlendirdi.

Geçtiğimiz Cuma günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla emekli Koramiral Işık Biren, emekli Tümamiraller Ali Yüksel Önel, Alper Çetin Tezeren, Osman Metin Açımuz, emekli Tuğgamiraller Nurhan Kahyaoğlu, İlker Güven ile Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan’ın evlerinde arama yapıldıktan sonra, bugün için Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeye çağrılmışlardı.

Bu sabah sözkonusu isimlerden Alper Tezeren, Metin Açımuz, Nurhan Kahyaoğlu ve Ali Önel Yüksel ile TESUD Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gitti.

Soruşturmayı yürüten Başsavcı Vekili Veysel Kaçmaz’ın, Emniyet’teki ifadeler tamamlandıktan sonra emekli amiraller ve Çalışkan’ın mevcutlu olarak Adliye’ye getirilmesini istediği belirtildi. Şüphelilerin Savcılık ifadesinden sonra adli kontrol talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmesi bekleniyor.

15 Ay Önceki Görüşme Ve Mesaj

Peki Emniyet’teki sorguda neler soruldu?

Öğrendiğimiz kadarıyla, bu isimlere de sorgunun başında, “okuduğu okullar, dergi-gazete aboneliği, banka hesapları” gibi klasik FETÖ soruları” olarak adlandırılan sorular yöneltildi.

Bir diğer soru, emekli amirallerin yaptığı açıklamanın ne zaman, nasıl, kimler tarafından hazırlanıp yayımlandığı oldu.

İddialara göre, TESUD Başkanı Namık Kemal Çalışkan’a ise, açıklamayı kaleme aldığı belirtilen Ergun Mengi’nin WhatsApp yazışmalarında yer alan ilginç bir konu soruldu.

Konu, emekli büyükelçilerin 15 ay önce, Ocak 2020’de Montrö Sözleşmesi’yle ilgili yaptığı açıklama.

Açıklama öncesinde bazı emekli büyükelçiler, TESUD Başkanı Çalışkan’ı arayarak, buna emekli general ve amirallerin de destek verip vermeyeceğini sormuş. Sonrasında ise emekli büyükelçiler, “yanlış anlaşılabileceği düşüncesiyle, bu girişimden vazgeçmiş.

İşte Mengi’nin bu yazışmalarından hareketle Çalışkan’a, böyle bir görüşme olup olmadığı sorusu yöneltilmiş.

Bir diğer dikkat çekici ayrıntı da şu:

Bilindiği gibi; önceki gün İçişleri Bakanlığı, amirallerin açıklamasını “kınamayıp”, emekli amirallerin açıklamasına benzer açıklamalar yaptıkları gerekçesiyle TESUD yönetimini geçici olarak görevden almıştı.

Ancak Emniyet sorgusunda Başkan Çalışkan’a bu konularda herhangi bir soru sorulmadığı öğrenildi.

Müyesser YILDIZ
22 Nisan 2021

Odatv link: https://odatv4.com/tesud-baskanina-neler-soruldu-22042159.html

Kategori:Uncategorized