İçeriğe geç

Mustafa Balbay’ın aldığı ilk hediye ne oldu

Mustafa Balbay’ın tahliyesini özel bir yerde, özel birisiyle izledim. Balyoz’dan 16 yıl cezaya çarptırılan Deniz Yarbay Kürşad Güven Ertaş’ın evinde, eşi sevgili Pelin’le.

Gözlerimiz doldu… Yutkunduk… Dillendirmesek de hepimizin ve herkesin aklında içerde kalanlar, onların ailelerinin, çocuklarının hisleri vardı.

İçerdeki insanın duygusunu anlatayım; Her çıkana kendisi çıkmış gibi sevinir. Beri yanda, “O da gitti. Acaba çıkışta bizden bahsedecek mi? Sesimiz olacak mı? Yoksa burada unutulacak mıyız?” gel-gitleri yaşanır.

Dışarıda yıllardır sevdiklerini bekleyen, asıl mahpuslara gelince; Yanında olmasa bile eşi, çocuğu, ana-babası gibi çıkanı sarar sarmalar, aynı sevinç gözyaşlarını döker. Öte yanda, ilk mesaja kulak kesilir, “Bizimkilerden bahsedecek mi?” diye bekler… Ve elbette yüreği binlerce kez, “Biz de bu günü görecek miyiz?” sorusuyla çarpar.

Hasılı çıkan için de kalan için de sevinciyle, hüznüyle, acısıyla tarifi imkânsız bir gece geçer…

Genç Ertaş çiftinin evine dönersem;

Şimdi Mamak’ta olan Yarbay Kürşad Hasdal’dayken resim yapmayı öğrendi. Bu zulüm döneminde adalet için savaşanları, kendilerine sahip çıkanları kendince tarihe, tuvale not düştü.

Resmini yapıp, “adalet savaşçısı” saydıklarından birisi de Mustafa Balbay’ın minik oğlu Deniz’di. Kürşad Yarbay, Deniz’in tablosunu geçen Temmuz’da gönderdi. Ben de haberleştirdim. (İLGİLİ HABER İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN)

Mustafa Balbay oğlunun “adalet savaşçısı” olduğunu cevzaevinde, bu haberden öğrendi.

Deniz’in resmi bir türlü Balbay’lara ulaşamamıştı.

İşte dün gece Pelin’e, “Hadi resmi alıp, beraber gidelim, ellerinle teslim et” dedim. Ama, “Dayanamam, ağlarım” deyince görev bana düştü.

Ve Balbay dün gece oğlunun hem aslına, hem resmine sarıldı.

Tablonun içinde bir de Kürşad Yarbay’dan mektup vardı. Bilmiyorum ne yazmıştı, ama Balbay hüzünlendi. Sonra Pelin’le konuştu, “Burada, Meclis’te artık bir kardeşiniz var” dediğini, telefon numarasını verdiği duydum sadece.

Bizlerden bir örgüt değil, kocaman bir aile çıkardıklarının resmidir bu. Her geçen gün daha da büyüyen kocaman bir aile.

Anlayana!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized