İçeriğe geç

Mahkeme 15 Temmuz’un Kilit İsmini İfşa Etti!..

MİT’le ilgili haberlerde veya “devlet sırrı” denilen konularda pek çok dava açıldı, açılıyor.

Bu konuda yakın dönemden iki örnek vermekle yetineyim.

Malûm geçen yıl Libya’da şehitler verdik. Bunu da bizzat Erdoğan açıkladı.

Sonrasında şehitlerimizden birisinin “kamu görevlisi”, yani MİT mensubu olduğu ortaya çıktı. Pek çok sosyal medya hesabında adı, fotoğrafı yayınlandı; Meclis’te gündeme getirildi.

Ancak Odatv’de bu şehidimizin memleketindeki cenaze töreninin, isminin de sadece baş harfleri kullanılarak haberleştirilmesi üzerine “MİT mensubunu ifşa” suçlamasıyla önce Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç; ardından aynı soruşturma kapsamında Yeniçağ Yazarı Murat Ağırel ile Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik ve Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser tutuklandı. Gazeteciler 3 ilâ 7 ay arasında tutuklu kaldı.

Dava sonunda da Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’a 3 yıl 9 ay hapis cezası, Murat Ağırel, Aydın Keser ile Ferhat Çelik’e 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verildi.

İkinci örnek; yine geçen yıl ben ve Tele-1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel, önce “askeri casusluk” suçlamasıyla gözaltına alındık. 3 günlük gözaltı süresinden sonra suçun nevi değiştirildi, “Devlet güvenliğine ilişkin yasak bilgi temini ve bu bilgileri açıklamaktan” sorgulandık. Ben tutuklandım. 5 ay hapis yattım. Nihayetinde 1 ilâ 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldık.

Hakkımdaki tek somut suçlamanın, Libya’daki komutanımızın ismini “ifşa” etmek olduğunu vurgulayıp çok vahim bir ifşa olayına geleyim.

Hep O.K. Olarak Bilindi

15 Temmuz darbe teşebbüsünün kilit ismi kimdi? Kara Havacılık Komutanlığı’nda pilot binbaşı O.K.

Neden kilit isimdi? Çünkü 15 Temmuz öğlen saatlerinde MİT’e giderek o gece yapılacak operasyonu haber verdi ve darbenin seyrini değiştirdi.

Bu haliyle de özellikli ve önemliydi.

15 Temmuz’dan sonra çıkan bir kararnameyle ihraç edildi; ancak bu yanlışlık 1 ay sonra düzeltildi ve O.K. görevine döndü.

Sonra MİT’te çalışmaya başladı.

Savcılar, O.K.’nın ifadesini almak istedi; ancak MİT izin vermedi.

İddialara göre O.K.’nın bilgisine, konu ancak Erdoğan’a iletilince başvurulabildi. 11 Ağustos 2016’da, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak ile bir yardımcısı O.K.’nın ifadesini almadı; ama bir tür mülakat yaptı.

Öyle ki, görüşülen kişinin kimliğinin gizli kalması gerektiği” gerekçesiyle, sözkonusu mülakat metninin altına O.K.’nın adı ve imzası konulmadı.

TBMM 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu da O.K.’yı dinleyemedi.

O.K.’nın beyanları Mayıs 2017’de ortaya çıkınca işler karıştı. Çünkü, 15 Temmuz’da MİT’e gidince, sadece “MİT Müsteşarı’na saldırı yapılacağı” bilgisini vermediği, ayrıca “darbe olabileceğini” söylediği görüldü. Bunun üzerine, “MİT, Genelkurmay’dan bilgi mi gizledi?” tartışmaları yaşandı.

Bunun öncesinde Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak ve yardımcılarının Ocak 2017’de görevden alınmasının sebeplerinden birisinin de O.K.’nın bilgisine başvurulması olduğu öne sürüldü.

Tam Üç Kez

Netice-i kelam; O.K. hiçbir davada sanık veya tanık olmadı… Resmi tek bir ifadesi alınmadı… Kendisiyle yapılan ilk ve tek mülakat hiçbir dava dosyasına girmedi… Ve bugüne kadar hep O.K. olarak yazıldı, söylendi.

Ta ki, 11 gün öncesine kadar.

11 gün önce ne mi oldu?

Akıncı davasında verilen mahkumiyet kararlarının gerekçesi açıklandı.

9 bin 204 sayfalık gerekçeli kararın, “Delillerin Değerlendirilmesi, Mahkememizin Kabulü ve Gerekçe” başlıklı bölümünde de tam üç kez O.K.’nın adı açıkça yazıldı. İşte o ifşaatlar:

– Akıncı Üssünde darbe hazırlıkları devam ederken saat 15:30 civarında Ankara Güvercinlik Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevliPilot Binbaşı O… K…..’nın MİT Müsteşarlığı’na giderek…

– Kara Havacılık Komutanlığı’na giden Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ın, ayrıca Kara Havacılık Komutanı Hakan Atınç’a O…. K….. ile ilgili sorular sorduğu…

– Kara Havacılık Komutanlığında pilot olarak görevli O…. K….. tarafından MİT Müsteşarlığına yapılan ihbardan sonra Genelkurmay Karargahında yaşanan gelişmelerin Genelkurmay Karargahındaki darbeci sanıklar tarafından Akıncı Üssü 143. Filoda toplanan yönetici sanıklara aktarıldığı…

Bir diğer önemli ayrıntı; O.K. ile ilgili bu bölümlerde, darbe olabileceği” uyarısında bulunduğundan hiç söz edilmeyip, “Kara Havacılık’tan kalkacak 3 adet helikopterlerle MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik bir eylem gerçekleştirileceği, MİT Müsteşarı’nın MİT Yerleşkesi’nden alınacağına ilişkin ihbarda bulunduğu” belirtildi.

Yani O.K.’nın savcılara anlattıkları ya dikkate alınmamış ya da gizlenmiş oldu!..

Akıncı davası 26 Kasım’da sonuçlandı. Bir gün sonra Mahkeme Başkanı Selfet Giray Yargıtay üyeliğine seçildi.

Ancak 9 ay sonra açıklanan gerekçeli karar da yine Giray başkanlığında, aynı heyet tarafından yazıldı.

Özetle; evet O.K.’nın ismi herkesin bildiği bir sırdı. Ancak şimdi, biri Yargıtay üyesi 3 hakim bu MİT mensubunu “ifşa” etmiş olduğuna göre, onlar hakkında da işlem yapılacak mı yapılmayacak mı?

Müyesser YILDIZ
23 Temmuz 2021

Kategori:Uncategorized