İçeriğe geç

Oslo Aşıkları; İşte Size ETA Örneği!

İspanya’nın terör örgütü ETA. 60 yıldır ‘ayrılıkçılık’ peşindeydi. Bu sürede yaklaşık bin kişinin kanına girdi.

Bizim ‘müzakere’ sevdalıları sık sık “ETA örneği”nden söz etti, bakanlarımız gidip olayı yerinde inceledi vs. Ne İspanya yönetimi ne de İspanyollar zerre taviz vermedi. 1 kişinin dahi öldüğü terör eylemlerinde milyonlar sokağa döküldü, ETA vicdanlarda ve beyinlerde mahkum edildi. Sözün özü, terörle adam gibi mücadele edildi.

ETA, aynen PKK gibi AB’nin terör listesindeydi. Ama İspanyollar AB’nin, ETA’yı hem terör örgütü sayıp hem: “Gerilladır, özgürlük hareketidir. Ne istiyorsa verin.” demesine müsaade etmedi. İspanyol mahkemeleri ETA bağlantılı partileri çatır çatır kapatırken AB’nin gıkı bile çıkamadı.

Sonunda ETA pes etti. Geçen yıl 20 Ekim’de silahı bıraktığını duyurdu.

Ve bakın İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernández Díaz bugün neler söyledi:

“ETA ile müzakere etmemekte haklı olduğumuz zaman içinde ortaya çıktı. ETA polis, jandarma ve İspanyol toplumu tarafından mağlup edilmiştir. ETA’nın yeniden silaha sarılması halinde Bask toplumu bunu topyekûn ve mutlak bir şekilde reddedecektir ve güvenlik güçlerinin de böyle bir şeye izin vermeyeceğinden şüphem yok…”

Haydi “müzakere aşıkları”; milleti “PKK ile masaya oturmaya mecburuz” politikanıza ikna etmeye çalışmaktan vazgeçip ETA örneğine bir de bu açıdan bakın, olur mu?

Silivri, Hasdal, Hadımköy ve Maltepe’ye kucak dolusu sevgiler…

Müyesser YILDIZ

11 Ağustos 2012

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/oslo-asiklari-iste-size-eta-ornegi-1208121200.html

Kategori:Uncategorized