İçeriğe geç

Karargâhtan, Hapis Askerlere İlginç Tavsiye!..

Bayram, sadece cezaevindeki askerlere değil tepki ve eleştirilerin hedefindeki Genelkurmay Karargâhı’na da zehir olmuşa benziyor.

Çok not var; En sıcağından başlayayım:

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Mamak’taki askerleri ziyaretinde üzüntülerini paylaşırken, “Yapacak birşey yok” dediğini aktarmıştım.

Orgeneral Akar’ın sözleri bundan ibaret değilmiş. Silah arkadaşlarına bir de öneride bulunup, herkese uğradıkları haksızlıkları anlatan mektuplar göndererek, kamuoyu oluşturmalarını tavsiye etmiş.

Burada bir parantez açıp, naçizane görüşümü beyan edeyim. Genelkurmay Başkanlığı, “kapalı kapılar ardında” Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le “özel görüşme ve toplantılar” yapacağı yerde, başından itibaren duruşmalara gözlemci gönderip, davalarla ilgili hukuki tespit ve endişelerini paylaşsa, acaba daha etkili ve süratli kamuoyu oluşturulmaz mıydı?

-Özel de Mamak’a Gidebilir-

Bir sıcak bilgi daha;

Mamak Cezaevi’nde hummalı hazırlıklar var. Karargâh’tan bir heyet daha gelecekmiş. Ziyaretçinin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel olabileceği yönünde tahminler yapılıyor.

Özel daha önce iki kez cezaevindeki silah arkadaşlarını ziyaret etti. Birincisi, Jandarma Genel Komutanıyken, dönemin Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’le birlikte Hasdal Cezaevi’ne gitti. Ancak bu ziyaret yandaş medya ve STÖ’lerin tepkisini çekti, Koşaner hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Dava, takipsizlikle sonuçlandı.

Özel, Hasdal’ı ikinci ziyaretini ise Genelkurmay Başkanı olduktan 2 ay sonra gerçekleştirdi. Bu ziyaretle ilgili herhangi bir suç duyurusu yapılmasa da yandaş medya tarafından“şık” bulunmadı. Özel, o günlerde ziyaretini şu sözlerle savundu:

“Malûm soruşturma ve davalar nedeniyle tutuklu bulunan muvazzaf TSK personeli, yıllarca birlikte görev yaptığımız, aynı ortak kaderi paylaştığımız silah arkadaşlarımdır. Ziyaretimin amacı tamamen insanidir ve Bayram kutlamasıdır. Ben ve diğer Komutan arkadaşlarımın ziyaretleri bu amaca yöneliktir. Henüz hüküm giymemiş ve TSK’de rütbe ve makam sahibi bu kişileri ziyaret etmemizin TSK’nın geleneklerinde yer alan silah arkadaşlığı kavramı kapsamında, vicdani sorumluluğumuzun bir gereği olduğunu değerlendiriyorum. Ziyaretimize başka bir anlam yüklemek son derece yakışıksız bir davranıştır. Diğer yandan TSK, hukukun üstünlüğüne her zaman büyük önem vermektedir. Bu nedenle, soruşturma ve davaların devam ettiği bu safhada konuyla ilgili olarak başka bir değerlendirme yapmayı uygun bulmuyorum.”

Bayram gelmiş… Davalar bitmiş… “Vicdani sorumluluk” da had safhada olduğuna göre, üçüncü ve muhtemelen son bir ziyareti eleştirip, tepki gösteren çıkmaz herhalde!..

-Bayan Akar da Devrede-

2015’in Genelkurmay Başkanı olacağı söylenen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’ın eşi Şule Akar’ın da başından itibaren tutuklu askerlerin eşlerinin yanında olduğunu öğrendik. Dava sürecinde sık sık tutuklu eşleriyle kahvaltı veya yemeklerde buluşan Bayan Akar, kararların onanmasından sonra da aileleri telefonla arayıp, “geçmiş olsun” dedi. Şule Akar’ın aradığı isimlerin başında Engin Alan’ın eşi Nevin Alan geliyor. Nevin Alan’ı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in de aradığını, ancak görüşemediklerini kaydedelim.

-Cenaze Töreni Gibi-

Yargıtay’ın cezaları onamasından sonra askeri cezaevlerindeki ilk bayram ilginç görüntü ve hazırlıklara da sahne oldu.

Hasdal, Hadımköy ve Mamak’ta bayramlaşmanın bahçede yapılmasına izin verildi. Ayrıca masalar örtüler ve çiçeklerle donatıldı. Cezaevi personelinin de olağanüstü nazik olduğu görüldü.

Birkaç ay sonra nasılsa hepsi F-Tipi cezaevi yolcusu… TSK’ya da böyle bir uğurlama töreni yakışırdı!..

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

17 Ekim 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/karargahtan-hapisteki-askerlere-ilginc-tavsiye-1710131200.html

Kategori:Uncategorized