İçeriğe geç

İşte Avcı’nın 9 Kişilik “İmam” Listesi

“Haliç’te Yaşayan Simonlar-Dün Devlet Bugün Bugün Cemaat” kitabını yazdıktan sonra hayatı cehenneme çevrilen emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, “MİT ve Genelkurmay imamlarının ismini Savcıya verdiğini” açıkladı.

Sabah Gazetesi iki gündür Silivri’deki Avcı’yla yapılan röportajı yayınlıyor. Röportajın bugünkü bölümünde Avcı’ya, “Mehmet Ali Şahin paralel yapının Yargıtay imamıyla ilgili bir iddia ortaya attı ve konuyla ilgili hukuki işlem başladı. Görev yaptığınız dönemde Yargıtay imamının kim olduğuna ilişkin her hangi bir bilgiye rastladınız mı?” sorusu yöneltiliyor. Avcı da şu cevabı veriyor:

“Yargıtay imamının kim olduğunu bilmiyorum. Ancak Yargıtay’a bakan imam Yargıtay’ın içinden değildir. Kurumlara bakan imamlar kurum dışından seçiliyor. Emniyet ve yargıdan farklı değil. Sızan belgeler, durdurulan TIR’lar… Paralel yapının bu kurumlara bakan imamları da var. MİT ve Genelkurmay imamlarının ismini savcıya verdim. Bu imamlar da tıpkı Yargıtay imamı gibi kurum içinden değil kurum dışından.”

Evet Avcı kitabı yayınlandıktan ve tutuklanmadan kısa bir süre önce Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na uzun bir ifade verdi. Bu ifadesinde de sadece MİT ve Genelkurmay değil, birçok kurumdaki “imamın” ismini söyledi. Avcı’nın ifadesinde tam 9 isim vardı.

Avcı, Savcılığın bu ifadeyi dikkate alıp, soruşturma açacağı düşüncesiyle verdiği bilgileri hiç kimseyle paylaşmadı, o isimleri hiç kimseye açıklamadı. Gözaltına alınmadan bir gün önce 27 Eylül 2010’da da Genelkurmay Savcılığı’na giderek, aynı konuda ifade verdi.

28 Eylül’de Avcı’yla randevumuz vardı ve ben bir kez daha bu isimleri öğrenmeye çalışacaktım. Belki tesadüf, belki değil o gün kendisi değil, “Gözaltına alındım, gelemiyorum” telefonu geldi.

-İmamların Çoğu Değişti-

Hanefi Avcı’nın Savcıya verdiği isimlerin çoğunun görevlerinin “deşifre” olduğu için değiştirildiği, yani o listenin bugün itibarıyla hükümsüz kaldığı söyleniyor.

Biz yine de Avcı’nın 2010’da, “Cemaatin önemli kuruluşlarını yöneten imamları oldukları yolunda bilgi alınan kişiler” başlığı altında sıraladığı isimleri ve görev alanlarını açıklayalım. Avcı ifadesinde, bu isimlerden bazılarını T.C. numarasına, mesleğine kadar anlatırken, kimini de tarif etti. İşte Avcı’nın o listesi:

O.H.Ö. : Emniyet Genel Müdürlüğü’nden sorumlu.

M. K. : MİT’ten sorumlu.

H. Ö. : TSK’dan sorumlu.

D. K. : Adliye ve hukuk camiasından sorumlu.

İ. İ. : Milletvekilleri ve parlamentodan sorumlu.

M. K. : İstanbul polisinden sorumlu.

S.U. : İstanbul’daki tüm memurlardan sorumlu.

A. Ç. : İstanbul’daki tüm memurlardan sorumlu S.U.’nun verdiği direktifleri savcı ve emniyete, bunların taleplerini de S.U.’ya ulaştırmakla görevli.

C. İ. : Ankara polisinden sorumlu.

Adı geçen bu kişilerin tümünün Avcı’nın belirttiği gibi, sözkonusu kurumların içinden değil, dışından olduğunu da kaydedip, soralım:

“Acaba o tarihte Avcı’nın bu iddiaları soruşturulsa işler böylesine çığırından çıkar mıydı?”

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

27 Ocak 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/iste-avcinin-9-kisilik-imam-listesi-mitten-tskya-meclisten-memurlara-isim-isim-kurum-kurum-2701141200.html

Kategori:Uncategorized