İçeriğe geç

Adalet Bakanlığı’ndaki paralel Bakan kim

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan iki gün önce TBMM Genel Kurulu’nda ilginç bir iddiada bulundu. AKP’yi kendi derin devletini kurmakla suçlayan Tarhan, Adalet Bakanlığı’nda bir paralel bakanın sözünün dinlendiğini iddia etti.

Tarhan’ın “paralel bakan” imasında bulunduğu ismin AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop olduğu öğrenildi.

HSYK kanun teklifinin görüşmeleri sırasında kürsüye gelen Tarhan, “paralel bakan” iddiasını şöyle dillendirdi:

“Darbe yaygarasıyla darbe yaptınız. Darbecilerden ne farkınız var?.. Darbeler bitti diyorsunuz ama belli ki aktörler değişti, senaryo aynı. Kendi derin devletinizi yaratmaya çalışıyorsunuz. Bir paralel bakanınız bile var. Adalet Bakanlığı koridorlarında aslında başka bir bakanın, paralel bakanın sözü dinleniyormuş biliyor musunuz?”

Tarhan’ın, “Adalet Bakanlığı koridorlarında sözü dinleniyor” dediği “paralel bakan”ın AKP’nin Seçim İşlerinden sorumlu hukukçu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop olduğu, Şentop’la ilgili Bakanlık koridorlarında başka söylentilerin de konuşulduğu öğrenildi.

Söylentilerden biri, “Bakanlık ve yargının önemli isimlerine ‘Bakan Bekir Bozdağ’ın değil, Şentop’un sözlerini dinleyin’ talimatının bizzat AKP yönetimi tarafından verildiği” yönünde.

İkinci söylenti de şu; “Başbakan Erdoğan, Şentop’u yıpranmaması için şimdilik geri planda tuttuyor. İleriye yönelik çok önemli bir göreve hazırlıyor”.

MUSTAFA ŞENTOP’UN TBMM SİTESİNDE YER ALAN ÖZGEÇMİŞİ:

Mustafa Şentop, 6 Ağustos 1968’de Tekirdağ’da doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Nazire’dir.

Hukukçu, Öğretim Üyesi Prof. Dr., Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1993’te araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002’de doktor, 2005’te doçent, 2011’de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında, Fatih, Maltepe, Işık, Doğuş ve İstanbul Ticaret Üniversitelerinde lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevler yaptı; Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazdı, yönetici ve editör oldu. Çeşitli akademik dergilerde yayın kurulu üyesi ve editör olarak görev aldı, hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü.

İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized