İçeriğe geç

Başbuğ: “Fişleme Yapmadım, Görevimi Yaptım”

Yetkili yetkisiz kurum, kişi veya grupların ülkede fişleyip, dinlemediği kimse kalmamış, birileri emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı döneminde Başbakan Erdoğan’a “kumpasçıların” listesini vermesini eleştirip, Başbuğ’u “fişleme” yapmakla suçluyor.

Başbuğ’un bu tepki ve eleştirilere cevabı sert oldu. Başbuğ, “Fişleme yapmadık, görevimizi yaptık” dedi.

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, “Paralel yapıyla ilgili Başbakan ile paylaşımınız oldu mu?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“TSK’ya karşı yargı ve polis yoluyla yürütülen operasyonları yaşamaya başlayınca, bu operasyonun arkasında kimlerin olduğunu imkânlarımız dahilinde araştırmaya çalıştık. Çeşitli yerlerden aldığımız bilgiler, özellikle bu komplo operasyonunun arkasında emniyetteki bazı polis şeflerinin olduğunu gösteriyordu. Çeşitli kanallardan aldığımız bilgiler dahilinde emniyetle ilgili bir liste hazırladık. Tabii düşünce ve endişelerimizi birkaç defa sayın Başbakan’la paylaştım. Ve bu polislerle ilgili kendisine bir liste verdik. Hatırladığım kadarıyla, bu listenin başında da Ali Fuat Yılmazer var. Kendisi aldı, ilgileneceğini söyledi. Sonuç alamadık, gelişme olmadı.”

İşte Başbuğ’un bu sözleri bazı gazeteci ve yazarların yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın da tepkisine yol açtı.

CHP’li Altay, “Bunlar çok iğrenç şeyler. Bu konularda hükümetin bu kin ve intikam projesini bir an önce durdurması lazım. İlker Başbuğ başka isimler de şüphesiz vermiş, neye göre vermiş?” diye sordu.

Biz de bu tepkileri ve “fişleme” yapıp, yapmadığını Başbuğ’a sorduk. Başbuğ şu karşılığı verdi:

“Fişleme olur mu hiç? Bir yığın sorunla uğraşıyoruz. Birkaç kaynaktan bilgi talep ettik Nitekim Başbakan da aynı isimleri söylüyor. Bu da bize gelen bilgilerin doğruluğunu teyid ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne saldırıyorlar. Askerlerimiz içeri tıkılıyor. Bunun neden ve nasıl olduğunu araştırmayacak mıyız? Görevimiz bu.”

Silivri, Mamak, Şirinyer, Eskişehir ve Malatya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

29 Temmuz 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bize-gelen-bilgilerin-dogrulugu-teyit-edildi-2907141200.html

Kategori:Uncategorized