İçeriğe geç

Her Asker Olağan Şüpheli Mi Olacak?

Ankesörlü telefondan aranma, TSK’daki “FETÖ” soruşturmalarında neredeyse yegâne “delil” haline geldi.

Yıllardır operasyonlar yapılıyor, binlerce emekli veya muvazzaf asker gözaltına alınıyor, genellikle “itirafçı” olanlar bırakılıp olmayanlar tutuklanıyor. Ve hepsi de daha soruşturma bitmeden TSK’dan ihraç ediliyor.

Teknolojinin ulaştığı seviye itibariyle dijital verilerin her türlü manipülasyona açık olması gerçeği bir yana, soruşturma ve tutuklamaya konu olan ankesör aranmaları konusundaki kriterler de geçen süreçte sıklıkla değiştirildi.

Haliyle de her ankesörden aranan asker adeta olağan şüpheli sayılır oldu.

Uzun bir aradan sonra bu konuyu ele almamızın sebebi ne mi?

Darbeye Katılandan Daha Fazla FETÖ’cü Varmış

Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin kişiyle ilgili yeni bir soruşturmanın başlaması.

Bu soruşturmayı ilginç kılan ise, haklarında bugüne kadar hiçbir adli işlem olmadığı halde, ankesör aramaları için oluşturan “havuz”da “en az 1 asker şahısla, en az iki farklı ardışık grupta araması bulunduğunun” tespit edilmesi sebebiyle, haklarında “silahlı terör örgütüne üye oldukları” iddiasıyla suç duyurusunda bulunulması.

Ancak hemen beraberinde şu uyarı veya hatırlatmaların yapılması:

  • Gönderilen listedeki verilerin ham veriler olduğu, bu nedenle tespit edilen isimler üzerinde filtreleme işleminin yapılması…
  • İrtibatı tespit edilen şüpheli/sanıkların arandığı GSM hatlarının kendileri tarafından kullanılıp kullanılmadığının araştırılması…
  • Aranmaların şüphelinin/sanığın görev yerleri ile uyumlu olup olmadığına bakılması…
  • Aranmalarda yer alan ardışık aranmaların şüpheli/sanığın görev yaptığı kuvvet komutanlığı veya örgüt içi mahrem birim ile uyumlu olmasına, yine subay/astsubay grubunda yer alan kişiler açısından rütbe bakımından da uyumluluğun bulunmasına dikkat edilmesi…
  • İrtibat tespit edilen aranmalarda ardışık aranan kişilerin güncel adli işlem safahatlarının göz önüne alınması…
  • FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının TSK içerisine sızmış ve deşifre edilmemiş militanlarının sayısının darbe girişimine katılanlardan halen daha fazla olduğu da dikkate alınarak, dosyaların sürüncemede bırakılmaması…

Tüm bu teknik ifadelerin özeti mi?

5 bin “şüpheli/sanık” bulunmuş, şimdi delil aranıyor veya aranacak!..

Öyle Bomba İsimler Var Ki

Meselenin asıl önemli kısmına gelelim.

İddialara göre, listede “bomba” gibi isimler varmış.

“Bomba”dan kasıt, çok üst rütbeliler değil. Aksine, TSK’dan yıllar önce emekli olan ve başından beri ankesör soruşturmalarını destekleyen, hatta bu konudaki soruşturmalarda bilirkişi olarak görev alanların da bulunması.

Havuzdaki ham verilerin” ne denli sağlıklı olduğunu gösteren öyle çarpıcı bir başka örnek var ki!..

Bahse konu kişi, listede “er veya erbaş” diye gösterilmiş. Gerçekte ise TSK’dan tam 34 yıl önce ayrılmış, şu an 76 yaşında olan emekli bir binbaşı.

Anlaşılan, yaşı ve rütbesi ne olursa olsun, ankesörden aranmış her emekli ya da muvazzaf asker “olağan FETÖ şüphelisi” muamelesi görecek!..

Müyesser YILDIZ
21 Ağustos 2021

Kategori:Uncategorized