İçeriğe geç

Çevik Bir Kime “Helâl Olsun” Dedi?

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ başta olmak üzere çok sayıda aydın, gazeteci, siyasetçi ve emekli askerin “terör örgütü yöneticiliğinden” yargılanıp, mübbet hapis cezasına çarptırıldığı Ergenekon davasının gizli tanıklarından birisi PKK’nın iki numaralı ismi, “Deniz” kod adlı Şemdin Sakık’tı.

Şemdin Sakık ismi şimdi de 28 Şubat davasında karşımıza çıkıyor. Davanın içeriği 28 Şubat ve Batı Çalışma Grubu, ama eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ile Genelkurmay eski Genel Sekreteri Erol Özkasnak, 1998’de yakalanan Şemdin Sakık’ın ifadesini “çarpıtarak”, bazı gazetecileri işinden etmekle suçlanıyor.

O yıllarda kamuoyunda “andıç” olarak tartışılan olay şuydu:

Şemdin Sakık’ın itiraflarına “yalan” ifadeler eklenerek, basına sızdırılmıştı. “Yalan” olduğu ve Çevik Bir ile Erol Özkasnak tarafından medyaya verildiği öne sürülen eklemelere göre, Sakık ifadesinde, “Bazı gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarının para karşılığı PKK’ya destek verdiğini” söylemişti. Adı geçen gazeteciler, Cengiz Çandar, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Mehmet Barlas ve Mehmet Ali Birand’dı. Bu haberin ardından Cengiz Çandar’ın yazıları durdurulurken, Birand Sabah Gazetesi’nden atıldı, Show Tv’deki 32. Gün programı da askıya alındı.

Şemdin Sakık mahkemeye çıktığında ifadesini reddetti. Ekim 2000’de de Nazlı Ilıcak, bütün bunların Genelkurmay istihbaratında hazırlanan psikolojik savaş taktiğinin gereği olduğunu gösteren bir belgeyi açıkladı. Ilıcak’ın bu açıklamasından sonra Genelkurmay Başkanlığı, Sakık’ın ifadesiyle ilgili bir “andıcın” varlığını kabul etti.

Peki gerçekte olay neydi? Çevik Bir’e hem gözaltında, hem de duruşmada bu konu soruldu.

Bir, Savcılık’taki ifadesinde şunları söyledi:

“Şemdin Sakık’ın ifadesi alelacele Genelkurmay’a gönderildi. Bize Andıç şeklinde ‘Şemdin Sakık yakalandı, şunları söyledi’ diye sunum yapıldı. Bana ve komutana arz edildi. Sakık’ın ifadesini alanlarla, Sakık’ın imzası son sayfada bulunuyormuş. Sakık, sonra bu ifadesinden vazgeçti, inkâr etti. ‘Her sayfayı imzalamadım’ demiş. Biz de bu durumu öğrenince her sayfası imzalanmadığı için Andıç’ı yayınlamadık. Daha sonra Sakık ‘bunlar ilave edilmiştir, ben söylemedim’ demiş. Emekli olduktan sonra bu belgeler bizden habersiz kullanılmış. Birand’ın da ismi olan gazetecilere bu haber servis yapılmış. Birand ‘Paşam bizlerle ilgili Andıç yayınlanmış’ dedi. Orada da benim ‘sayın komutana arz’ diye yazım var. Birand bana ‘Ben bu konuyu hiç büyütmüyorum, önemsemiyorum’ dedi. Ben de evrakı hatırlamadığımı söyledim. Birand sonra bu evrakı basında çok kullandı. 28 Şubat ile ilgisi olduğunu söyledi. Bu olayın BÇG ile hiçbir alakası yoktur. Kasıt yoktur, istismar edilmiştir. Bu tarihlerde terör olayları artmıştı, bazı gazeteciler gidip Kandil’de röportaj yapıyorlardı, daha sonra da gazetelerde manşet haber yapıyorlardı.”

