İçeriğe geç

Önerisi kabul olursa Öcalan dışarı çıkacak mı

CHP Eskişehir Milletvekili, Anayasa hukuku Profesörü Süheyl Batum Meclis Başkanlığı’na bir kanun teklifi verdi. Teklifte, 70 yaşın üzerindeki tüm hükümlüler için “ev hapsi“ uygulaması öngörülürken, “60 yaşını aşan hasta hükümlüler de cezalarını ev hapsinde çeksin” denildi.

Batum’un bu teklifi, “Komutanları kurtarma formülü” olarak sunulsa da aklıma hemen teröristbaşı geldi. Mâlum, o da hasta, 64 yaşında ve PKK’nın “çözüm” şartlarından birisi ev hapsinin uygulanması. Pekala teröristbaşı da teklifin kapsamına rahatlıkla girebilir.

TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ

Prof. Batum’a, “Bu tehlikenin farkında mısınız?” diye sordum.

“Elbette farkındayım. Apo’nun yolunu açacağını biliyorum, ama başka çaremiz yok. Maalesef gelinen nokta bu” diyen Prof. Batum, öncelikle böyle bir teklife neden gerek gördüğünü şöyle açıkladı:

“Haksız tutuklamalar konusunda hiçbir şey yapmadığımız düşünülüyordu. O yüzden iki ayrı kanun teklifi hazırladık. Bunlardan birisi Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda yeniden yargılama konusunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının takdir yetkisini sınırlamaya ilişkin. Yeni delil veya tanık ortaya çıktığında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının yeniden yargılama istememesi durumunda gerekçeli kararını yazması, ayrıca yargılamanın ilgili dairenin en kıdemli 9 üyesi tarafından yapılması, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ndaki yargılamaya da yine en kıdemli Yargıtay üyelerinin katılması öngörülüyor. Bu sürecin ne kadar devam edeceği bilinmediğinden ikinci bir teklif hazırlayıp, 60 yaşın üzerindeki hasta hükümlülerin ev hapsine çıkarılmasını, o süreyi evlerinde geçirmesini önerdim.”

ÖCALAN’A UZANIR

İşte Batum’un bu izahından sonra Öcalan ihtimalini hatırlatıp, onu kapsam dışı bırakmaya yönelik bir düzenlemenin olup, olmadığını sordum. Şunları söyledi:

“Ayıramazsınız. Maalesef bu durum ortaya çıkabilir. Aynı tehlike Metin Feyzioğlu’nun önerdiği kanun yoluyla yeniden yargılamada da var. Hatta bunda yüzde yüz işin ucu Apo’ya uzanır. Biliyorum, benim teklif kanunlaştığında Anayasa Mahkemesi’ne gidilse, hatta gitmeye bile gerek yok, 60 yaşını aşan, tam teşeküllü bir hastaneden rapor alan tüm hasta hükümlüler ev hapsinden yararlanır. Maalesef böyle, ancak ben sadece hapiste haksız hukuksuz yere yatan insanları kurtaracak bir çare arıyorum.”

KILIÇDAROĞLU’YLA GÖRÜŞMEDİM

Prof. Batum, bu teklifi ve tehlikesini Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüşüp, görüşmediğine ilişkin sorum üzerine de şöyle konuştu:

“Hayır görüşmedim. Bazı tutuklu ailelerinin ricası üzerine bu teklifi hazırladım ve Apo’nun younu açacağını da biliyorum. Başka çaremiz yok. En başından Apo’yla takas edecekler dedik, maalesef gelinen nokta bu. Metin Feyzioğlu veya iktidarın kanun yoluyla yeniden yargılama formülünde de bu olacak.”

“Desenize, ölümlerden ölüm beğenmemiz gerekiyor yani” dedim.

Batum, “Maalesef” karşılığını verdikten sonra, şunu ekleme ihtiyacı duydu:

“Bekleyelim bakalım, gelişmelere göre teklifi belki geri çekerim.”

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized