İçeriğe geç

Türk Hava Kurumu Başkanı Yangın Sırasında Kimin Düğünündeydi?

Beş gündür ülkenin dört bir yanı alevler içinde. Bir yandan bu faciaya ağlıyor, bir yandan ne kadar ağlanacak halde olduğumuzu gösteren manzaralara yanıyoruz. Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı’nın herkes onu ararken “Düğündeydim.” mazeretini sunması, bölgede incelemelerde bulunan Erdoğan’ın vatandaşlara çay fırlatması gibi!..

Tüm zararlar telafi edilse, her şey unutulsa bile bunlar “yangından ilk kurtarılan” birkaç parça eşya misali her daim hatırlanacaktır.

Mademki tarihe geçecek bir olay, bari şu meşhur düğünün detaylarını anlatalım.

İstese De Göbek Atamazdı

Yangın denince akla ilk gelen kurum olan Türk Hava Kurumu’nun Başkanı Cenap Aşçı’nın, kendisine ulaşılamadığının ortaya çıkması üzerine neler söylediğinden başlayalım.

İlk gün, “Bu akşam özel bir durumum vardı. Çocukluğundan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı, oraya gitmek durumunda kaldım. Arayanlar hakkını helal etsin.” dedi.

Bu itiraf üzerine kendisine gösterilen tepkiler katlanınca, ikinci bir açıklama yapıp şöyle konuştu:

Ben düğün değil, nikâha katıldım. Çocukluğuna şahit olduğumuz hanım kızımızın nikâhına gittik. Şehitlerimizin olduğu gün, orman yangınlarının olduğu gün bizim eğlencede bulunmamız mümkün değil. Sadece nikâha gittik, tebrik ettik. Orman Bakanlığı demediği sürece bizim kontak açmamız mümkün değil. Milletimiz ‘THK böyle yangın varken nikâha gidip, tebrik etmesin.’ diyorsa saygım vardır. Ama biz eğlenmedik, göbek atmadık. 32 yıldır devlet memuruyum. Hiçbir zaman öne çıkma gayretimiz olmadı. Televizyona da çok çıkmak istemedim. Baktım ki, linç kampanyası var. Halkımız ne derse boynumuz kıldan ince.”

Evet, şimdi o düğün veya nikâha gelelim.

Gelin, Danıştay 1. Daire Başkanı İlyas Arlı’nın kızıydı. Arlı kim? 2012’de Cumhurbaşkanı tarafından Danıştay üyeliğine seçilene kadar Milli Emlak ve Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü gibi görevlerde bulundu. İsmi bir ay önce ilginç bir iddiayla da gündeme geldi. Görevden alınan CHP’li belediye başkanları hakkındaki bazı soruşturma kararlarının kaldırılması üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2019’da Danıştay’a gidip Arlı’ya baskı yaptığı öne sürüldü.

Düğün ya da nikâh töreni Ankara’nın oldukça seçkin mekânlarından birisindeydi. Sadece Cenap Aşçı değil, çok sayıda üst düzey yargı mensubu ile AKP milletvekili de katıldı.

Aşçı’nın sözlerinden aileye çok yakın olduğu, sanki gelin hanımın nikâh şahitliğini yaptığı gibi bir sonuç çıkıyor. Acaba öyle mi? Hayır, şahitliği Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ve Danıştay Başkanı Zeki Yiğit yaptı. Nikâhı da Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı kıydı.

Peki nikâhtan sonra herkes dağıldı mı? Hayır. Önce Kuran-ı Kerim okundu. Sonra yemek yendi.

İşte THK Kayyum Başkanı Aşçı’nın, yangınlar sürerken kendisine ulaşılamamasının gerekçesi olarak anlattığı ve “Düğün değil, nikâha katıldım. Eğlenmedik, göbek atmadık.” dediği tören buydu.

Kayyuma Oda Ve Araba Darbesi Mi?

Cenap Aşçı hakkında anlatılan çok şey var, ama bugünlük sıcak bir iddiayı aktarmakla yetinelim.

Aşçı, gümrük bürokrasisi kökenli bir isim. Gümrükler Genel Müdürlüğü, Gümrük Müsteşarlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yaptıktan sonra Ekim 2019’da da Türk Hava Kurumu’na Kayyum Heyeti Başkanı olarak atandı.

İddialar şunlar:

THK’ya atandığı halde Aşçı’nın Ticaret Bakanlığı’nda da bir makam odası varmış. Ayrıca kullandığı makam aracı da bakanlığa aitmiş. Özel Kalem Müdürlüğü’nü ise Gümrük Bakanlığı’ndan getirdiği bir müfettiş yapıyormuş.

Aşçı’nın tüm arzusu Ticaret Bakan Yardımcısı olmakmış. Bunun için Bakan Mehmet Muş’tan defalarca randevu istemiş. Muş, randevu vermediği gibi, oda ve araba işini öğrenince odayı boşalttırmış, makam arabasını da geri almış.

Bakalım daha neler duyup yaşayacağız!..

Müyesser YILDIZ
1 Ağustos 2021

Kategori:Uncategorized