İçeriğe geç

Hard Disk Soruşturması Sürprizlere Gebe: Balyoz Davası Askeri Mahkeme’de mi Görülecek?

TÜBİTAK bilirkişilerinin, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bulunan ve Balyoz kararlarının onanmasında esas alınan 5 nolu hard disk üzerinde oynandığı yönündeki raporundan sonra Genelkurmay Başkanlığı dün şu açıklamayı yaptı:

“Donanma Komutanlığı’nda yapılan arama sonrasında bulunan materyallerin kim tarafından kötü niyetle düzenlenip konulduğunun ortaya çıkarılmasına yönelik soruşturma yapılması gerektiği değerlendirildiğinden, Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığına söz konusu olayla ilgili soruşturma emri verilmiştir.”

Genelkurmay Başkanlığı’nın bu soruşturmada izleyeceği yol haritasının detaylarına ulaştık. Askeri kaynaklar, süreçle ilgili olarak şu bilgiyi verdi:

“Hard diskle ilgili idari soruşturma daha önce yapılmıştı. Şimdi ise adli soruşturma yapılıyor. Şu nokta önemli; Gölcük’te sadece denizciler değil, kara ve havacılar da var. O yüzden büyük ihtimalle Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı görevsizlik kararı verecek. Ardından konu Genelkurmay Askeri Savcılığına intikal edecek ve iddialar çok ciddi şekilde, derinleştirilerek soruşturulacak. Herkesin ifadesi alınacak, ardından iddianame hazırlanacak ve dava Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde görülecek.”

Peki, bu Balyoz davasının dolaylı da yeniden görülmesi anlamına gelmiyor mu? İşte askeri kaynakların cevabı:

“Hatırlanacağı gibi Balyoz davası özel yetkili mahkemede görülürken, bazı sanıklar davanın askeri mahkemede görülmesi talebinde bulundu. Ancak bir dava iki ayrı yerde görülemeyeceği için Askeri Mahkeme bu talebi reddetti. Davanın bitmesi bekleniyordu, dava bitti. Şimdi bazı sanıklar yeniden müracaat etti. 5 nolu hard disk soruşturmasıyla bir anlamda dava Askeri Mahkeme’de görülmüş olacak.”

Genelkurmay kaynakları, bu sürecin çok hızlı bir şekilde ilerleyeceğini bildirdi.

Öte yandan bugün Meclis’e sevkedilen 22 maddelik kanun teklifinde yeniden yargılama veya içerdekileri kurtarmaya yönelik tek bir cümle olmamasına karşın Genelkurmay’dan şu ilginç ve iyimser mesaj verildi:

“Görüşmeler ve çalışmalar sürüyor. En fazla 15 gün sonra çok güzel şeyler olacak. Bekleyin!..”

Ne diyelim; İnşallah öyledir!..

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

6 Şubat 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/balyoz-davasi-nerede-gorulecek-0602141200.html

Kategori:Uncategorized