İçeriğe geç

Davutoğlu çok fena sıkıştı

Wall Street Journal önemli bir iddiada bulundu. WSJ’ın haberine göre, “Barış görüşmelerinden umudu kesen Washington’un Arap müttefikleri, Suriye’deki muhalifleri ağır silahlarla donatmaya karar vermiş”.

İddianın Türkiye’yi ilgilendiren boyutu çok daha önemli. Suriye’ye gönderilecek olan silahların şu an Ürdün ve Türkiye’deki depolarda bekletildiği öne sürülüyor. Batılı bir diplomat da silahların Suriye’nin güneyine Ürdün üzerinden, kuzeyine ise Türkiye üzerinden sokulacağını söylüyor. (İLGİLİ HABER İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN)

Gelin 6 ay öncesine gidelim.

1 Eylül civarı ABD’nin Suriye’ye hava saldırısında bulunması bekleniyordu. 30 Ağustos’ta “Kara Pazar ve Türkiye’deki ABD Depoları” başlıklı yazımın sonunda şunları gündeme getirdim: (İLGİLİ YAZI İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN)

-ABD, Hatay, Adana, Gaziantep ve Kilis’te birtakım depolar kiraladı. Bu depoların niçin kiralandığını, içinde neler olduğunu bilen yok…

-ABD’den, Ankara’ya 3 adet zırhlı taşıyıcı geldi. O illere sık sık seferler düzenleyen araçlarla ne getirilip, götürülüyor, meçhûl…

-Suriye’ye müdahale ihtimalinin artması üzerine depoların bulunduğu yerlerde ofisler de açıldı ve kuvvetle muhtemel CIA ajanları resmen iş başı yaptı. Ne iş yapıyorlar, oralarda ne arıyorlar, soran-bilen yok…

Bu yazım üzerine CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk 6 Eylül 2013’te Başbakan Erdoğan tarafından cevaplandırılması talebiyle yazılı bir soru önergesi verdi. (http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-30674s.pdf)

Önergeyi süresi epey geçtikten sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 21 Kasım’da cevaplandırdı.

Davutoğlu, ABD’nin Suriye’ye yaptığı insanı yardımları anlattı, ama ABD zırhlı araçlarının Hatay, Adana, Gaziantep, Kilis’e düzenlediği seferler veya buralarda açılan CIA ofislerine ilişkin iddialara cevap vermedi. Depolarla ilgili soruyu ise şu kaçamak cevapla geçiştirdi:

“Diplomatik ve konsüler misyonların hizmet binası veya ikametgâh olarak kullanacakları binaların satın alınması ve kiralanması Bakanlığımız iznine tabidir. Bakanlığımız kayıtlarında ABD diplomatik temsilcilerinin depo olarak kullanmak üzere kiralama izni için yaptıkları resmi bir başvuru bulunmamaktadır.” (http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-30674sgc.pdf)

En iyimser yorumla, ABD’nin, “Depo kiralayacağız, izin verir misiniz?” diye soracak hali yoktu herhalde!..

Bakalım Davutoğlu, WSJ’ın haberini nasıl geçiştirecek.

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized