İçeriğe geç

Bora Kaplan Davasında 8 Tahliye… Gizli Tanık Kayıp…

28’i tutuklu 61 sanıklı Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasına devam edildi. Mahkeme 8 sanığın tahliyesine karar verdi.

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü celsesinin başlangıcında Mahkeme Başkanı, gizli tanık M7’nin beyanlarının doğruluğu konusunda Emniyetin çalışma yapıp 1 klasör evrak hazırladığını, bunun dosyaya geldiğini, avukatların inceleyebileceğini bildirdi.

Başkan devamında savcılığın, gizli tanıklardan M7’nin kontrol tedbirlerine uymadığı için dinlenmek üzere duruşmada hazır edilemeyeceği yönünde yazı gönderdiğini açıklayıp, “Soruşturma aşamasındaki beyanlarıyla yetineceğiz.” dedi.

Bunun üzerine davanın 1 numaralı sanığı Bora Kaplan, “Soru soramayacak mıyız?” diye sordu. Başkan, “Biz tabii değerlendireceğiz.” karşılığını verdi. Bazı sanık avukatları da bu gizli tanığın birçok insanı ilgilendirdiğine dikkat çekip M7’nin tanıklığının zedelendiğini vurguladı.

Başkan, avukatlara, “Bunu değerlendireceğiz.” dedikten sonra Savcı’dan mütalaasını istedi. Savcı, tutuklu sanıkların tutukluluğuna, tutuksuz sanıkların da adli kontrol tedbirlerine devamla birlikte müşteki ve tanıkların gelecek celse duruşmada hazır edilmesini istedi.

Ara kararları açıklayan Mahkeme Başkanı, tutuksuz sanıkların yurtdışı çıkış yasağı adli kontrol tedbirinin devamının kararlaştırıldığını belirttikten sonra bu defa da gizli tanıklardan Ü5’le ilgili bilgilendirmede bulundu.

Emniyet Tanık Koruma Şube Müdürlüğü’nün Ü5’in kimliğinın deşifre edilmesi girişiminde bulunulduğu uyarısı yapması üzerine bu tanığı celse arasında dinlediklerini anlatan Başkan, talep halinde isteyen avukatlara bu kayıtların görüntülerinin verileceğini, soruları varsa bunları yazılı olarak bildirmeleri halinde yine celse arasında gizli tanığa yönelteceklerini söyledi.

Başkan devamında tutuklu sanıklardan Ali Dönmez, Ali Şallı, Ferit Çelik, Muhittin Mert Koçoğlu, Murat Altay, Murat Sağlam, Mustafa Koç ve Oğuz Ercengiz’in yurtdışı yasağı adli kontrol tedbiriyle tahliyesine karar verilip duruşmaya 20-24 Mayıs’a devam edileceğîni bildirdi.

Karardan sonra bazı tutuklu sanıkların yakınları heyete tepki gösterdi, bazıları da fenalaştı.

Müyesser YILDIZ
26 Nisan 2024

Kategori:Uncategorized