İçeriğe geç

Şehit babası o sözünü tuttu

Tüm tutuklu yakınları, Yargıtay’da devam eden Balyoz davası temyiz duruşmasının gerginliği içinde.

Bugün Ankara Sakarya Meydanı’ndaki Sessiz Çığlık eyleminde bu gerginliği alıp götüren, sadece 11 gün önce GATA’da ağır bir ameliyat geçiren şehit babası Hayri Kırcı’nın gelip, “nerede kalmıştık?” dercesine ailelerin yanında durması oldu.

Hatırlayacaksınız; 22 Temmuz’da Hakkari Dağlıca’da düşen helikopterde 5 askerimiz şehit oldu, 7 askerimiz kurtuldu. Yaralı kurtulanlar arasında 32 yaşındaki Yüzbaşı Barış Kırcı da vardı. Maalesef 1 ay sonra onu da tedavi gördüğü GATA’da kaybettik.

Emekli jandarma astsubayı olan babası Hayri Kırcı Muğla Dalyan’da yaşadığı halde hemen her hafta Ankara’ya gelip, Sessiz Çığlık eylemine katıldı. Ancak evlat acısı, olup bitenler, onu hasta etti. Rektum ve karaciğer kanseri tanısıyla 17 Temmuz’da GATA’da ameliyata alındı. Ameliyat öncesinde konuştuğumda, “Merak etmeyin, iyiyim. En kısa zamanda yeniden eylemlere katılacağım. Söz, zımba gibi döneceğim” demişti. Sözünü tuttu, zımba gibi geldi.

Tutuklu yakınlarının önemli ve değerli üç misafiri daha vardı.

Biri Şanlıurfalı, diğeri Diyarbakırlı gazi uzman çavuşlarla, Almanya Baden Würtemberg Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ayşe Nur Kazokoğlu’ydu.

Bedenleri yurt dışında olsa da yüreklerinin Türkiye’de, tutuklularla birlikte olduğunu anlatan Kazokoğlu, annesi ve babasının avukat olduğunu vurguladıktan sonra şu tespitlerde bulundu:

“Bu davaların dava olmadığını, hukuki olmadığını biliyoruz. Bunların anlamak için hukukçu olmaya gerek yok. İlk bakışta hemen anlıyorsunuz. Ama bitecek ve geldikleri gibi gidecekler.”

Eğitimci-Yazar Mahiye Morgül de bu haftaki eylemi daha bir renklendirdi. Müzikçiliğini konuşturan ve çeşitli türküler söyleyip, söyleten Morgül, “Türk kadını kocasının olmadığı her dönemde vatan nöbetini devralmıştır. Her Türk kadını bir Zeynep Sultan’dır” dedi.

Bu haftanın bildirisini okuyan emekli Albay Rafet Yavuz ise “Yüzyılın iftirası Balyoz davasının” Yargıtay’daki temyiz duruşmasının devam ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Halkın Ordusu olan Türk Ordusu’nun ve onun şerefli mensuplarının itibarsızlaştırılmasını, halkın gözünde küçük düşürülmesini ve böylece etkisiz kılınmasını amaçlayan bu dava, aynı zamanda kesinlikle siyasi ve hukukun katledildiği bir tasfiye operasyonudur… Ayrıca, daha önce de ilân ettiğimiz gibi; Bölücü terör örgütü ile yürütülen ve son günlerde hız kazanan süreç kapsamında, onurlu ve yurtsever subayların teröristlerle pazarlık konusu yapılmasını asla kabul etmiyoruz.”

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized