İçeriğe geç

Ergenekon kararı kadük mü oldu

Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararı 8 ayda yazmadı. ÖYM’leri kaldıran pakette, gerekçeli karar için 15 günlük süre şartının altının çizildi. Heyet, bu sürenin bittiği geçtiğimiz Cuma akşamı saat 17.00’de gerekçeli kararın yazıldığını, hafta sonu redaksiyonunun yapılmasından sonra gönderileceğini açıkladı.

HSYK, Pazar günü Ergenekon hakimlerinin her birini başka yerlere tayin etti. Cuma’dan bu yana 5 gün geçtiği halde karar henüz UYAP’a yüklenmedi, sanık ve avukatlarına da tebliğ edilmedi.

Bunun üzerine Avukatlar, Ergenekon kararının “kadük” olduğunu belirterek, HSYK’ya başvurdu. Gerçekten karar kadük müdür, değil midir, buna kim karar verecek, kadük sayılır veya sayılmazsa ne olacak?

Bu soruları HSYK yetkililerine sorduk. İşte cevapları:

-Daha önce başka mahkemelerin hakimleri de gerekçeli kararı yazmadan tayin oldu. Kararlarının “kadük” sayılması gerektiği gibi bir tartışma gündeme gelmedi. Giden hakimler, kararı yeni görev yerlerinde tamamladı. Şayet Ergenekon hakimleri de gerekçeli kararı tamamlamadıysa, gittikleri yerde yazmaya devam ederler.

-Bu tür ihtilaflara HSYK değil, usule ilişkin olduğundan Yargıtay bakar.

-Şayet Yargıtay, “Evet kadük sayılır” derse, dava bozulur, yargılama sıfırdan başlar. “Hayır” derse, temyiz incelemesini başlatır.

Hatırlanacağı gibi, Ergenekon hakimleri gerekçeli kararı tamamlamak için HSYK’dan ek süre istemiş, ancak HSYK reddetmişti. Bu red kararına ilişkin bir kulis bilgisi de aktaralım. Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan toplantıda üyelerden 6’sı ek süre verilmesine karşı çıkarken, 1 üye, “Ek süre verelim” dedi.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized