İçeriğe geç

Siber Savaş Uzmanından Önemli Çıkış: “Meclis Balyoz Davasını Yok Hükmünde Saymalı. Çünkü…”

Prof. Tolgan Yarman Türkiye’nin sayılı siber savaş uzmanı. Bugün hapiste olan birçok subayı siber savaşa karşı eğitti. Kardeşi, HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman da Balyoz davasındaki siber iftiralarla yıllarca Silivri’de kaldı.

İşte bu isimden çarpıcı bir çıkış geldi. TBMM’nin 14 gün önce Avrupa Konseyi Siber Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’ni onayladığına dikkat çeken Prof. Yarman, “Bu Sözleşmeye göre, dijital veriler tek başına delil sayılmıyor. O halde Meclis’in yapacağı ikinci iş, Balyoz ve diğer davalardaki kararları yok hükmünde saymak olmalıdır” dedi.

Dün gece yarısı Anayasa Mahkemesi önünde Adalet Nöbeti tutan avukat, tutuklu subayların yakınları ve emekli askerleri ziyaret eden Prof. Tolga Yarman, şunları söyledi:

“Türkiye Avrupa Konseyi Siber Suçularla Mücadele Sözleşmesini 10 Kasım 2010’da imzaladığı halde, iktidar bunu uzun süre Meclis’ten geçirmedi. Nihayet 22 Nisan’da Meclis’ten çıktı, Cumhurbaşkanı da 1 Mayıs’ta onayladı. Madem bu Sözleşmeyi geçirdin, ‘Bu bir yeniden yargılama sebebidir’ diye karar çıkarmalı, verilen kararları da yok hükmünde saymalısın.”

Türkiye’nin maruz kaldığı siber savaşı, “Ortada ciddi bir siber savaş var. Ben siber savaşın, bu yüzden içerde olanların hocasıyım. Buraya hiçbiriniz farketmeden frekans dalgası yayacak makinalar koyar hepinizin kafasına girebilirim. Kiminiz şehvete dûçar olabilirsiniz, kiminiz titreme nöbetlerine girebilirsiniz, kiminiz hâkimseniz aklınızı bozabilirim. Böyle bir durumla karşı karşıyayız” sözleriyle açıklayan Prof. Yarman, bununla ilgili olarak da Meclis’e şu çağrıda bulundu:

“Başbakanlık katında birileri çıktı, ‘Dış güçlerle işbirliği yapılıp, milli orduya kumpas kurulmuştur’ dedi mi? Genelkurmay Başkanlığı suç duyurusunda bulundu mu? Meclis niye araştırma komisyonu kurmuyor? Bu yapılmazsa siyaset, parlamento, hukukun gereğini yerine getirmiyor demektir. Bir yerlerde delillerin üretildiğine dair kesin veriler var mı? Ortada uydurulmuş deliller var mı? Sen Meclis’sen, sen doğru dürüst hâkim, savcıysan, Anayasa Mahkemesi’ysen, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’ysan bu dellilerin nerede üretildiğine dair bir soruşturma açar mısın, açmaz mısın? Beyinlere girilmiş. Ciddi bir siber savaşla karşı karşıyayız. Söz konusu siber savaşın ayağı olduğu anlaşılan delil imalat merkezleri ve failleriyle ilgili bir savaşa ihtiyaç var.”

Prof. Tolga Yarman’ın bu öneri ve uyarılarından sonra Adalet Nöbeti tutan avukatlar, Anayasa Mahkemesi’ne Siber Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’nin onaylanması nedeniyle Balyoz davasının bozulması yönünde müracaatta bulunma kararı aldı.

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak, Şirinyer ve Eskişehir’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

14 Mayıs 2014

Kategori:Uncategorized