İçeriğe geç

Engin Alan’dan Sarsıcı Soru: “Güneydoğu’da Türk Bayrağı Var mı?”

Balyoz’dan tutuklu MHP İstanbul Milletvekili, Özel Kuvvetler eski Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan seçim sonuçları, ama illa da Güneydoğu’daki tabloyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. “Şu anda bölgede Türk Bayrağı var mı? Sadece belediyeler değil, devlet dairelerinde hangi dil kullanılıyor?” sorularını soran Alan, “Fiili bir durum yaratıldı. Adım adım BASK modeline gidiliyor” uyarısında bulundu.

Dün Sincan Cezaevi’nde ziyaret ettiğim Alan’la Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un ziyaretinden cezaevinde kaleme aldığı makalelere, MHP’nin “yumuşak karnı”ndan Dışişleri Bakanlığı’ndaki dinleme skandalına pek çok konuyu konuştuk.

-Vay Hocam!..-

İlker Başbuğ’un önceki gün yaptığı ziyaretten başlayalım. Başbuğ’la 11-12 yaşından itibaren askeri okulda tanıştıklarını, Güneydoğu başta olmak üzere birçok yerde birlikte görev yaptıklarını anlatan Alan, Başbuğ’un Kuleli Askeri Lisesi’nden Hocası olduğunu da kaydetti. O yüzden Başbuğ’u, “Vay Hocam” hitabıyla karşılamış. Başbuğ, “Taktik” Hocasıymış. Dersin adını söyleyince birlikte güldük. Ziyarette Başbuğ, “Dışardayım, ama aklım içerde. Bu iş bitmeli” demiş.

Peki Engin Alan cezaevinde spor dışında ne yapıyor? Herkes kitap yazarken, o yazmıyor mu? İşte cevabı:

“Kitap değil, ama makaleler yazıyorum. Daha çok Güneydoğu, terörle mücadele, Irak, Suriye’yle ilgili 3-4 sayfalık anektodlar. Şu ana kadar 60 makale oldu, 450-500 sayfayı buldu.”

-MHP’nin Yumuşak Karnı-

30 Mart seçim sonuçlarını da konuştuk. O gece sabaha kadar oturmuş, haritayı önüne koyup, sayımları izlemiş. MHP açısından sonuçlar başarılı mı, en çok hangi illerin kaybına üzüldü, bundan sonra ne yapmalı? Şunları anlattı:

BELİMİZİ ÜÇ İL BÜKTÜ : Seçimlerle ilgili doğru bir tespit yapmak lâzım. Matematik ilmi varsa, oyunu en fazla artıran MHP olmuştur. 2.3 milyon oy artışı var. CHP’deki artış 100 bin. AKP ise 2 milyon oy kaybetti. Gördüğüm, MHP’nin yumuşak karnı 3 büyük il. Bizden diğer partilere 700 bin oy gitmiş. Bugünden itibaren 3 ille ilgili özel araştırma yapılmalı ve strateji geliştirilmeli. Yetersizliklerimiz neyse onların üzerine gidilmeli. Evet, belimizi üç büyük il büktü. Bu tıkanıklığı aşarsak, ki aşabiliriz 2015’de oylarımız yüzde 25’e çıkar.

IĞDIR VE HATAY’A ÇOK ÜZÜLDÜM : Iğdır’ı kaybetmemize çok üzüldüm. Burasının psikolojik açıdan başka bir anlâmı var. Kazansaydık, bir daha kaybetmezdik. Hatay’a da üzüldüm. Orası da aynı şekilde psikolojik açıdan önemliydi.

Engin Alan bu değerlendirmelerini şu çok anlamlı cümleyle bitirdi:

“Ben hesap adamıyım, stratejistim. Siyasetçi değilim. Herhalde olamadan da bitecek.”

-Güneydoğu Nereye?-

Ömrü bölücülük ve terörle mücadeleyle geçen Alan’ın en büyük hassasiyeti Doğu-Güneydoğu’daki gidişat. O yüzden de en çok bu konunun üzerinde durdu, şu tespitleri yaptı:

“Ahmet Türk, ‘Biz bu seçimde Kürdistan haritasını çizeceğiz’ dedi. Çizdi mi, çizdi… En büyük yanılgıları Urfa konusunda oldu. Suriye’ye komşu, ‘Rajova’yla köprü olduğu için onlar açısından önemliydi. Gülten Kışanak, PKK yöneticileri ‘4 ilde kanton yönetimi kuracağız’ dedi. 3’ünü aldılar mı, aldılar. Selahattin Demirtaş, ‘Kürt halkı demokratik özerkliğe oy verdi’ dedi. Bundan sonraki hedefleri, müzakerelerin legalleştirilmesi, tutukluların serbest bırakılması… Demokratik özerklik dedikleri ne, bunun iyi anlaşılması gerekiyor. Şu anda bölgede Türk Bayrağı var mı; Yok. Sadece belediyeler değil, devlet dairelerinde hangi dil kullanılıyor; Kürtçe. Emniyet, asayiş hizmetlerini kim sağlıyor; PKK’lılar. CNN Türk’te Cüneyt Özdemir’in programına çıkan Cizre Belediye Başkanı nasıl konuştu; Tercüman aracılığıyla. Yani şu anda bölgede de facto-fiili bir durum var. Maalesef gün geçtikçe daha da yerleşecek. Yukarıdakilerin (dağdakiler) büyük kısmı aşağıda. Bakın bir tv kanalında iki güne bir BASK modelini işliyorlar. Ülke adım adım oraya götürülüyor. Vergi, özerk para, eğitim ve güvenlik gücünü de hallettiler mi, iş bitiyor. Türkiye’nin bu gidişatı ve fotoğrafı görmesi lâzım.”

-Dinlenmeyen Yer Var mı?-

Ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki dinleme skandalı. Engin Alan şu kadarını söyledi:

“Devletin güvenliği açısından rezalet bir durum. İçeriğini konuşmaya gerek yok. Ülkemizde dinlenmeyen yer neresi acaba? MGK’nın, Bakanlar Kurulu’nun dinlenmediğinden emin miyiz?”

Son not; Engin Alan’ın herkese selâmı var. Kendi ifadesiyle hep “bomba” gibi. Tahliye konusunu konuşmadık bile. Çünkü umurunda değil ve “Bu kadar arkadaşım içerdeyken, ben çıksam ne olur, çıkmasam ne olur?” mesajı veriyor.

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

5 Nisan 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/guneydoguda-turk-bayragi-var-mi-0504141200.html

Kategori:Uncategorized