İçeriğe geç

Balbay’ın oğlu da adalet savaşcısı oldu

Babası Mustafa Balbay’dan bebekken kopartılan Deniz Balbay’dan söz ediyorum. Evet o da artık “adalet savaşçısı” olarak tarihteki yerini aldı.

Sözde Balyoz davasında tutuksuz yargılandığı halde 21 Eylül’de 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Deniz Yarbay Kürşad Güven Ertaş’ın Hasdal’da başlattığı resimli mücadeleyi biliyorsunuz. Kürşad Yarbay bu süreçte adalet ve hukuk için savaştığına inandığı insanların resmini yapmaya başladı, adeta seri üretime geçti.

DENİZ DE ADALET SAVAŞÇISI OLDU

Emine Ülker Tarhan, Ümit Kocasakal, Metin Feyzioğlu, Nihat Genç, Selcan Taşçı, Can Ataklı, Mustafa Mutlu, Orhan Bursalı, Ruhat Mengi, Ataol Behramoğlu, Yavuz Selim Demirağ, İlker Yücel, Silivri’deki Vardiya Bizde çadırlarının yöneticisi Hıdır Hokka, Avukat Şule Nazlıoğlu Erol ve benim resimimii yapan Kürşad Yarbay, son olarak Mustafa Balbay’ın oğlu Deniz’i de “adalet kolleksiyonuna” dahil etti.

Herhalde Deniz için çok farklı, ama güzel ve anlamlı bir karne hediyesi olacaktır.

Balyoz davasının Yargıtay’daki temyiz duruşması bugün devam edecek. Muhtemelen de sıra Kürşad Yarbay’ın savunmasında. Savunmasının yapılıp, yapılamayacağı belli değil, zira onda da yetkili avukat tartışması yaşanacak gibi. Her ihtimale karşı Kürşad Yarbay’ın “suçlarını” ben size peşinen anlatayım.

Onun da adı imzasız bir dijital “belgede” bulundu. Savcılıkta şüpheli sıfatıyla ifadesi alındı. Savcılığa valiziyle gitti, ama tutuklanmadı. 21 Eylül 2012’deki karar duruşmasına kadar da tam 1.5 yıl görevini sürdürdü.

Kürşad Yarbay, AKP iktidarına “darbe” teşebbüsünde bulunmakla suçlanıyor.

Oysa adının geçtiği sözde belge AKP iktidarından önce hazırlanmış.

Dahası Kürşad Yarbay o dönemde Yüzbaşıdır ve TCG Darıca gemisi komutanıdır. Gemi de görevde değil Pendik’te bakım-onarımdadır. Ve o tarihte Kürşad Yüzbaşı’nın şahsına ait bilgisayarı yoktur. Yani Kürşad Yüzbaşı olmayan gemide, olmayan bilgisayarıyla “suç” işlemiştir!..

“Suç”u şudur; Hiç tanımadığı 6 astsubayı, bölgede görevli yaklaşık 4 bin astsubayı izlemekle görevlendirmiştir!.. Bu 6 astsubay 1 ay içinde 4 bin astsubayın, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri ile Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı olup, olmadıklarını” araştırmış, ama herhangi bir “suç” unsuruna rastlamamıştır.

Kürşad Yarbay mahkemedeki savunmasında, o zamanki konumunu, matematiksel ve mantıksal olarak böyle bir takibin yapılmasının imkânsızlığını ispatladıysa da 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 10 aydır Hasdal Cezaevi’nde.

Bakalım bugün sesini Yargıtay’a duyurabilecek mi!..

Deniz’in minik ellerini açarak ettiği duaların babası ve Kürşad Yarbay başta olmak üzere tüm tutuklular için kabul olacağına inanıyorum.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized