İçeriğe geç

Başbuğ Birisine Daha Kırgın

Tam 1 yıldır Silivri cezaevinde olan Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ yarın önemli bir ziyaretçiyi ağırlayacak: MHP Lideri Devlet Bahçeli. Ancak Başbuğ’un kırgın olduğu ve Silivri’ye beklediği bir başka lider daha var; o isim de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu.

Kırgınlıklar ve ziyaret trafiğinin hikâyesini özetleyeyim önce.

Bahçeli geçtiğimiz Eylül ayında Balyoz davasında hüküm giyen efsane komutan, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ı Silivri’de ziyaret etti. Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ bu ziyaretten haberdar olunca, dolaylı yollardan Bahçeli’yi sitemlerini iletti. Haklı gerekçesi de vardı; zira MHP Genel Merkezi’ne gidip Bahçeli’yi ziyaret eden tek Genelkurmay Başkanı kendisi olmuştu.

Bahçeli’nin geçen Salı günü partisinin Meclis’teki grup toplantısında yaptığı, Silivri’deki Başbuğ’u ziyaret edeceği açıklamasının gerisinde aslında bu sitem var. Lâkin Bahçeli ziyareti öyle bir gerekçelendirdi ki, sadece Başbuğ değil Silivri’deki tüm tutsaklarda burukluk oldu.

Bahçeli şunu söylemişti:

“Madem İmralı’ya ziyaret sıklaşmıştır, terörist başına gitmek kutsallaşmıştır. O İmralı teröristi sizin olsun. Biz de Silivri’ye gidip terörle mücadelede muazzam bir görev yapmış İlker Başbuğ’la en kısa sürede kucaklaşacağız.”

Başlatılan şu imza kampanyası Silivri’deki havayı yansıtıyordu: “Sayın Başbuğ, Bahçeli’yle görüşmesin!..”

Ancak Başbuğ’un sitem ve kırgınlıkları bir yana bırakıp, Bahçeli ile “kucaklaşacağı” öğrenildi.

-Bahçeli Yörük Ali Paşa’yla da Kucaklaşacak-

Adalet Bakanlığı’ndan hemen izin çıktı. Bahçeli yarın Silivri’de olacak. Bahçeli’nin Başbuğ ve Engin Alan dışında “Yörük Ali Paşa” namıyla ün salan emekli Tuğgeneral Ali Aydın’ı da ziyaret etmesi bekleniyor. Kastamonu Jandarma Alay Komutanı’yken Balyoz davasında tutuklanan ve 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Ali Paşa emekliye sevk edilince Hasdal’dan Silivri’ye taşınmıştı.

-Kılıçdaroğlu’nu Bekliyordu-

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un Kılıçdaroğlu’na kırgınlığına gelince;

Kılıçdaroğlu geçen Kurban Bayramı’nın birinci günü kendi ifadesiyle “Silivri toplama kampı”na gidip, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ile Prof. Mehmet Haberal’ı ziyaret etti.

Aldığım bilgiye göre Başbuğ işte bu ziyarette Kılıçdaroğlu’nun kendisine de uğramasını beklemiş, gelmeyince sitemlerini yine dolaylı yoldan iletmiş.

Bakalım Bahçeli’den sonra Kılıçdaroğlu da özel olarak Başbuğ’u ziyaret edecek mi?

Silivri, Hasdal, Hadımköy ve Maltepe’ye kucak dolusu sevgiler…

Müyesser YILDIZ

13 Ocak 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/basbug-birisine-daha-kirgin-1401131200.html

Kategori:Uncategorized