Çevik Bir Pazartesi günü Mahkemede yaptığı savunmada da üye Hakim Hakan Oruç’un konuyla ilgili sorusu üzerine şöyle konuştu:

“Şemdin Sakık 1998’de yakalandı. İfadesi Diyarbakır 7. Kolordu’da alındı. Herşeyi açık açıksöyledi. Bu, bana ve komuta kademesine sunuldu. Bu bir şekilde basına sızdı. Birileri de ona ‘sadece son sayfada imzan var, diğer sayfaları reddet, vazgeç’ diye akıl verdi. O da vazgeçti.”

Bunun üzerine Üye Hakim Hakan Oruç, “Kim o birileri?” diye sordu. Çevik Bir, “Adamları, gelenler gidenler vs.” cevabını verdi. Bir, “andıç” sorusu üzerine de şunları anlattı:

“Böyle birşey yok. Şemdin Sakık’ın yakalanması niye andıç olsun? İstihbarat Başkanlığı ve adımıza açılan bir belge hazırlanıyor. Ama imza yok, askeri yazım kurallarına aykırı…”

Bugün savunmasını yapan dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel de Şemdin Sakık’ın o ifadesiyle ilgili olarak, “Bu davayla ne ilgisi var? Aslında Sakık’ın söylediklerinin doğru olduğu bir vaka. Sadece ifade usulüne uygun alınmamış. 1998’de tasarlandığı söylenen andıçta ise PKK’yla mücadele konusunda tedbirler vardı” açıklamasını yaptı.

-Birand’ın İntikamı-

Tüm bunları niye anlattığıma gelince;

Geçenlerde Habertürk televizyonunda Balçiçek İlter’in Söz Sende programına katılan merhum Mehmet Ali Birand’ın eşi Cemre Birand, 28 Şubat günleri ve Çevik Bir’le ilgili şunları söyledi:

“Bugün Allah affetsin ama, Çevik Bir’in orda olmasından memnunum. Özkasnak mıydı ne, onun da orada olmasından memnunum. Çünkü bizim hayatımızı mahvettiler. Karanlıklar içinde geçirttiler o dönemi bize. Tehditler, kıyametler, o karakışlarda telefonlar edip ‘Hâlâ mı 32.Gün var, kaldırın o adamı, ne işi var orda, gitsin…’ gibi sözler söylendi.”

Birand’ın daha sonra Çevik Bir’i 32. Gün programına çıkardığını, herkesin buna çok şaşırdığını, kendisinin de tepki gösterdiğini belirten Cemre Birand, eşinin o programda Çevik Bir’den nasıl intikam aldığını şöyle anlattı:

“ Çıkardı, ama ne yaptı biliyor musunuz? O sırada Cumhurbaşkanı olmak istiyordu Çevik Bir. Çıkardı onu. Mikrofonu açık bıraktı. Maksatlı yaptı onu. ‘Mehmet Ali Bey ben iyi miydim?’ diye soru sordu. O da çıktı tabi. Geldi evde, ‘Çevik Bir’in Cumhurbaşkanlığı bitmiştir’ diye kıkırdayarak güldü.”

-Bir’in Cevabı-

Bugün duruşma salonunda Çevik Bir’e, Cemre Birand’ın bu açıklamalarını sordum.Yüzünde acı bir ifadeyle sadece şu tepkiyi gösterdi:

“Helâl olsun!.. Yakışmıyor!..”

Geriye dönüp, şu Şemdin Sakık’ın oynadığı “rollere” bakıyorum da;

-Yalan ifade, andıç vs. iddialarıyla bugünlere, Ergenekon’daki “gizli tanıklığa” mı yatırım yapıldı?

-Her konuda rövanşist olanlar, “Dün siz kullanıp, yalan ifade verdirdiniz, bugün de biz yalan ifade verdirip, Genelkurmay Başkanı Başbuğ’u bile tutuklattık” mesajı mı verdi?

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

27 Eylül 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/cevik-birden-birand-yaniti-2809131200.html

Kategori:Uncategorized