İçeriğe geç

CHP-MHP’nin Asıl Adayı Gül’dür!..

Başbakan Erdoğan 2007’de Vecdi Gönül gibi bir ismi Cumhurbaşkanı adayı yapmak istiyordu. Ancak Gül-Arınç ve Pensilvanya baskısı sonucu, “Kardeşim Gül adayımızdır” demek zorunda kaldı.

Meclis’te yaşanan 367 krizi ve erken genel seçimin ardından da Erdoğan tüm partilere gidip, “uzlaşı” ile bir aday belirlenmesini planlıyordu. Lâkin MHP Lideri Bahçeli, “Biz oylamaya katılacağız” diyerek, 367 tartışmalarına noktayı koydu. Kendisini arayan Erdoğan’ı cevaben aramayacağını, AKP’nin istediği ismi Cumhurbaşkanı seçebileceğini söyledi. Erdoğan’ın “uzlaşma arayışlarına” da, “Buna gerek yok. Kendi adaylarını ilân ederler. Meclis’te 3. turda seçecek sayıları vardır. Bu nedenle bizimle uzlaşma aramalarına da ihtiyaçları yoktur” açıklamasıyla kapıları kapattı.

Özetle Gül’ü Çankaya’ya Erdoğan’dan evvel Bahçeli çıkarmış oldu.

Erdoğan’ın bu seçimlerde de Gül’ü istemediği, herkesin bildiği bir sır.

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ise Gül’le yakın dirsek temasında. Bu büyük “teveccühün” gerisinde Erdoğan-Gül arasında ve AKP’de çatlak yaratma hedefinin olduğu da muhakkak.

O yüzden “çatı adayı” arayışlarında Bahçeli’nin Gül’e, “bizim adayımız olun” önerisinde bulunduğu söylentilerine çok da şaşırmamak gerekirdi.

Hem sessiz ve derinden giden Gül, hem de CHP ve MHP açısından bu kadar kör gözüm parmağına bir ittifak olamayacağına göre; Gül’e yakın, Exeter mezunu, Kılıçdaroğlu’nun ifadesiyle, “ABD ve AB’de iyi tanınan” Ekmeleddin İhsanoğlu isminin nasıl ve nerelerde belirlendiği sorusu açıklığa kavuşmuştur herhalde.

Hâ Gül, hâ İhsanoğlu!.. Birbirinden ne farkları var?

CHP ve MHP, İhsanoğlu ismini kabul ederek, sadece ve sadece Erdoğan’a karşı Gül’ün elini güçlendirdi, o kadar.

Erdoğan şimdi, “Uzlaşma, toplumsal mutabakat adına Ekmeleddin İhsanoğlu’nu biz de destekliyoruz” veya “Gül kardeşimle devam” derse, kazanan kim olur? CHP-MHP mi, her halükarda AKP mi?

İhsanoğlu ismi yüzünden CHP’nin birbirine düşmesi, belki bölünmesi de cabası.

Ava giderken avlanmak veya “stratejik” planda boğulmak bu olsa gerek.

Peşinen, “Oyum İhsanoğlu’na. Aksi takdirde Erdoğan ve AKP’ye hizmet edilmiş olur” diyenlerin, İhsanoğlu’na desteğin kimlere hizmet olacağını da iyice düşünmesinde fayda var.

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak, Şirinyer ve Eskişehir’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

18 Haziran 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/chp-mhpnin-asil-adayi-guldur-1806141200.html

Kategori:Uncategorized