İçeriğe geç

“Milletvekili el kaldırma makinesi değildir”

Anayasa’ya göre, Anayasa değişikliklerinde grup kararı alınamaz, oylar gizlidir. Milletvekilleri, özgür iradeleriyle karar verebilsin diye.

2010 Anayasa değişiklik paketinde, siyasi partilerin kapatılmasını yeniden düzenleyen bir madde vardı. Ancak muhalefet partilerinin yanı sıra, AKP’den de fire geldi ve o madde çıkmadı. Başbakan Erdoğan, sık sık bu maddeye oy vermeyen AKP milletvekillerini “hain” olarak nitelendirdi.

Dün Denizli’de de aynı konuya değinip, “Çok ilginç, onun oylamasına geldiğinde muhalefetin tamamı salondan yok oldu. Ama ne yazık ki, benim partimin, grubumun içinden de 3 kişi bize ihanet etti ve biz 330’u yakalayamadık. Eğer 330’u yakalamış olsaydık artık partilerin kapatılması Türkiye’de tarih olacaktı” dedi.

Erdoğan, milletvekillerinin görevi hakkında nereden nereye geldi; Ona bakalım:

2001’de AKP’nin ilk Meclis Grup toplantısında, “Milletvekilleri el kaldırma makinaları değildir” dedi.

10 Kasım 2002’de, “AKP iktidarında, milletvekillerinin otomatik olarak ‘evet’ ve ‘hayır’ dediği bir Meclis olmayacak” vaadinde bulundu.

19 Kasım 2002’de, “Gün gün, ay ay yürütmenin yani Bakanlar Kurulumuzun icraatlarını denetleyin. Çünkü sizin iki temel görevinizden birisi de yasama görevinizin yanında denetleme görevidir. ‘Meclis’te hükümeti denetleme görevini muhalefet partilerine mensup milletvekilleri yapar’ anlayışı bugünden itibaren tarihe karışmalıdır. ‘Hükümete mensup milletvekilleri, hükümet kendilerinden nasıl davranmalarını istiyorsa, öyle davranırlardı. Hükümet elini kaldır dediğinde kaldırır, indir dediğinde indirirlerdi’ demeyin sakın. Bu anlayış AK Parti iktidarının ilk gününde tarihe gömülmüştür bunu bilin” garantisi verdi.

O Erdoğan gitti, “elini kaldır, indir” talimatına uymayan milletvekillerine “hain” suçlamasında bulunan Erdoğan geldi.

Bitmedi; Kendi talimatına uymayan milletvekiline “hain” derken, başka partilerden kendilerine destek verecek milletvekillerini, “civanmert” mertebesine yükseltti.

İşte yarın “demokratikleşme paketi” açıklayacak Erdoğan’ın “demokrasi anlayışında ne kadar ilerlediğinin” özeti!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized