İçeriğe geç

Osmanlı Tokadı Nedir, Bilir Misiniz?!

ABD ve Başkanlarıyla başımız dertte. 17 yılda ülkemize karşı nasıl vites yükselttiler, bakalım.

Bush, askerimizin başına çuval geçirtti

Obama, Erdoğan’la görüşürken beyzbol sopalı pozunu paylaştı

Trump, Erdoğan’a “Aptal olma” diye resmi mektup gönderdi. Ekine de Suriye’deki teröristbaşının mektubunu iliştirdi…

Ve Biden, Ermeni “soykırım” iftirasını sahiplendi. Yani bu defa sadece askerimizin değil, topyekûn milletimizin başına çuval geçirildi…

ABD bunların her birinde doğduğuna pişman edildi mi? Tabii ki edilmedi; çünkü Ankara’nın sloganı, diklenmeden dik durmak idi!..

Biden’ın büyük saldırısının üzerinden sadece 12 gün geçti. Ama bakın; ne çabuk unutuldu, herkes yoluna koyulup kendi gündemine döndü.

Biz yine de Ankara’nın bu konuda nasıl “dik durduğunu” hatırlatalım.

Erdoğan, Biden’ın iftirasından 2 gün sonra konuştu.

Üzüntülerini ifade ettikten sonra çok geniş kapsamlı bir tarih dersi verdi… Sanki umurlarındaymış gibi, ABD ve Avrupa’nın soykırım sicilini anlattı… Sonra da özetle şunları söyledi:

Aziz milletim; Amerika Birleşik Devletleri’nin bu gerçekler ışığında attığı yanlış adımdan bir an önce dönmesini umut ediyorum… Uzun yıllar boyunca Amerika ile güvenilir müttefiklik üzerine kurulu yakın ilişkilerimiz olmuştur… Türkiye olarak tüm samimiyetimizle Amerika Birleşik Devletleri’yle de Avrupa Birliği’yle de eşit ve adil şartlarda birlikte çalışmak, beraber yol yürümek istiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden ile Haziran ayında kararlaştırdığımız görüşmede tüm bu konuları yüz yüze değerlendirerek, yeni bir dönemin kapılarını aralayacağımıza inanıyorum. Tabi ben Sayın Biden’a şunu da hatırlatmak isterim: Bir birbirimize yabancı değildik, aramızda farklı ilişkiler vardı. Sağ olsun evimize kadar gelip rahatsızlığımızda bizi ziyaret etme nezaketini de göstermişlerdi… Muhatabımızla iki ülke ilişkilerini zehirleyen konuları bir kenara bırakarak, artık bundan sonrasına yönelik nasıl adımlar atacağız buna bakmamız gerekiyor. Aksi takdirde ilişkilerimizin 24 Nisan açıklamasıyla düştüğü yeni seviyenin gerektirdiği pratikleri hayata geçirmeye başlamaktan başka çaremiz kalmayacaktır.”

Bu açıklamaları AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu nasıl yorumladı, duymuşsunuzdur; “Cumhurbaşkanımız aslanlar gibi okkalı bir cevabı vermiş, bir Osmanlı tokadını Biden’ın suratına indirmiştir.” iddiasında bulundu.

“Dünyaca meşhur Osmanlı tokadı nedir, bilenler bilmeyenlere anlatsın veya ilgili kaynaklardan okusun.” demekle yetinip, şunu ekleyelim:

Biden, “soykırım” ifadesiyle Osmanlı’yı kast ettiğini, bunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bağlamadığını özellikle vurguladı.

Bu durumda acaba kim kime “Osmanlı tokadı” vurmuş oldu?

Kimden Nota Yedik?

Şuraya geleceğiz; soykırım” rezaleti karşısında Ankara, ABD’ye bir müzik notası bile veremezken, ne mi oldu?

Malûm, Biden’ın o iftirayı attığı gün Irak’ın kuzeyinde Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım Harekâtı başladı. Harekâtın ilk haftasında da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları ile birlikte Irak’ın kuzeyindeki üs bölgesini ziyaret etti.

İşte bu ziyaretten 1 gün sonra Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Bağdat Maslahatgüzarı’nı çağırarak “koordinasyon olmaksızın” buraya gidildiği için Türkiye’ye protesto notası verdi!..

Notayı veren Irak Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Müsteşarı Nizar El-Kadirallah, “Irak toprakları ve hava sahasının Türk askeri güçleri tarafından ihlalini reddettiklerini, bu tür yaklaşımların sürdürülmesinin dostane ilişkilere zarar verdiğini, iyi komşuluk ve ilgili uluslararası yasalara aykırı olduğunu, komşu Türkiye’ye, tek taraflı askeri çözümlerle ortak güvenlik sorunlarını çözmenin etkili yol olamadığını hatırlattıklarını” söyledi. Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TSK’nın bölgede kalıcı askeri üs kurma niyetine ilişkin açıklamalarını kınadığını da kaydetti.

Protesto notasının ardından Irak Sınır Muhafızları’na bağlı birliklerin, TSK’nın operasyon yaptığı Kanimasi kasabasına geçerek, burada 4 üs kurduğu bildirildi.

Sonrasında ne mi oldu?

Dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak Savunma Bakanı Cuma Anad’ı aradı. Görüşmede, Bakan Akar tarafından; “başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne, sınırlarına ve egemenliğine saygı duyduğumuz; bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiği”, “mücadelemizin terörle, teröristle olduğu”, “amacımızın Irak’ın kuzeyinde yuvalanıp 40 bin insanımızı katleden ve insanlık suçu işleyen teröristleri etkisiz hale getirmek olduğuifade edildi.

İşte “destansı” dış politikamızın özeti! İşgâl altındaki Irak bile haklı bir operasyonumuz için bize posta koyarken, ülkemize saldırı üstüne saldırı düzenleyen ABD’ye karşı ne bir “One minute” denebiliyor ne “Brüksel ve Wasihgton’a daha da gelmem.” resti çekilebiliyor!..

Müyesser YILDIZ
6 Mayıs 2021

Odatv link: https://odatv4.com/kim-kime-osmanli-tokadi-vurdu-06052154.html

Kategori:Uncategorized