İçeriğe geç

Devletin “Gizli Bilgileri” Resmi Gazete’de Yayımlandı!..

Bu ay başında yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısında alınan terfi ve emeklilik kararlarının ardından bugün de Kuvvet Komutanlıklarındaki görev değişiklikleri gerçekleştirildi.

Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla 141 general ve amiral yeni görevlere atandı.

Çok sürpriz yok. Bazı komutanlar 1-2 yıldır vekaleten yürüttükleri görevlere asaleten atandı. Genelkurmay 2. Başkanı Selçuk Bayraktaroğlu, Ege Ordu Komutanı Ali Sivri gibi.

YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığ’na getirilen Musa Avsever’den boşalan 1. Ordu Komutanlığı’na atanan isim 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni oldu.

Yeni görevlendirmelerde dikkat çekici iki atamayı paylaşalım.

Saray’a Yakın Komutan Diyarbakır’a Gönderildi

İlki, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgeneral Kutlay Demir. Bu yıl başında hakkında 3-4 yazı yazdık. Sebebi, tam da 2020 YAŞ’ında terfi ettirilip Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na getirilen Serdar Atasoy’un “FETÖ’cü” olduğunun ortaya çıktığı günlerde emekliliğini istemesiydi.

Özellikli bir isimdi; çünkü 15 Temmuz’un ardından önce Tuğgeneral, sonra Tümgeneral olmuş; ama görev yeri değişmemişti. Erdoğan’a yakınlığı biliniyor, bu görevi sürdürmesini bizzat Erdoğan’ın istediği konuşuluyordu.

Haliyle de emekliliğini istemesi merak uyandırdı. Hakkında çeşitli iddialar gündeme geldi. İlk anda itirafçı olan Serdar Atasoy’un onun da ismini verdiği öne sürüldü… TSK’daki yeni “cemaatler savaşı” yüzünden ayrılmak zorunda bırakıldığı söylendi… Genelkurmay’ın, “Artık Reis seninle çalışmak istemiyor. Emeklilik dilekçeni versen iyi olur.” dediği, öte yandan Saray’a Demir’in, “FETÖ’cü, iki eşli, eşi çarşaf giyiyor” şeklinde bilgiler gittiği anlatıldı

Nihayetinde araya bazı AKP milletvekilleri girdi, emeklilik dilekçesi işleme konmadı ve Demir 2 aylık aranın Mart’ta görevine döndü.

Demir’le ilgili son durum mu?

İzmir Çiğli Üs Komutanı olması bekleniyordu, ancak Diyarbakır’daki Muharip Hava Kuvvet Komutan Yardımcılığı’na atandı.

Demir’in yerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı’na ise İzmir Casusluk kumpasında 1.5 yıl hapis yatan ve 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra Genelkurmay’daki olaylarla ilgili İdari Tahkikat Raporu’nu hazırlayan isimlerden olan Balıkesir’deki 6. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Oğuz Okuyucu getirildi.

O Artık Resmen Azerbaycan’da

Dikkat çekici ikinci atama, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tümgeneral Bahtiyar Ersay’la ilgili.

“Arap Baharı”nda Tunus’taki 28 bin vatandaşımızın tahliyesini gerçekleştiren Ersay, Albay rütbesindeyken Balyoz kumpasında 2.5 yıl hapis yattı, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Beraat ettikten sonra göreve döndü, Afganistan’a gönderildi. 15 Temmuz’un ardından Tuğgeneralliğe terfi edip, Hakkari-Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanlığına atandı. Kaletepe Üs Bölgesi’ni PKK’lı teröristlerden temizleyip bayrağımızı göndere çeken komutan olarak tanındı. Daha sonra Tümgeneral oldu ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığına getirildi.

Ancak geçen yıl Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan savaştan beri fiilen Azerbaycan’daydı. Bugün yayımlanan kararla da Genelkurmay Başkanlığı emrine alınıp resmen Azerbaycan Görev Grubu Komutanlığı’na atandı.

Biz Niye Ceza Aldık?

Burada ara verip şu hatırlatmaları yapalım:

Geçen Mart’ta Libya’da şehit düşen MİT personelinin cenaze törenini, ismini hiç vermeden haber yaptıkları gerekçesiyle Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınıç, Murat Ağırel, Ferhat Çelik ve Aydın Keser tutuklandı.

Yargılama sonucunda Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel, “gizli bilgileri” açıklamaktan hapis cezasına çarptırıldı.

Haziran’da da ben önce “askeri casusluk” suçlamasıyla gözaltına alındım; ama “Devletin gizli bilgi ve belgelerini açıklamaktan” tutuklandım. 5 ay hapisten sonra ise 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldım.

Bu cezanın yegâne sebebi; Libya’ya komutan olarak dönemin Genelkurmay 2. Başkanı, şimdinin 2. Ordu Komutanı Metin Gürak’ın gönderildiğini yazmamdı.

Öyle ki Savcılık, sadece yazdığım haberleri değil, evimden alınan tüm dijitalleri Milli Savunma Bakan Yardımcısı’na elden teslim edip bunların “gizlilik” derecesini sordu.

Bunun üzerine MSB’de koca bir heyet kuruldu, bunlar incelendi. Sonuçta, Libya Görev Kuvvet Komutanlığı’na Korgeneral Metin Gürak’ın atandığına ilişkin yazımın gizli bilgi” olduğu yönünde rapor gönderdi.

Şimdi soralım:

O atamayı yazmak “gizli bilginin ifşaası” idiyse, Bahtiyar Ersay’ın Azerbaycan Görev Grubu Komutanlığı’na atandığının Resmi Gazete’de yayımlanması nedir?

İfşaa” Ersay’la sınırlı değil.

Örneğin Tümgeneral Tuncay Altuğ Genelkurmay İstihbarat Başkan Yardımcısı imiş, parantez içinde “MİT’te görevlendirilmek üzere” diye belirtilmiş. Şimdi MSB Muhabere ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı’na atanmış.

Yerine de yine “MİT’te görevlendirilmek üzere” denilerek, Tuğgeneral Haluk Doğan getirilmiş.

Buyurun size MİT’te görev yapmış ve yapacak olan iki ismin, Erdoğan imzasıyla, Resmi Gazete’de ifşaa edilmesi!..

Dahası var.

Ege Ordu Harekat Kurmay Başkanlığı’ndan Tuğgeneral Abdullah Katırcı’nın, Azerbaycan Görev Grup Komutanlığı Ortak Merkez Komutanlığı’na, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğgeneral Ender Güner’in de yine Azerbaycan Görev Grup Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’na atandığı Resmi Gazete’den duyuruldu.

Bitmedi.

4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürcan Sezengöz’ün Afganistan’da görevlendirildiğini, 1. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Aytaç’ın ise Libya Görev Grup Komutanı yapıldığını da öğrendik!..

Allah aşkına, biz şimdi ne diyelim ve sizi kime şikâyet edelim?!

Müyesser YILDIZ
25 Ağustos 2021

Kategori:Uncategorized