İçeriğe geç

Duru’nun Elinde Cennetin Anahtarı Olsa!..

Aksaz Deniz Üssü’nde görevliyken, seferden sefere koşuyordu. Son seferinden kısa bir süre önce Ankara’ya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na tayini çıktı.

Evini Aksaz’dan, Ankara’ya taşıması gerekiyordu. Lâkin boş lojman yoktu. Birkaç hafta sonra boşalacaktı. Boşalacak lojmanları gidip, dışardan gördü. Okula, markete yakınlığına bakıp, birini seçti. Duru’su okula başlayacaktı ne de olsa.

Yeniden sefere çıktı. Arandığı, ifadeye çağrıldığı haberi geldi. Hemen yurda döndü. O zamanki Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Murat Bilgel’e, “Ailem size emanet” dedi, ifadeye gitti. O gidişin dönüşü olmadı.

Seçtiği lojman boşaldı. Eşi Sema Hanım, küçücük çocuklarıyla bir başına oraya taşındı. Murat Albay o evi hiç göremedi.

Murat Albay’ın göremediği, oturamadığı, bilmediği evine, ailesini emanet ettiği komutanı Murat Bilgel konuk oldu. Başsağlığı için.

Sema Özenalp, bu eve nasıl taşındıklarını, Murat Albay’ın kendilerini ona nasıl emanet ettiğini anlattı.

Komutan ağladı!..

* * *

Murat Albay cezaevinde hiç boş durmadı. Fransızca öğrendi. Anadolu Lisesi’nde okuyan, ikinci dili Fransızca olan oğlu Batu’ya Fransızca öğretmek, onunla Fransızca konuşmak için.

Batu’yla Fransızca konuşamadı, onun Fransızca derslerine yardım edemedi!..

El işlerinde de ustalaştı.

Ölümünden sadece 1 ay önce deriye müthiş bir Piri Reis haritası işledi. Haritaya Piri Reis haritasında olmayan üç kaçak ada da koydu. Adları Batu, Duru ve Sema’ydı. Sema adası kırmızı bir kalpti.

Haritaya ek olarak küçük bir deri parçasına şunları yazdı:

“Büyük Türk Kaptan-ı Deryası Piri Reis’in 1513 tarihinde yaptığı bu harita; Murat Özenalp tarafından deri üzerine işlenerek; biricik eşi Sema ve sevgili evlâtları Batu ve Duru’ya armağan edilmiştir. Mamak-Mart 2014”

Sadece Duru ve Batu değil, o harita da yetim kaldı, o adalar kavuşamadı!..

Haritayla birlikte, “Biricik eşi Sema” ya bir de kemer yaptı. Bir ucunda Duru, diğer ucunda Batu, ortasında Murat vardı. Hepsi kalp içindeydi. Sema Hanım’a da Japonca, “Seni seviyorum” yazdı.

Ve iki deri çanta işledi. Duru’nunkinin üzerine en sevdiği çizgi film kahramanının figürünü koydu. Eşininkine çiçek… Sema Hanım, “Buna ancak bir kitap sığar. İki gözlüsünü yapar mısın?” dedi.

Yapacaktı. Yapamadı!..

* * *

“Terörist, darbeci” diye tutuklanan Murat Albay bir vakitler Bangladeş Askeri Ataşemizdi. Oradayken iki kolye aldı, “Sevdiğin birilerine hediye edersin” diyerek, annesi Samiye Özenalp’e verdi.

8 Haziran Murat Albay’ın 40’ıydı. Aynı gün Ergenekon’dan 5 yıl hapiste yatan Gazi Üsteğmen Serdar Öztürk’ün düğünü vardı. Serdar ve Demet, daha önce hiç tanımadıkları Samiye Anneye gidip, nikâhtan önce helâllik istediler.

Samiye Anne, Murat Albay’ın Bangladeş’ten getirdiği o kolyeden birini Demet’e verdi. “Muradımın size hediyesi” diyerek. Demet düğünde o kolyeyi taktı.

Murat Albay yıllar önce aldığı kolyenin kime nasip olduğunu da göremedi!..

* * *

Minik Duru 47 gündür babasız. Son günlerde hep şunu söylüyor:

“Cennetin anahtarı olsa, açıp girsem, babamı, Atatürk’ü ve Mevlâna’yı görüp, dönsem… Özledikçe hep gitsem, gelsem…”

Çocukları babasız, babaları çocuksuz bırakan kumpasçılar;

Babalar Gününüz kutlu olmasın!..

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak, Şirinyer ve Eskişehir’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

15 Haziran 2014

Murat Albay’ın şehadetinden 1 ay önce ailesine armağan ettiği Piri Reis Haritası

Murat Albay’ın eşi ve kızına son hediyesi

Yıllar önce Bangladeş’ten getirdiği kolye hiç tanımadığı Demet’e nasip oldu. “Kumpas”tan kocaman bir aile çıktığının resmidir

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/babalar-gununuz-kutlu-olmasin-1506141200.html

Kategori:Uncategorized